شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ از سیاست‌های دوگانه و متناقض حکومت درباره نماز انتقاد کرده و از دولت خواستند به اهل سنت اجازه بدهند آزادانه نماز بخوانند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید با اشاره به بودجه تصویب‌شده برای نماز و سیاست‌های دوگانه و متناقض در این باره، گفتند: بسیاری از اهل سنت در شهرهای بزرگ برای اقامه نماز مشکل دارند و در تنگنا هستند و بسیاری از نمازخانه‌ها بسته شده‌اند. منع‌کردن مردم از نماز اقدامی ضد اسلامی است. در بسیاری از شهرها به نسبت جمعیت و سرانه، فضای کافی برای مساجد اهل سنت وجود ندارد و مجوز ساخت مسجد داده نشده است.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید گفتند: مایه تعجب است که چگونه در کشوری که به نام جمهوری اسلامی شناخته می‌شود، مردم را از نمازخواندن منع می‌کنند؟! این مسأله آزاردهنده است.
ایشان ادامه دادند: دولت بودجه اقامه نماز را در جاهای دیگر هزینه کند و فقط اجازه بدهد اهل سنت در شهرهایی که در اقلیت هستند به نسبت جمعیت‌شان مسجد و نمازخانه داشته باشند و آزادانه نماز بخوانند. جلوگیری از نماز بر خلاف دین اسلام و قانون اساسی است. متعصبان افراطی مشکل ایجاد می‌کنند و باید جلوی آنان گرفته شود.

 

دستگاه‌های مسئول به وظیفه خود برای برخورد با گروگانگیران عمل کنند
امام جمعه اهل سنت زاهدان بر مسئولیت همه آحاد جامعه و دولت در مقابله با ناامنی و گروگانگیری تاکید کرده و گفتند: مسئولیت دولت بسیار سنگین است. برقرار کردن امنیت افراد و جامعه بر عهده مسئولان است.
ایشان گفتند: جای سوال است که چگونه در شهری که نسبتا نظامی است و در همه محورهای آن مامور وجود دارد و همه را کنترل می‌کنند، افراد را گروگان ببرند و هیچ اقدامی صورت نگیرد و مشخص نشود که چه کسانی این کارها را می‌کنند.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید افزودند: اگر دستگاه‌های انتظامی، امنیتی و قضایی به مسئولیت خود عمل کرده و این افراد را شناسایی و دستگیر و شفاف‌سازی شود که عاملان گروگانگیری‌ها چه کسانی هستند امنیت مردم تضمین می‌شود.
ایشان به خانواده قربانیان گروگانگیری نیز توصیه کردند برای جلوگیری از افزایش گروگانگیری در جامعه، به گروگانگیران باج ندهند.

 

مسئولان هم پذیرفته‌اند که پول ملی ارزش ندارد
امام جمعه اهل سنت زاهدان با تبریک مناسبت روز جهانی کارگر به کارگران، گفتند: کارگران در همه جای دنیا نقش اساسی و تأثیرگذاری دارند.
ایشان بیان داشتند: مهم‌ترین مسأله کشور اقتصاد و معیشت مردم است. ما نمی‌دانیم چرا مسئولان برای این مسائل چاره‌اندیشی نمی‌کنند. آیا توانایی ندارند و رشته امور از دست‌شان رها شده است؟ یا دلایل دیگری دارد؟ یارانه‌ای که به مردم داده می‌شود هیچ ارزشی ندارد و ارزش پول ملی کشور به گفته یکی از مسئولان بلندپایه کشور با کاغذ پاره برابر است. همه قبول دارند که پول ملی ارزش ندارد. در چنین شرایط اضطراری و سخت بهتر است که دارایی و درآمد کشور برای حیات مردم هزینه شود.

 

بودجه میلیاردی حوزه‌های علمیه را برای بهبود معیشت مردم هزینه کنید
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید گفتند: در همین بودجه سال ۱۴۰۳ ده‌هاهزار میلیارد بودجه برای مراکز و حوزه‌های علمیه اختصاص داده شده است. ما خیرخواهانه می‌گوییم این بودجه‌ها را برای کارگران، معلمان، بازنشستگان و بی‌خانمان‌ها هزینه کنید.
ایشان افزودند: استقلال علما و حوزه‌های علمیه بسیار حیاتی است، زیرا علما باید حکومت‌ها و جامعه را امر به معروف و اصلاح کنند، زمانی که علما و حوزه‌های علمیه پول می‌گیرند نمی‌توانند حرف بزنند و به وظیفه خود عمل کنند و این یک آسیب است. توصیه دلسوزانه ما به علما این است که به وظیفه اصلی خود برای اصلاح حکومت‌ها عمل کنند و ریالی از دولت پول دریافت نکنند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین با اشاره به ۱۲ اردیبهشت و مناسبت «روز معلم»، ضمن تبریک این روز به معلمان، به نقش اساسی و سازنده و مهم معلم اشاره کرده و گفتند: فریاد معلمان باید شنیده شود و مشکلات آنان حل شوند.

 

مجرمانِ شکنجه و تجاوز را بدون در نظر گرفتن پست و مقام‌شان مجازات کنید
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامه کشته‌شدن برخی فعالان اعتراضات جنبش مهسا را نگران‌کننده خوانده و گفتند: این اتفاقات باید بی‌طرفانه بررسی شوند. مسئولانی که امروز صاحب قدرت هستند باید نسبت به مردم و ماموران در هر رده‌ای بی‌طرف باشند و بی‌طرفانه و شفاف عمل کنند و چنانچه کسی مرتکب جرمی شده است در هر رده و دارای هر پست و مقامی باشد باید مجازات شود. اگر انسانی کشته شده است، حتی اگر قاتل یک وزیر باشد باید قصاص شود.
ایشان در ادامه گفتند: تجاوز به عنف و شکنجه در اسلام و قوانین کشور ممنوع است و اگر کسی چنین جرایمی را مرتکب شده است، باید بر اساس همین قانونی که به حاکمیت مشروعیت داده است، بدون در نظر گرفتن نسبت و سِمت افراد، مجازات شود.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با بیان اینکه حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وسلم و صحابه گرانقدر و خلفای راشدین و اهل بیت عدالت را از خودشان شروع کردند، اظهار داشتند: هر حکومتی در دنیا تا زمانی که عدالت را از خود شروع نکند نمی‌تواند مدعی اجرای عدالت باشد.

 

وجدان‌های بیدار در جهان خواستار پایان جنگ در فلسطین هستند
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان به خیزش دانشجویان دانشگاه‌های امریکا در حمایت از غزه پرداخته و گفتند: ویرانی غزه و ادامه بمباران‌های بی‌وقفه اسرائیل برای وجدان‌های بیدار جهان ناراحت‌کننده است و خیزش دانشجویان در دانشگاه‌ها متشکل از ادیان و ملت‌ها و اقوام مختلف در دنیا بپا خواسته و خواستار پایان‌دادن به ده‌ها سال کشتار و ویرانی و جنگ در فلسطین شده‌اند.
ایشان افزودند: توصیه ما نیز آن است که ادامه جنگ به ضرر جهان و حتی رژیم اسراییل است و حتی در اسرائیل نیز گروه‌هایی مخالف ادامه جنگ هستند. به حماس نیز توصیه می‌کنیم که در آزادی گروگان‌ها درنگ نکند و کشورهای مختلف برای برقراری آتش‌بس به اسراییل فشار بیاورند تا هر چه زودتر سایه جنگ از سر مردم فلسطین برداشته شود.

چاپ

112 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 14 اردیبهشت, 1403


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©