مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان:

جامعه جهانی و یهودیان دنیا جلوی تندروی‌های اسرائیل را بگیرند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امروز (21 اردیبهشت 1402) در مراسم نماز جمعه زاهدان، با بیان اینکه جنایات اسرائیل در غزه برای وجدان‌های بیدار و انسان‌های آزادۀ دنیا غیرقابل تحمل شده است، از جامعه جهانی و یهودیان دنیا خواستند جلوی تندروی‌های مسئولان اسرائیلی را بگیرند.

 

وجدان‌های بیدار دنیا جنایات اسرائیل در غزه را تحمل نمی‌کنند
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، مولانا عبدالحمید گفتند: این روزها در غزه و سرزمین‌های فلسطین اشغالی حوادثی رخ می‌دهد که دنیا را تکان داده و وجدان‌های بیدار را مجبور به واکنش و اعتراض کرده است. جنایات غزه نه‌تنها برای مسلمانان بلکه برای تمام انسان‌های دنیا غیرقابل تحمل است. امروزه در دنیا حرکتی با عنوان وجدان‌های بیدار در حال شکل‌گیری است. دانشجویان و نسل جوان در دانشگاه‌های آمریکا دست به اعتراض زده‌‎اند.
ایشان افزودند: این اعتراضات حاوی پیام برای جهانیان مخصوصا برای اسرائیل و حامیانش هستند. البته اکثر حامیان اسرائیل از موضع خودشان برگشته‌اند و از تندروی‌های دولت و ارتش اسرائیل ناراحت و متنفر شده‌اند. بسیاری از یهودیان نیز حتی در خودِ تل‌آویو از تندروی‌های اسرائیل ناراحت و نگران‌اند و اعتراض می‌کنند. سازمان ملل و حتی حامیان اسرائیل درخصوص حملۀ اخیر اسرائیل به رفح هشدار دادند، اما اسرائیل علی‌رغم تمام این مخالفت‌ها، به رفح حمله کرده است.

 

سران اسرائیل «عقب‌ماندگی ذهنی» دارند/ راه‌حل مسأله فلسطین «جنگ» نیست؛ «گفت‌وگوی عادلانه» است
امام‌جمعه زاهدان گفتند: مسئولان اسرائیل گمان می‌کنند می‌توانند موضوع را از طریق نظامی حل کنند، درحالی‌که این نشان عقب‌ماندگی ذهنی سران و مسئولان اسرائیل است. شما بیش از هفتاد سال است که سرزمین فلسطین را اشغال کرده و مردم فلسطین را کشته‌اید و آواره کرده‌اید ولی نتوانستید این مسأله را حل کنید و حالا می‌خواهید با جنگ حل کنید! معلوم می‌شود که عقل شما کار نمی‌کند و تجزیه و تحلیل شما از اوضاع و مسائل، غلط است. متاسفانه بعضی از حاکمان دنیا که عقب‌ماندگی ذهنی دارند دنیا را گرفتار مشکلات کرده‌اند.
ایشان تصریح کردند: تنها راه‌حل مسأله فلسطین و برقراری امنیت، مذاکره و گفت‌وگوی عادلانه است. جنگ باید متوقف شود. ادامۀ جنگ سبب انزوا و بدنامی بیشتر اسرائیل در دنیا می‌شود و تاریخ اسرائیل را سیاه می‌کند. چند روز قبل مراسم بزرگداشت قربانیان واقعۀ «هولوکاست» توسط یهودیان برگزار شد؛ واقعه‌ای که هیتلر در آن مرتکب یک ظلم تاریخی در حق یهودی‌ها شد. شما که می‌دانید رنج چنین حوادثی چقدر سنگین است، چرا خودتان در غزه و فلسطین مرتکب هولوکاست دیگری می‌شوید؟! شما شهر غزه را ویران و بی‌گناهان را قتل‌عام کردید و امروز زنان و کودکان فلسطینی فریاد می‌زنند که کجا بروند!
ایشان گفتند: برای ما انسانیت مهم است. اگر مردم غزه یهودی می‌بودند و یک حکومت مسلمان بر آنها چنین ظلمی می‌کرد ما چه‌بسا موضع‌گیری تندتری می‌‌کردیم. برای ما تفاوتی ندارد که ظالم یا مظلوم مسلمان باشد یا غیرمسلمان؛ باید با ظلم و ظالم مخالفت شده و از مظلوم حمایت شود.
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: این به نفع اسرائیل و تمام یهودیان جهان است که تندروها را متقاعد کنند تا نیروهای خودشان را از سرزمین‌های فلسطین عقب بکشند و مسائل را با گفتمان و مذاکره حل کنند.

