شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان (11 خرداد 1402)، با اشاره به فرارسیدن ایام حج، «قرآن، رسول‌الله و خانۀ کعبه» را متعلق به تمام انسان‌ها دانستند و در ادامه توصیه‌هایی به حجاج بیت‌الله‌الحرام کردند.

 

حجاج عزیز حضور در حرمین شریفین را «لطف و احسان الله» بدانند و گرفتار «غفلت و خودخواهی» نشوند
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید حضور در سرزمین حرمین شریفین را «توفیق و لطف خدا» برای حجاج دانستند و گفتند: چه‌بسا برخی از مؤمنین که برای سفر حج و حضور در حرمین شریفین بی‌قراری می‌کنند، اما وقتی آنجا می‌رسند مقداری گرفتار غفلت و خودخواهی می‌شوند، درحالی‌که حاجی نباید برای خودش قداست قایل باشد و خود را بی‌نیاز و دیگران را محتاج بداند و حضورش در حرمین را از خود و پولش بداند، بلکه باید سفر حج را توفیق و فضلی از جانب الله تعالی بداند. چه‌بسا پولدارهایی که علی‌رغم تلاش‌های زیاد نتوانسته‌اند به سفر حج بروند. لذا هر عبادتی را فضل و احسان الله تعالی و توفیق و نعمتی از جانب خداوند بدانیم.

 

پاداش حج مقبول، «بهشت» است
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه خاطرنشان کردند: قرآن، رسول‌الله و خانۀ کعبه متعلق به همۀ بشریت و به نفع همه هستند. حجاج گرامی در آن سرزمین برای خودشان دعای هدایت و مغفرت، و برای کشور و مردم و برای جهان اسلام و همۀ بشریت و انسانیت نیز دعای خیر کنند.
ایشان اظهار داشتند: عرفات محل اجابت و قبولبت دعاست؛ کسی که آنجا شرف حضور و دعا و عبادت مقبول داشته باشد همۀ گناهانش بخشیده می‌شوند و مانند کسی که تازه متولد شده، از گناهان پاک می‌شود؛ این شرف بزرگی است.
ایشان افزودند: در احادیث آمده است که پاداش حج مقبول، «بهشت» است. نماز و حج و عبادتی مورد قبول پروردگار قرار می‌گیرد که در آن ریا نباشد و به‌خاطر خدا انجام شود. انسان نباید به این نیت به سفر حج برود که مردم به او «حاجی» بگویند.

 

حجاج بیشتر اوقات‌ خود را در تلاوت و عبادت و طواف و در حرم بگذرانند
امام‌جمعه زاهدان اظهار داشتند: فرصت حج و حضور در سرزمین حرمین شریفین فرصت بسیار زرین و ارزشمندی است. توصیۀ بنده به حجاج عزیز آن است که این فرصت را غنیمت بشمارند و سعی کنند بیشتر اوقات‌شان را در حرم و در تلاوت و عبادت و طواف سپری کنند.
ایشان تاکید کردند: حجاج گرامی! بدون ضرورت وقت خودشان را در بازارها تلف نکنید. جانماز و تسبیح و دیگر وسایل و کالاها در بازارهای زاهدان و دیگر شهرها و مناطق هم پیدا می‌شوند؛ شما عمل مقبول که در مسجدالحرام و مسجدالنبی از فضیلت ویژه‌ای برخوردار است و دعای مقبول در صحرای عرفات را از سرزمین حرمین شریفین با خود به ارمغان بیاورید.

