شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امروز پنجشنبه (13 اردیبهشت 1403) در جلسۀ آغاز سال تحصیلی جدید دارالعلوم زاهدان ضمن تشریح اولین حدیث کتاب صحیح بخاری، به بیان اهمیت “اخلاص” و “فضیلت و ضرورت فراگیری علم” پرداختند. ایشان همچنین به مشکلات و فشارهایی که برای مدارس دینی اهل‌سنت در خصوص ثبت‌نام طلاب مهاجر پیش آمده است اشاره کردند و خواستار فراهم‌شدن زمینۀ ثبت‌نام و تحصیل برای طلاب مهاجر در مدارس دینی اهل‌سنت از سوی مسئولان شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در این نشست معنوی گفتند: قبل از هر چیز لازم است شکر و سپاس پروردگار را ادا کنیم. همچنین جا دارد دعای خیر کنیم و به نیکی یاد کنیم از تمام کسانی که بستر تعلیم را برای طلاب در مدارس فراهم کردند. در بسیاری از مدارس دینی به قصد بیان اهمیت احادیث، سال تحصیلی را با خواندن و قرائت اولین حدیث کتاب صحیح بخاری آغاز می‌کنند. پیام این حدیث آن است که نیت خود را خالص برای رضای خدا کنیم.
ایشان اضافه کردند: در دنیا علم برای اهداف گوناگونی از جمله شهرت و رسیدن به مال و پُست و مقام خوانده می‌شود. بعضی‌ها علم را برای اینکه مشغلۀ کاری راحت‌تر و درآمد بیشتری حاصل کنند کسب می‌کنند، درحالی‌که علم باید برای خشنودی خدا حاصل شود. اگر علم برای خشنودی خدا خوانده شود انسان به همان هدف والا یعنی رضایت پروردگار می‌رسد.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان ساختند: اگر علم، هجرت، حج، جهاد، سخاوت و هر کار بزرگی برای جلب رضایت الله و با انگیزۀ الهی نباشد نه‌تنها ضایع و برباد می‌شود و هیچ اجر و ثوابی برای شخص ندارد بلکه روز قیامت سبب وبال می‌شود. قلب و نیت‌مان را بپاییم که علم را با چه هدف و انگیزه‌ای فرامی‌گیریم. طلاب علوم دینی و علما باید نیت خود را تصحیح کنند.
ایشان با اشاره به اهمیت “اخلاص” تصریح کردند: اخلاص روح دین و از محورهای مهم و بزرگ دین و نقطۀ قوت بندگی است. اخلاص و للهیت به درد انسان می‌خورد. امت‌های پیشین امر شده‌اند که فقط خدا را عبادت کنند. علم و دین و کار خیر باید خالص برای الله باشد. دینی که در آن اخلاص نباشد، مثل مجسمه و کالبدی است که روح ندارد.
ایشان با اشاره به جایگاه “صحابه رضی‌الله‌عنهم” خاطرنشان ساختند: صحابه رضی‌الله‌عنهم معصوم نیستند و از آنها گناه سرزده است، اما مهم‌ترین ویژگی صحابه رضی‌الله‌عنهم این است که آنان بر گناه اصرار نمی‌کردند و هرگاه مرتکب گناه می‌شدند، توبه و جبران می‌کردند. هرجا در قرآن خطا و لغزش صحابه رضی‌الله‌عنه ذکر شده، عفو خدا هم مطرح شده است.
مولانا عبدالحمید بعثت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را «جهانی» خواندند و گفتند: بعثت آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم و قرآن و دین تنها برای مؤمنان نیست، بلکه دین و پیام‌های قرآن و رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم برای همۀ مردم دنیا هستند. کار خیر و اخلاص تأثیر دارند و ممکن است سبب هدایت و توبه انسان بشوند و گناه و قتل و خونریزی و ریا و تظاهر نیز تأثیر دارند و سبب گمراهی می‌شوند.

 

انسان برای ساختن دنیا و آخرتش به “علم دین” و “علم دانشگاهی” نیاز دارد
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه فراگیری علوم دینی و دانشگاهی را نیاز بشر دانستند و اظهار داشتند: کسب علم یکی از بزرگترین عبادات است. علم از نعمت‌های بزرگ پروردگار و مایۀ روشنایی دنیاست. علم دین و علم روز هر دو به نفع بشر هستند. علم انسان را به قرب خدا و مقام والا می‌رساند. وقتی هجرت، علم، جهاد و اعمال خیر در راستای اطاعت از خدا و رسول‌الله باشند «فوز عظیم» هستند.
ایشان ادامه دادند: انسان باید ساخته شود و برای ساختن انسان به علم دین نیاز است. انسان برای ساختن دنیا و آخرتش به علم دین و علم روز و دانشگاهی نیاز دارد. ما باید دنیای دیگران را بسازیم. وقتی علم طلب کنیم تا دنیای خلق خدا را بسازیم، خداوند دنیا و آخرت ما را می‌سازد. بدون علم انسان با ناکامی مطلق روبه‌رو می‌شود؛ نه دنیا را می‌تواند بسازد و نه آخرت را. پس علم را بخوانید تا بر آن عمل کنید، به مردم سود برسانید و دین خدا را به جهان برسانید.