 

کسانی که به مردم «ظلم» می‌کنند در معرض خطر «سلب ایمان» قرار دارند
امام‌جمعه زاهدان در بخش دیگری از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان «رعایت حقوق‌الناس» را مورد تاکید قرار داده و از آن به‌عنوان «مرحلۀ دوم تقوا» یاد کردند و گفتند: الله تعالی به ما دستور داده که با تمام انسان‌ها رفتار خوب داشته باشیم. بداخلاقی بر خلاف اسلام است. اگر می‌خواهیم مسلمان زندگی کنیم باید هم حقوق‌الله و هم حقوق‌الناس را رعایت کنیم. رعایت حق مردم از حقوق‌ والدین و خویشاوندان گرفته تا حق فقرا و مساکین و مسافر و… در اسلام مورد تاکید قرار گرفته است.
ایشان رسیدگی به مشکلات اقتصادی مردم را نیز از مصادیق «رعایت حقوق‌الناس» برشمردند و گفتند: مردم بسیار گرفتار هستند. بعضی توانایی تأمین مخارج بیمارستان را ندارند و نمی‌توانند بیمارشان را از بیمارستان مرخص کنند و بعضی حتی اجازۀ تحویل جنازۀ میت به آنها داده نمی‌شود تا زمانی که هزینۀ بیمارستان را پرداخت کنند و آنها توانایی پرداخت این هزینه را ندارند. مسئولیت و وظیفۀ جامعه در قبال این افراد بسیار سنگین است و باید مورد مساعدت قرار بگیرند. مال یتیم باید پرداخت شود. میراث که حق ورثه است نباید حیف‌ومیل بشود و باید حق هر کسی به او داده شود. همۀ اینها حقوق‌الناس هستند و حقوق‌الناس بسیار سنگین است.
ایشان تاکید کردند: به هیچ‌کسی ظلم نکنیم. تجربه ثابت کرده که الله تعالی ظالم را مؤاخذه کرده و ایمان را از او سلب می‌کند. بسیاری که راهزنی کردند یا رشوه گرفتند و یا بر مردم ظلم کردند و یا بسیاری از کسانی که اختیارات دارند و حکم در دست آنهاست و سندهای مردم را باطل می‌کنند و یا از مردم اعتراف اجباری می‌گیرند و آنها را به زندان می‌اندازند، یا کسانی که تلاش می‌کنند علیه مردم پرونده‌سازی کنند تا املاک مردم را تصرف کنند و یا جان مردم را به خطر بیندازند و افراد را در معرض حکم سنگین قرار بدهند و یا مرتکب قتل ناحق می‌شوند، خطر جدی وجود دارد که این افراد بدون ایمان از دنیا بروند. روایات و حکایات حاکی از آن هستند که انسان‌های ظالم خاتمۀ بسیار بدی داشته‌اند.