 

دین در راستای منافع بشر است
مولانا عبدالحمید در بخش ابتدایی سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان نیز به بیان جایگاه و تاثیر «دین و احکام الهی» پرداختند و گفتند: تمام اوامر و منهیات الهی در زندگی انسان‌ها اثر مثبت دارند. همۀ احکام الهی و تعالیم زیبای رسول اکرم صلی‌‎الله‌علیه‌وسلم که از قرآن و احادیث صحیحه ثابت‌اند، برای نجات و رستگاری انسان در دنیا و در آخرت بسیار مؤثر هستند. البته آن امور خودساختۀ انسان‌ها که از قرآن و سنت ثابت نیستند نه‌تنها تأثیر مثبت ندارند، بلکه تأثیر منفی دارند.
ایشان اضافه کردند: در دین تأثیر هست؛ دین انسان را با خدا نزدیک می‌کند. انسان با عمل به دستورات الهی با خدا رابطه برقرار می‌کند و به وارستگی می‌رسد. فاصله از دین و دوری از احکام درواقع فاصله‌گرفتن از خدا و فاصله‌گرفتن از سعادت در دنیا و آخرت است. دین در راستای منافع بشر است. عقل هم تأیید می‌کند که گناهان و آنچه در شریعت ممنوع هستند برای انسان و جامعه مضر هستند. عقل، نافع‌بودن احکام دین را تأیید می‌کند. اگر دربارۀ احکام الهی فکر و تحقیق کنیم به نافع‌بودن آنها اطمینان حاصل می‌کنیم.

 

ذکر نام‌های الله تعالی مایۀ خیر و رحمت و برکت در زندگی می‌شود
امام‌جمعه زاهدان در ادامه با استناد به آیۀ «وَ لِلَّهِ الْأَسْماءُ الْحُسْنى‌ فَادْعُوهُ بِها وَ ذَرُوا الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمائِهِ سَيُجْزَوْنَ ما كانُوا يَعْمَلُونَ» [أعراف: 180] اظهار داشتند: تمام نام‌ها و صفات الهی مبارک و تاثیرگذارند و در زندگی انسان نقش مؤثری دارند. برای «الله» نودونه نام آمده است. بسیاری از این نام‌ها در قرآن و بسیاری از آنها در احادیث آمده‌اند. الله تعالی می‌فرماید مرا با هر کدام از این نام‌ها که می‌خواهید یاد کنید. الله همۀ نام‌هایش را اثرگذار دانسته است. ذکر نام‌های خدا محبت و عظمت خدا را در دل می‌آورد و مایۀ خیر و رحمت و برکت در زندگی می‌شود.
ایشان ابراز داشتند: سه نام از نام‌های خداوند در «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم» موجود است. اسم ذات پروردگار و رحمت و مهربانی او تمام جهان را شامل می‌شود. رحمت و مهربانی الله تعالی آن‌قدر وسیع است که تمام ماسوی‌الله و مخلوقات انسی و جنی و فرشتگان و موجودات را در برمی‌گیرد و همۀ جهانیان و همۀ حیوانات خشکی و دریا، چرندگان و پرندگان از رحمت الله برخوردار هستند.
مولانا عبدالحمید گفتند: «بسم‌الله» بسیار زیبا و مبارک است. هر کار خوب را که با «بسم‌الله» آغاز کنید آن کار، مبارک می‌شود. نام «الله» چه به صورت ذکر باشد یا به صورت دعا و استغاثه و استمداد باشد، برای ما برکت دارد.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: به خاطر عملکرد برخی تعلق و ارتباط خود را با الله تعالی قطع نکنید و ارادت و اعتقاد خود را به خدا و رسول‌الله از دست ندهید. شیطان همواره در تلاش است که به ارتباط و اعتقاد شما با خدا لطمه بزند و این بزرگترین ضرر و نقصان است.

 

از نام‌های الله سوءاستفاده نشود
خطیب جمعه زاهدان در ادامه گفتند: در نام‌های الله تعالی الحاد و انحراف راه ندهید و از آنها سوءاستفاده نکنید؛ نه با این نام‌ها کسی دیگر را صدا بزنید و نه در سحر و جادو و در جهت ضرر رساندن به مردم از آنها استفاده کنید.
ایشان تصریح کردند: استفاده از صفات خدا در سحر و جادو «الحاد و انحراف» است. تکرار نام‌های الله بر معبودان باطله و غیرخدا انحراف است. نام‌گذاری نام‌های خاصۀ خدا بر مخلوق، نادرست است. نام‌های خدا را به درستی تلفظ کنید و آنها را درست استفاده کنید. در دین و در نام‌های الهی اثر است؛ مشروط بر اینکه شما در مسیر اعتدال باشید و در آنها تحریف و افراط و تفریط صورت نگیرد.

