مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان:

«حکمت» از بزرگترین نعمت‌هاست

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان (14 اردیبهشت 1403) از «حکمت» به‌عنوان یکی از بزرگترین نعمت‌ها یاد کردند و گفتند کسی که نعمت «حکمت» نصیبش بشود می‌تواند حق را از باطل و درست را از نادرست تشخیص بدهد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید ضمن تلاوت آیۀ «وَلَقَدْ آتَيْنَا لُقْمَانَ الْحِكْمَةَ أَنِ اشْكُرْ لِلَّهِ وَمَن يَشْكُرْ فَإِنَّمَا يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ حَمِيدٌ» [لقمان: 12] اظهار داشتند: حکمت از بزرگ‌ترین نعمت‌هاست. ما باید شکر همۀ نعمت‌های مادی و معنوی الله تعالی به‌خصوص نعمت بزرگ «حکمت» را ادا کنیم. حکمت به علمِ باعمل و تشخیص درست و معرفت گفته می‌شود. چه بسا انسان هستند که علم دارند، اما ممکن است عامل و متقی نباشند و یا تشخیص درست نداشته باشند؛ آنها حکیم نیستند. عمل بر علم خودش حکمت و معرفت است. اگر عالم بر علمش عمل نکند عالم بی‌معرفت و بی‌حکمت است. انسان وقتی حکمت داشته باشد از علمش استفاده می‌کند و دیگران هم از علم و دانش او بهره می‌برند.
ایشان در ادامه اظهار داشتند: خداوند متعال به حضرت لقمان علم باعمل و تشخیص درست و حکمت عنایت کرده بود. حکمت نعمت بزرگی است. الله تعالی به حضرت لقمان نعمت‌های زیادی داده بود، ولی حکمت را بزرگ دید و به او دستور داد که در مقابل این نعمت، شکر خدا را انجام بدهد و از خدا قدردانی کند. حکمت از پادشاهی و قدرت و پست و مقام و ثروت و دارایی و نعمت‌های مادی بالاتر است.

 

«توحید» اساس و پایۀ ایمان است
خطیب جمعه زاهدان افزودند: حضرت لقمان حکیم مهم‌ترین حق خدا را در توحید و یکتاپرستی دیده و فرزندش را نصیحت می‌کند که ای فرزند! شکر خدا را به‌جا بیاور و کسی را با خدا شریک نگیر. خداوند متعال می‌فرماید: «أَنَّمَا إِلَٰهُكُمْ إِلَٰهٌ وَاحِدٌ» [کهف: 110] همانا معبود شما یکی است و او ذات یگانۀ خداست. هرکس آرزوی ملاقات خدا را دارد نباید کسی را با خدا شریک بگیرد. توحید ریشه و اساس ایمان و بزرگ‌ترین نعمت الله تعالی است. شرک بزرگ‌ترین ظلم و گناه عظیم است و قابل آمرزش هم نیست؛ «إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَن يَشَاءُ» [نساء: 116] الله تعالی کسی را که با او شریک بگیرد نمی‌بخشد.
ایشان در ادامه اظهار داشتند: بعد از حق الله تعالی، حق والدین است. الله تعالی نسبت به والدین توصیه به نیکی و احسان کرده است. فرزند هرچه دارد از والدین دارد. مادر فرزند را در شکم حمل می‌کند و تا زمانی‌که مدت حمل می‌گذرد با چه ضعف‌ها و فشارها و سختی‌هایی روبرو می‌شود، در این مدت همیشه نگران فرزند است که سقط نکند و ضایع نشود و بعد از وضع حمل نیز نگهداری فرزند چه‌قدر سخت است؛ بی‌خوابی و پریشانی دارد، فرزند مریض می‌شود و مادر با او گرفتار است. لذا تاکید بنده به فرزندان آن است که نسبت به والدین بی‌اعتنا نباشید.
مولانا عبدالحمید تأکید کردند: اگر والدین فرزندان را به نافرمانی از خدا و شرک وادار کردند نباید از آنها اطاعت شود. صحابه‌ای به وحدانیت خدا ایمان آورد، مادرش با او قهر کرد و قسم خورد که چیزی نمی‌خورد تا بمیرد و فرزندش رسوا شود مگر اینکه فرزندش از اسلام برگردد. فرزند به مادر گفت اگر شما نه یک بار بلکه باربار بمیرید من ایمان خودم را رها نکرده و کسی را با خدا شریک نمی‌گیرم. مادر وقتی متوجه شد که فرزند مصمم است و خودش جانش را از دست می‌دهد قسم خود را شکست. لذا هیچ‌کس به‌خاطر کسی دیگر خدا را نافرمانی نکند؛ نه برای پدر و مادر و نه برای حاکم و نه برای استاد و نه برای مربی دستورات خدا را زیر پا نگذارید.
ایشان در ادامه افزودند: لقمان به فرزندش می‌گوید اگر نیکی و بدی به اندازۀ دانۀ اسپند هم باشد و این دانه در آسمان و یا قعر زمین و در دل سنگ باشد، الله تعالی روز قیامت آن عمل را بیرون خواهد آورد. «فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ» [زلزال: 7-8]. اگر کسی به اندازۀ یک ذره نیکی انجام بدهد روز قیامت ثواب و نتیجه‌اش را می‌بیند.