 

هیچ قاضی و حاکمی در دنیا «اختیار مطلق» ندارد
خطیب جمعه زاهدان گفتند: کسی که مرتکب قتل نشده و حقش اعدام نبوده ولی او را اعدام کرده‌اند این «قتل ناحق» محسوب می‌شود. تفاوتی ندارد که این قتل ناحق را مأمور یا مسئول و حاکم مرتکب بشود و یا ملت. نص صریح است که کشتن هیچ انسانی جایز نیست مگر اینکه حقش کشته‌شدن باشد. کسی که به‌خاطر خونخواهی به‌جای قاتل، برادر یا پدر یا فرزند قاتل را بکُشد مرتکب قتل ناحق شده است.
ایشان خاطرنشان ساختند: هیچ قاضی و حاکمی در دنیا اختیار مطلق ندارد. اختیارات برای قاضی و حاکم مسلمان در چارچوب قرآن و شریعت است. هیچ‌کسی این حق را ندارد که حق را ناحق یا ناحق را حق بگرداند.

 

دست‌هایی در کار هستند که افراد مفید جامعه را معتاد کنند
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان بر لزوم اجتناب از مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر تاکید کردند و گفتند: متاسفانه گزارش می‌رسد که مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر در جامعه زیاد شده است، درحالی‌‎که الله تعالی مشروبات الکلی را به صراحت و با کلمات بسیار تند حرام قرار داده است. لذا مشروبات الکلی و مخدارت که به عقل و شخصیت و اراده و جوهر انسانی ضربه می‌زنند، حرام قطعی هستند.
ایشان افزودند: امروز در جامعه اعتیاد افزایش یافته است. مصرف مواد مخدر صنعتی و سنتی با هر انگیزه‌ای اعم از تفریحی و… خطرناک و ناجایز است. بعضاً دست‌های استعماری و استکبار و دست دشمنان در کار است که می‌خواهند تحصیل‌کردگان و ریش‌سفیدان و علما و افراد مفید جامعه را معتاد کنند. حتی گزارش می‌رسد در بعضی جاها مواد مخدر به‌صورت رایگان توزیع می‌شوند.

 

«قتل‌های مشکوک» در شهر افزایش یافته است/ مسئولان، قتل بلال نصرویی را «بررسی» کرده و «شفاف‌سازی» کنند
امام‌جمعه زاهدان در بخش پایانی سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان با اشاره به قتل «بلال نصرویی»، خوانندۀ جوان بلوچ که چند روز قبل در زاهدان کشته شد، ضمن آرزوی مغفرت و رفع درجات برای ایشان، گفتند: شهادت جوانی به نام بلال نصرویی در شهر زاهدان، مقداری نگرانی ایجاد کرده است. توصیۀ بنده به مسئولان آن است که این موضوع را بررسی و شفاف‌سازی کنند.
ایشان خاطرنشان کردند: یکی از بزرگترین مشکلات در اینگونه موارد زمانی به‌وجود می‌آیند که قاتل دستگیر نشود. بزرگترین غم و اندوه وارثان مقتول بعد از ازدست‌دادن عزیزشان آن است که قاتل شناسایی نشود. لذا امیدواریم قاتل آقای بلال نصرویی هر کسی که هست دستگیر شده و به مجازات قانونی برسد. مردم هم اگر در این زمینه معلوماتی دارند در اختیار مسئولان ذیربط قرار بدهند.
مولانا عبدالحمید گفتند: متاسفانه قتل‌های مشکوک در شهر افزایش یافته است. به تمام مردم توصیه می‌شود با این قتل‌ها مخالفت کنند و قاتلان را به دستگاه‌های قضایی تحویل دهند تا مجازات بشوند و جلوی این قتل‌ها گرفته شود.