 

حضور طلاب مهاجر برای کشور مایۀ خیر و برکت بود؛ باید از آنها حمایت می‌شد
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان از مشکلات و ممانعت‌هایی که در خصوص ثبت‌نام طلاب مهاجر در مدارس دینی اهل‌سنت به‌وجود آمده است انتقاد کردند و ضمن تاکید بر حل این موضوع از جانب مسئولان استانی و کشوری، گفتند: متاسفانه بسیاری از طلاب مهاجر مخصوصا طلاب افغانستانی که چندین سال در مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان و دیگر مناطق کشور درس می‌خواندند، امسال در این مدارس حضور ندارند و جمع کثیری از آنها سال گذشته از مدارس دینی اهل‌سنت اخراج شدند.
ایشان در ادامه افزودند: این یکی از اشتباهات بزرگ است که جلوی طلاب و دانشجویانی که برای کسب علم و دانش می‌آیند گرفته شود، زیرا یکی از توصیه‌های مهم رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم این است که کسانی را که برای فراگیری علم نزد شما می‌آیند اکرام و اعزاز کنید. کسانی که برای فراگیری علم سفر می‌کنند در هر منطقه سبب رحمت و دفع بسیاری از عذاب‌ها هستند. لذا به نفع همۀ کشورها مخصوصا جمهوری اسلامی ایران است که با طلاب و دانشجویانی که از جاهای دیگر می‌آیند همکاری شده و مشکلات‌شان حل شود.
امام‌جمعه زاهدان تاکید کردند: امروزه در تمام دنیا از طلاب و دانشجویانی که از دیگر کشورها می‌آیند استقبال می‌شود و برای جذب طلبه و دانشجو تلاش می‌شود. شایسته بود همانطور که طلاب مهاجر در گذشته تحمل شده بودند، همچنان تحمل می‌شدند. حضور این طلاب برای کشور مایۀ خیر و برکت بود. اگرچه بر اخراج طلاب مهاجر انتقاد وارد است، اما هنوز هم ما امیدواریم و معتقدیم نباید جلوی این درِ خیر و رحمت گرفته شود.

 

تبعیض‌ها ما را آزار می‌دهند
مولانا عبدالحمید گفتند: تبعیض‌هایی که در کشور وجود دارند ما را آزار می‌دهند. قانون باید برای همه یکسان اجرا شود. وقتی طلاب خارجی اعم از شیعه و سنی در حوزه‌های علمیۀ شیعه ازجمله در جامعةالمصطفی اجازۀ تحصیل دارند، چرا طلاب خارجی اهل‌سنت در مدارس دینی اهل‌سنت اجازۀ تحصیل نداشته باشند؟! وقتی همۀ ما ایرانی هستیم و با هم برادری اسلامی و وطنی داریم، باید عدالت و مساوات برقرار شود.
ایشان تاکید کردند: امیدواریم در مورد حضور طلاب مهاجر در مدارس دینی اهل‌سنت تجدیدنظر شود و مسئولان استانی و کشوری به این موضوع توجه کرده و مسأله را حل کنند تا سلسلۀ مبارک فراگیری علم و دانش در بین کشور ما با کشورهای همسایه قطع نشود.

 

مدارس اهل‌سنت بر مسیر اعتدال قرار دارند
امام‌جمعه زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان «اعتدال» را مسیر مدارس دینی اهل‌سنت عنوان کردند و گفتند: مدارس اهل‌سنت بر مسیر اعتدال قرار دارند. ما به «اسلام اعتدالی» باور داریم و فراتر از مذهب و فراتر از دامنۀ اسلام، به انسانیت و به خیر تمام انسان‌ها می‌اندیشیم. ما خود و مراکز دینی‌مان را متعلق به یک قشر نمی‌دانیم.
ایشان تصریح کردند: مدارس و علما و طلاب ما از افراط و تندروی به‌دور هستند و با هیچ‌کدام از گروه‌های افراطی همراه نشده‌اند، زیرا فکر و اندیشۀ ما با افراط و تفریط به شدت مغایرت دارد. حرکت بر مسیر حق و عدالت جزو اعتقاد ماست. لذا مدارس ما برای کسی ضرری ندارند و در این مدارس علیه هیچ مذهبی صحبت نمی‌شود. انتقادهایی هم که گاهی اوقات مطرح می‌شوند سازنده و با هدف خیرخواهی هستند و هیچ دشمنی و عناد و لجاجتی در این انتقادها وجود ندارد.

 

آنچه امروز بر مردم غزه و رفح می‌گذرد بسیار دردآور است
مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان به وضعیت اسف‌بار مردم فلسطین و غزه نیز اشاره کردند و گفتند: مسئلۀ فلسطین و آنچه در غزه و رفح می‌گذرد بسیار دردآور است. این اتفاقات برای هر کسی که بویی از انسانیت داشته باشد غیرقابل تحمل هستند.
ایشان افزودند: این روزها در دنیا مخصوصا در دانشگاه‌ها علیه خونریزی و ظلم و آوارگی که در فلسطین رخ می‌دهد، اعتراض می‌شود. امیدواریم مسأله فلسطین به‌صورت عادلانه حل‌وفصل بشود.

چاپ

76 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 13 اردیبهشت, 1403


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©