 

«نماز» نیایش با الله تعالی و مظهر دلدادگی به اوست
امام‌جمعه زاهدان در ادامه ابراز داشتند: حضرت لقمان بعد از ایمان و تذکرۀ معاد و قیامت و حساب و کتاب، فرزندش را به اقامۀ نماز توصیه می‌کند. نماز بعد از اقرار به کلمۀ طیبه، مهم‌ترین رکن و پایۀ دین است. والدین سعی کنند اعتقاد فرزندان را اصلاح کنند و آنها را بر مسیر درست توحید و اعتقاد به آخرت و اقامۀ نماز راهنمایی کنند.
ایشان افزودند: نماز بندگی الله تعالی و راز و نیاز و نیایش با خدا و مظهر دلدادگی به اوست. نماز اظهار تذلل و عاجزی و اظهار درماندگی در مقابل خداست. نماز مهم است، نماز را اقامه کنید. اقامۀ نماز این است که وضوی کامل بگیرید و وقتی به نماز می‌ایستید سعی کنید حواس‌تان به طرف نماز باشد. در حدیث آمده است وقتی انسان به نماز می‌ایستد، الله تمام پرده‌ها را از بین خود و بنده برمی‌دارد و مستقیماً بنده را مورد توجه قرار می‌دهد.
ایشان ادامه دادند: چیزهایی را که خارج از نماز به یاد ما نمی‌آید شیطان در نماز به یاد ما می‌آورد. لذا در نماز با شیطان بجنگید و حواس‌تان را به سوی الله ببرید و با تمام وجود در مقابل خدا با عاجزی بایستید. دل را که مرکز جسم است متوجه الله تعالی بکنید، وسوسه‌های شیطان را دفع کنید. نماز را سر وقت و با پایبندی بخوانید. اگر نماز قضا شد قضایی بخوانید. سعی کنید نمازها را در مسجد و در صف نمازگزاران بخوانید. الله تعالی نماز را دوست دارد و دوست دارد که نماز در صف مؤمنین و با جماعت ادا شود.

 

اگر «امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر» نباشد جامعه اصلاح نمی‌شود
خطیب جمعه زاهدان ابراز داشتند: نکتۀ دیگری که حضرت لقمان آن را مهم دانسته و به آن تأکید کرده است «امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر» است. لقمان خطاب به فرزندش می‌فرماید: ای ‌فرزندم! مردم را به خیر و نیکی‌ تشویق کن و از گناه و معصیت و حق‌کشی و نافرمانی خدا منع کن و اگر در این راه کسی ناراضی شد و یا به تو آسیبی رسید صبر کن.
ایشان افزودند: صبر در مقابل ناملایمات و مصائب از کارهای مهم و بزرگ است. اعتقاد به توحید و قیامت و رسالت و اقامۀ نماز و دعوت الی‌الله و اصلاح جامعه از محورهای بزرگ دین هستند. اگر نماز تعطیل بشود و یا امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر نباشد جامعه اصلاح نمی‌شود.