«تقوا» خلاصۀ دین اسلام و سایر ادیان آسمانی است
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش نخست سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان پس از تلاوت آیۀ «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ» [آل‌عمران: 102] اظهار داشتند: الله تعالی می‌فرماید: ای مؤمنین! از خدا بترسید و مسلمان زندگی کنید و مسلمان بمیرید. دینداری و زندگی مطابق با مقررات دین اسلام، مهم است. انسان تا آخرین لحظه باید اسلام را در زندگی خود داشته باشد و با همین دین بمیرد. اگر انسان بی‌دین بمیرد زندگیِ مسلمانی او بی‌سود است.
ایشان اضافه کردند: چگونه انسان می‌تواند مسلمان زندگی کند و با اسلام بمیرد؟ راهش تقواست. تقوا خلاصۀ همۀ ادیان سماوی و خلاصۀ دین اسلام است. الله تعالی به رعایت تقوا تأکید کرده است. اگر ما با تقوا زندگی کنیم خاتمۀ ما نیز با تقوا و دینداری می‌شود.
خطیب جمعه زاهدان در ادامه گفتند: معنای تقوا آن است که حقوق‌الله و حقوق‌الناس و حرمت‌ها را رعایت کنیم و پرهیزگاری و همۀ جوانب دین را درنظر داشته باشیم. حق پروردگار بر ما بسیار سنگین است. حق خداست که تمام دستورات و فرامین او را اعم از واجبات و منهیات کاملا مراعات کنیم.
ایشان ادامه دادند: تمام دستورات خدا به نفع انسان هستند. الله تعالی نیازی به نماز بندگان و پرداخت زکات و بندگی مخلوق ندارد، بلکه اطاعت از این دستورات به نفع خودِ انسان است. عمل به احکام دین رابطۀ انسان را با خداوند برقرار می‌کند، در انسان تواضع و فروتنی می‌آورد و او را از درون می‌سازد. تقوا نیز در همین است که ما امر خدا و خیر و صلاح جامعه را درنظر بگیریم.
ایشان اضافه کردند: در رأس تقوا این است که خدا را به یگانگی قبول کنیم، از شرک و بندگی غیرخدا دوری کنیم، در تمام حاجت‌ها پناهندۀ خدا بشویم، او را با تمام وجود بندگی کنیم و جان و مال و فکر را در راه او به‌کار ببریم. انجام فرامین الهی و ترک معاصی از مصادیق مهم تقوا هستند.

 

کوتاهی در ادای نماز از بزرگ‌ترین مصادیق نقض تقواست
امام جمعه زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان اظهار داشتند: کاهل‌نمازی و کوتاهی در ادای نماز از بزرگ‌ترین مصادیق نقض تقواست. در این فصل شب‌ها کوتاه هستند، مردم شب‌ها تا دیر می‌نشینند و برای نماز جماعت صبح در مسجد حاضر نمی‌شوند. نماز صبح بسیاری از مسلمانان قضا می‌شود.
ایشان ابراز داشتند: نماز به معنای ارتباط با پروردگار است. اولین نکته در مورد نماز این است که قلب را متوجه الله بگردانیم و تواضع و عاجزی و ارادت خود را به الله تعالی نشان بدهیم. توجه الی‌الله مهم‌ترین نکته در نماز است.
مولانا عبدالحمید تأکید کردند: نماز مهم است. رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم به کثرت نماز می‌خواندند و در آخرین لحظات زندگی به نماز وصیت کردند. آخرین منظره برای رسول خدا منظرۀ مشاهدۀ نماز صبح صحابه بود. لذا همه را به ادای نماز توصیه کنید.
ایشان ابراز داشتند: نماز چهرۀ انسان را نورانی می‌کند؛ کسانی که نماز می‌خوانند وقتی می‌میرند چهره‌شان می‌درخشد، اما کسانی که ظلم کردند، مردم کشتند، مال مردم را بردند، حقوق خدا و حقوق مردم را زیر پا گذاشتند وقتی می‌میرند تاریکی و نحوست بر چهره‌شان ظاهر می‌شود.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه گفتند: مسئولیت همه نسبت به نماز سنگین است. فرزندان را چنان تربیت کنیم که نمازگزار باشند و حقوق خدا و بندگان را رعایت کنند. امروز بسیاری نسبت به انجام فرایض ازجمله نماز بی‌پروایی می‌کنند و می‌گویند خدا بی‌نیاز است؛ درست است که خدا بی‌نیاز است، ولی ما به مغفرت و بخشش و عفو خدا نیازمندیم. نماز بخوانیم و دستور خدا را انجام بدهیم تا الله تعالی از ما خشنود بشود و ما را عفو کند.

چاپ

97 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 21 اردیبهشت, 1403


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©