شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امروز (11 خرداد 1403) در مراسم نماز جمعه زاهدان، به «قتل‌عام» و «کشتار بی‌رحمانه» اسرائیل در بمباران اردوگاه آوارگان فلسطینی در رفح به شدت اعتراض کردند و خاطرنشان ساختند: جهانیان اسرائیل را برای تن‌دادن به آتش‌بس و حل‌وفصل عادلانه و به‌رسمیت‌شناختن کشور مستقل فلسطین «تحت فشار» قرار دهند.

 

اسرائیل در رفح مرتکب «بدترین جنایت» علیه مردم فلسطین شد
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، مولانا عبدالحمید گفتند: متاسفانه اسرائیل رفح را با بمب‌هایی که انسان‌‌ها را می‌سوزانند و از بین می‌برند بمباران کرد و مرتکب بدترین و شدیدترین جنایت علیه مردم فلسطین شد. تمام دنیا علیه جنایات اسرائیل اعتراض کردند.
ایشان در ادامه افزودند: مردم جهان در عصر حاضر که عصر ارتباطات است، ظلم و جنایت و قتل و کشتار را از هیچ‌کسی نمی‌پذیرند. جهان علیه هر کسی که مرتکب ظلم بشود و حقوق و حرمت انسان‌ها را نادیده بگیرد اعتراض می‌کند. امروز اسرائیل در رأس کسانی است که در دنیا مرتکب ظلم می‌شوند و به همین دلیل جهان علیه اسرائیل شده است.

 

به‌رسمیت‌شناختن کشور مستقل فلسطین به نفع اسرائیل است و به امنیت جهان کمک می‌کند
امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان ساختند: این به نفع اسرائیل است که دست از ظلم و جنایت و کشتار بی‌رحمانه بردارد. افراطیون اسرائیلی گمان نکنند کشتن زنان و کودکان، و بی‌خانمان‌کردن مردم به نفع اسرائیل است، این جنایت و کشتار نه‌تنها نفعی برای اسرائیلی‌ها ندارد، بلکه سبب تباهی دنیا و آخرت می‌شود و اعتبار آنها را در چشم جهانیان از بین می‌برد. ضرر کسانی که کشته شده‌اند به مراتب کمتر از کسانی است که مرتکب قتل‌عام و نسل‌کشی و جنایت جنگی شده‌اند.
ایشان تصریح کردند: ما به خیر همه فکر می‌کنیم. خیر اسرائیل در آتش‌بس و صلح عادلانه و به‌رسمیت‌شناختن کشور مستقل فلسطین با پایتختی بیت‌المقدس است. بنده دلسوزانه از تمام جهانیان می‌خواهم که اسرائیل را برای آتش‌بس و تن‌دادن به حل‌وفصل عادلانه تحت فشار قرار بدهند؛ این بهترین منافع را برای تمام جهان به دنبال دارد و در توقف جنگ در خاورمیانه و کاهش ناامنی‌های جهانی و مبارزه با «تروریسم» بسیار تاثیرگذار است.

 

«صلح عادلانه» در مسأله فلسطین ریشۀ «تروریسم جهانی» را می‌خشکاند
مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: صلح عادلانه در مسأله فلسطین ریشۀ تروریسم جهانی را می‌خشکاند، زیرا تروریسم زمانی شکل می‌گیرد که بر یک ملت بی‌دفاع ظلم بشود و ظالم هم به عدالت و گفتمان و حق تن ندهد. البته تروریسم در هیچ‌صورتی توجیه‌پذیر نیست و در هر شکلی که باشد از دیدگاه ما محکوم است، اما آسیب‌شناسی‌های کارشناسانه نشان می‌دهند که ظلم و جنایت و اشغالگری و زورگویی و تن‌ندادن به عدالت و گفتمان بزرگترین علل پدیدۀ تروریسم هستند.
ایشان تاکید کردند: بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مهمترین عامل برقراری امنیت در دنیا از طریق حل مسأله فلسطین و به‌رسمیت‌شناختن کشور مستقل فلسطینی امکان‌پذیر است.

 

از همۀ کسانی که برای بهبود حال بنده دعا کردند و در این زمینه زحمت کشیدند تشکر می‌کنم
مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، با اشاره به سفر استعلاجی خود، گفتند: بنده سفری استعلاجی داشتم. الحمدلله بیماری به خوبی تشخیص داده شده و مداوا شد و بحمدالله اکنون حال بنده مساعدتر است. معتقدم و به این موضوع اطمینان دارم که بیشتر از دارو و اسباب ظاهری، دعاهای عموم مردم عزیز، اعم از مردان و زنان و اقشار مختلف جامعه، در بهبود حال بنده بسیار تاثیرگذار بوده است. بنده از همۀ مردم عزیز که دعای خیر کردند و همچنین از تمام کسانی که در این سفر همکاری کردند و پیگیر بودند و زحمت کشیدند تشکر می‎کنم و دعا می‌کنم الله تعالی بهترین رحمت‌ها و برکاتش را بر سر این عزیزان و همۀ مردم نازل بفرماید.
ایشان در ادامه گفتند: دعا کنیم الله تعالی ما را گرفتار محبت دنیا نگرداند و زندگی ما در مسیر صحیح و درست و در راه منافع دنیا و آخرت مردم سپری شود و استقامت بر مسیر حق و اعتدال را نصیب همۀ ما بگرداند.

 

مرحوم پیرمحمد ملازهی «انسانی خیرخواه» و «تحلیلگری منصف» بود
مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، به درگذشت مرحوم پیرمحمد ملازهی، از اندیشمندان سرشناس اهل‌سنت بلوچ اشاره کردند و گفتند: آقای پیرمحمد ملازهی از نویسندگان و تحلیلگران برجسته بود. ایشان انسانی خیرخواه بود و همواره تحلیل‌های منصفانه و عادلانه ارائه می‌کرد. الله تعالی ایشان را مغفرت فرماید و درجاتش را عالی بگرداند.

چاپ

131 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 11 خرداد, 1403


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©