 

کسانی که برای باج‌خواهی گروگانگیری می‌کنند از دین و انسانیت به‌دور هستند
مولانا عبدالحمید در ادامه به نکوهش «گروگانگیری» پرداختند و گفتند: متاسفانه امروز گناه و غفلت و سرقت و گروگانگیری زیاد شده است. بعضی، افرادی را که دارای حیثیت و آبرو هستند و کسب‌وکار حلال می‌کنند برای باج‌خواهی گروگان می‌گیرند. این پدیده از بدترین و زشت‌ترین پدیده‌هاست. گروگان‌گیری و ازبین بردن حیثیت مردم اگر برای وام باشد هم ناجایز و حرام است چراکه برای رسیدن به وام راه‌های دیگری وجود دارد.
ایشان تصریح کردند: کسانی که اقدام به گروگانگیری می‌کنند مخصوصا به قصد باج‌خواهی دست به گروگانگیری می‌زنند انسان‌های از خدا بی‌خبری هستند و از انسانیت و دین فاصله دارند. این ظلم بزرگی است و اگر جلوی این ظلم‌ها گرفته نشود خطر قهر الهی است. وظیفۀ همه سنگین است؛ ریش‌سفیدان، علما، دانشگاهیان، فرهنگیان، زنان و همۀ طیف‌ها به اندازۀ توان باید وظیفۀ خود را انجام بدهند و جلوی این ظلم‌ها را بگیرند.

 

دولت اجازه بدهد اهل سنت آزادانه نماز بخوانند
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، با اشاره به بودجه تصویب‌شده برای نماز و سیاست‌های دوگانه و متناقض در این باره، گفتند: بسیاری از اهل سنت در شهرهای بزرگ برای اقامه نماز مشکل دارند و در تنگنا هستند و بسیاری از نمازخانه‌ها بسته شده‌اند. منع‌کردن مردم از نماز اقدامی ضد اسلامی است. در بسیاری از شهرها به نسبت جمعیت و سرانه، فضای کافی برای مساجد اهل سنت وجود ندارد و مجوز ساخت مسجد داده نشده است.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید گفتند: مایه تعجب است که چگونه در کشوری که به نام جمهوری اسلامی شناخته می‌شود، مردم را از نمازخواندن منع می‌کنند؟! این مسأله آزاردهنده است.
ایشان ادامه دادند: دولت بودجه اقامه نماز را در جاهای دیگر هزینه کند و فقط اجازه بدهد اهل سنت در شهرهایی که در اقلیت هستند به نسبت جمعیت‌شان مسجد و نمازخانه داشته باشند و آزادانه نماز بخوانند. جلوگیری از نماز بر خلاف دین اسلام و قانون اساسی است. متعصبان افراطی مشکل ایجاد می‌کنند و باید جلوی آنان گرفته شود.

 

دستگاه‌های مسئول به وظیفه خود برای برخورد با گروگانگیران عمل کنند
امام جمعه اهل سنت زاهدان بر مسئولیت همه آحاد جامعه و دولت در مقابله با ناامنی و گروگانگیری تاکید کرده و گفتند: مسئولیت دولت بسیار سنگین است. برقرار کردن امنیت افراد و جامعه بر عهده مسئولان است.
ایشان گفتند: جای سوال است که چگونه در شهری که نسبتا نظامی است و در همه محورهای آن مامور وجود دارد و همه را کنترل می‌کنند، افراد را گروگان ببرند و هیچ اقدامی صورت نگیرد و مشخص نشود که چه کسانی این کارها را می‌کنند.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید افزودند: اگر دستگاه‌های انتظامی، امنیتی و قضایی به مسئولیت خود عمل کرده و این افراد را شناسایی و دستگیر و شفاف‌سازی شود که عاملان گروگانگیری‌ها چه کسانی هستند امنیت مردم تضمین می‌شود.
ایشان به خانواده قربانیان گروگانگیری نیز توصیه کردند برای جلوگیری از افزایش گروگانگیری در جامعه، به گروگانگیران باج ندهند.

 

مسئولان هم پذیرفته‌اند که پول ملی ارزش ندارد
امام جمعه اهل سنت زاهدان با تبریک مناسبت روز جهانی کارگر به کارگران، گفتند: کارگران در همه جای دنیا نقش اساسی و تأثیرگذاری دارند.
ایشان بیان داشتند: مهم‌ترین مسأله کشور اقتصاد و معیشت مردم است. ما نمی‌دانیم چرا مسئولان برای این مسائل چاره‌اندیشی نمی‌کنند. آیا توانایی ندارند و رشته امور از دست‌شان رها شده است؟ یا دلایل دیگری دارد؟ یارانه‌ای که به مردم داده می‌شود هیچ ارزشی ندارد و ارزش پول ملی کشور به گفته یکی از مسئولان بلندپایه کشور با کاغذ پاره برابر است. همه قبول دارند که پول ملی ارزش ندارد. در چنین شرایط اضطراری و سخت بهتر است که دارایی و درآمد کشور برای حیات مردم هزینه شود.