 

«افراط و تفریط در دین» عدول از صراط مستقیم و به ضرر فرد و جامعه است
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان ابراز داشتند: دین بسیار زیباست؛ دین را برای مردم سخت نکنید، افراط و سخت‌گیری در دین و تفریط در دین هر دو مذموم و زشت هستند. دیندار نباید گرفتار تنگ‌نظری و جمود فکری باشد، بلکه باید همان وسعت و گشادگی و تحمل و روش اعتدالی را که در دین است، اختیار کند.
ایشان افزودند: دیندار اگر گرفتار افراط دینی باشد از صراط مستقیم عدول کرده و این هم برای خودش و هم برای جامعه ضرر و نقصان دارد. مواظب باشید همیشه در مسیر اعتدال و میانه‌روی و صراط مستقیم باشید. صراط مستقیم راه حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وسلم و صحابه کرام و دوستان و اولیای خداست که این شاهراه به سعادت و بهشت و رضایت خدا می‌رسد.
ایشان ادامه دادند: تحمل و سعه صدر داشته باشیم. به تحمل و صبر و بردباری و شکیبایی الله تعالی اقتدا کنیم و سعی کنیم همان دید وسیع را برای خلق خدا داشته باشیم. انسان دیندار باید برای بندگان مایۀ رحمت باشد، نه مایۀ عذاب.

 

اسرائیل در رفح مرتکب «بدترین جنایت» علیه مردم فلسطین شد
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، به «قتل‌عام» و «کشتار بی‌رحمانه» اسرائیل در بمباران اردوگاه آوارگان فلسطینی در رفح به شدت اعتراض کردند و خاطرنشان ساختند: جهانیان اسرائیل را برای تن‌دادن به آتش‌بس و حل‌وفصل عادلانه و به‌رسمیت‌شناختن کشور مستقل فلسطین «تحت فشار» قرار دهند.
ایشان گفتند: متاسفانه اسرائیل رفح را با بمب‌هایی که انسان‌‌ها را می‌سوزانند و از بین می‌برند بمباران کرد و مرتکب بدترین و شدیدترین جنایت علیه مردم فلسطین شد. تمام دنیا علیه جنایات اسرائیل اعتراض کردند.
مولانا عبدالحمید در ادامه افزودند: مردم جهان در عصر حاضر که عصر ارتباطات است، ظلم و جنایت و قتل و کشتار را از هیچ‌کسی نمی‌پذیرند. جهان علیه هر کسی که مرتکب ظلم بشود و حقوق و حرمت انسان‌ها را نادیده بگیرد اعتراض می‌کند. امروز اسرائیل در رأس کسانی است که در دنیا مرتکب ظلم می‌شوند و به همین دلیل جهان علیه اسرائیل شده است.

 