 

بودجه میلیاردی حوزه‌های علمیه را برای بهبود معیشت مردم هزینه کنید
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید گفتند: در همین بودجه سال ۱۴۰۳ ده‌هاهزار میلیارد بودجه برای مراکز و حوزه‌های علمیه اختصاص داده شده است. ما خیرخواهانه می‌گوییم این بودجه‌ها را برای کارگران، معلمان، بازنشستگان و بی‌خانمان‌ها هزینه کنید.
ایشان افزودند: استقلال علما و حوزه‌های علمیه بسیار حیاتی است، زیرا علما باید حکومت‌ها و جامعه را امر به معروف و اصلاح کنند، زمانی که علما و حوزه‌های علمیه پول می‌گیرند نمی‌توانند حرف بزنند و به وظیفه خود عمل کنند و این یک آسیب است. توصیه دلسوزانه ما به علما این است که به وظیفه اصلی خود برای اصلاح حکومت‌ها عمل کنند و ریالی از دولت پول دریافت نکنند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین با اشاره به ۱۲ اردیبهشت و مناسبت «روز معلم»، ضمن تبریک این روز به معلمان، به نقش اساسی و سازنده و مهم معلم اشاره کرده و گفتند: فریاد معلمان باید شنیده شود و مشکلات آنان حل شوند.

 

مجرمانِ شکنجه و تجاوز را بدون در نظر گرفتن پست و مقام‌شان مجازات کنید
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامه کشته‌شدن برخی فعالان اعتراضات جنبش مهسا را نگران‌کننده خوانده و گفتند: این اتفاقات باید بی‌طرفانه بررسی شوند. مسئولانی که امروز صاحب قدرت هستند باید نسبت به مردم و ماموران در هر رده‌ای بی‌طرف باشند و بی‌طرفانه و شفاف عمل کنند و چنانچه کسی مرتکب جرمی شده است در هر رده و دارای هر پست و مقامی باشد باید مجازات شود. اگر انسانی کشته شده است، حتی اگر قاتل یک وزیر باشد باید قصاص شود.
ایشان در ادامه گفتند: تجاوز به عنف و شکنجه در اسلام و قوانین کشور ممنوع است و اگر کسی چنین جرایمی را مرتکب شده است، باید بر اساس همین قانونی که به حاکمیت مشروعیت داده است، بدون در نظر گرفتن نسبت و سِمت افراد، مجازات شود.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با بیان اینکه حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وسلم و صحابه گرانقدر و خلفای راشدین و اهل بیت عدالت را از خودشان شروع کردند، اظهار داشتند: هر حکومتی در دنیا تا زمانی که عدالت را از خود شروع نکند نمی‌تواند مدعی اجرای عدالت باشد.

 

وجدان‌های بیدار در جهان خواستار پایان جنگ در فلسطین هستند
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان به خیزش دانشجویان دانشگاه‌های امریکا در حمایت از غزه پرداخته و گفتند: ویرانی غزه و ادامه بمباران‌های بی‌وقفه اسرائیل برای وجدان‌های بیدار جهان ناراحت‌کننده است و خیزش دانشجویان در دانشگاه‌ها متشکل از ادیان و ملت‌ها و اقوام مختلف در دنیا بپا خواسته و خواستار پایان‌دادن به ده‌ها سال کشتار و ویرانی و جنگ در فلسطین شده‌اند.
ایشان افزودند: توصیه ما نیز آن است که ادامه جنگ به ضرر جهان و حتی رژیم اسراییل است و حتی در اسرائیل نیز گروه‌هایی مخالف ادامه جنگ هستند. به حماس نیز توصیه می‌کنیم که در آزادی گروگان‌ها درنگ نکند و کشورهای مختلف برای برقراری آتش‌بس به اسراییل فشار بیاورند تا هر چه زودتر سایه جنگ از سر مردم فلسطین برداشته شود.

چاپ

80 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 15 اردیبهشت, 1403


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©