حل‌وفصل عادلانه مسأله فلسطین و به‌رسمیت‌شناختن کشور مستقل فلسطینی به نفع اسرائیل است و امنیت جهان را تأمین می‌کند
امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان ساختند: این به نفع اسرائیل است که دست از ظلم و جنایت و کشتار بی‌رحمانه بردارد. افراطیون اسرائیلی گمان نکنند کشتن زنان و کودکان، و بی‌خانمان‌کردن مردم به نفع اسرائیل است، این جنایت و کشتار نه‌تنها نفعی برای اسرائیلی‌ها ندارد، بلکه سبب تباهی دنیا و آخرت می‌شود و اعتبار آنها را در چشم جهانیان از بین می‌برد. ضرر کسانی که کشته شده‌اند به مراتب کمتر از کسانی است که مرتکب قتل‌عام و نسل‌کشی و جنایت جنگی شده‌اند.
ایشان تصریح کردند: ما به خیر همه فکر می‌کنیم. خیر اسرائیل در آتش‌بس و صلح عادلانه و به‌رسمیت‌شناختن کشور مستقل فلسطین با پایتختی بیت‌المقدس است. بنده دلسوزانه از تمام جهانیان می‌خواهم که اسرائیل را برای آتش‌بس و تن‌دادن به حل‌وفصل عادلانه تحت فشار قرار بدهند؛ این بهترین منافع را برای تمام جهان به دنبال دارد و در توقف جنگ در خاورمیانه و کاهش ناامنی‌های جهانی و مبارزه با «تروریسم» بسیار تاثیرگذار است.

 

«صلح عادلانه» در مسأله فلسطین ریشۀ «تروریسم جهانی» را می‌خشکاند
مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: صلح عادلانه در مسأله فلسطین ریشۀ تروریسم جهانی را می‌خشکاند، زیرا تروریسم زمانی شکل می‌گیرد که بر یک ملت بی‌دفاع ظلم بشود و ظالم هم به عدالت و گفتمان و حق تن ندهد. البته تروریسم در هیچ‌صورتی توجیه‌پذیر نیست و در هر شکلی که باشد از دیدگاه ما محکوم است، اما آسیب‌شناسی‌های کارشناسانه نشان می‌دهند که ظلم و جنایت و اشغالگری و زورگویی و تن‌ندادن به عدالت و گفتمان بزرگترین علل پدیدۀ تروریسم هستند.
ایشان تاکید کردند: بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مهمترین عامل برقراری امنیت در دنیا از طریق حل مسأله فلسطین و به‌رسمیت‌شناختن کشور مستقل فلسطینی امکان‌پذیر است.

 

از همۀ کسانی که برای بهبود حال بنده دعا کردند و در این زمینه زحمت کشیدند تشکر می‌کنم
مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، با اشاره به سفر استعلاجی خود، گفتند: بنده سفری استعلاجی داشتم. الحمدلله بیماری به خوبی تشخیص داده شده و مداوا شد و بحمدالله اکنون حال بنده مساعدتر است. معتقدم و به این موضوع اطمینان دارم که بیشتر از دارو و اسباب ظاهری، دعاهای عموم مردم عزیز، اعم از مردان و زنان و اقشار مختلف جامعه، در بهبود حال بنده بسیار تاثیرگذار بوده است. بنده از همۀ مردم عزیز که دعای خیر کردند و همچنین از تمام کسانی که در این سفر همکاری کردند و پیگیر بودند و زحمت کشیدند تشکر می‎کنم و دعا می‌کنم الله تعالی بهترین رحمت‌ها و برکاتش را بر سر این عزیزان و همۀ مردم نازل بفرماید.
ایشان در ادامه گفتند: دعا کنیم الله تعالی ما را گرفتار محبت دنیا نگرداند و زندگی ما در مسیر صحیح و درست و در راه منافع دنیا و آخرت مردم سپری شود و استقامت بر مسیر حق و اعتدال را نصیب همۀ ما بگرداند.

 

مرحوم پیرمحمد ملازهی «انسانی خیرخواه» و «تحلیلگری منصف» بود
مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، به درگذشت مرحوم پیرمحمد ملازهی، از اندیشمندان سرشناس اهل‌سنت بلوچ اشاره کردند و گفتند: آقای پیرمحمد ملازهی از نویسندگان و تحلیلگران برجسته بود. ایشان انسانی خیرخواه بود و همواره تحلیل‌های منصفانه و عادلانه ارائه می‌کرد. الله تعالی ایشان را مغفرت فرماید و درجاتش را عالی بگرداند.

چاپ

98 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 12 خرداد, 1403


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©