مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان:

چرا زنان در جایگاه واقعی خود قرار ندارند؟

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه امروز (7 اردیبهشت 1403) با اشاره به اینکه زنان مورد تبعیض هستند، بیان داشتند: زنان احساس می‌کنند که جایگاهی شایسته ندارند. من سال‌هاست فریاد می‌زنم که زنان را ببینید و آنان را در جایگاهی که شایسته آن هستند قرار دهید.
ایشان افزودند: نمره زنان امروز در دانشگاه‌ها از مردان بالاتر است و آمارزنان در دانشگاهها از مردان بیشتر است. چرا باید زنانی که در میادین علمی شایستگی و توانایی خود را نشان می‌دهند عقب رانده شوند و در جایگاه واقعی خود قرار نگیرند؟ چرا زنان در مدیریت‌های کلان و میانی و مراکز تصمیم‌گیری کشور مشارکت نداشته باشند؟ حتی در دو مسابقه قرآنی دارالعلوم زاهدان، زنان برنده مسابقات شدند. عقل و هوش برخی زنان از برخی مردان بیشتر است و بیشتر از مردان تلاش می‌کنند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفتند: اینکه زنان و اهل سنت نمی‌توانند رئیس‌جمهور باشند، اسلامی نیست. این قوانین ضد اسلامی هستند زیرا خلاف عدالت هستند. زنان و اهل سنت ایرانی هستند. با کدام مجوز و بر اساس کدام آیه قرآن اینگونه عمل می‌شود؟ متأسفانه بر خلاف فلسفه وجودی جمهوری اسلامی که قرار بود مجری عدالت باشد و اسلام محمدی و روش حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و سلم و خلفای راشدین حاکم باشد، از همان ابتدا تبعیض در قانون اساسی نهادینه شد.


به جای معلول با علت برخورد کنید

ایشان مسأله حجاب را ناشی از اعتراض به مشکلات ملی، وضعیت نابسامان اقتصادی و تبعیض‌ها دانسته و گفتند: این عوامل باعث شده است که زنان دست به نافرمانی مدنی بزنند. متأسفانه در کشور ما و بسیاری از کشورها با علت مبارزه نمی‌کنند و با معلول مبارزه می‌کنند. در همه قوانین و قواعد بین‌المللی مبنا بر مبارزه با علت است؛ بطور مثال سازمان بهداشت جهانی برای ریشه‌کن کردن مالاریا با علت آن مبارزه می‌کند و اگر قرار بود به جای پشه مالاریا با تب مالاریا مبارزه کند، این بیماری فراگیرتر می‌شد.


شیعیان توانمند هم از تبعیض رنج می‌برند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: اگر تبعیض علیه زنان، اقوام، مذاهب و ادیان برطرف شده و عدالت برقرار شود بسیاری از مشکلات حل خواهند شد. متأسفانه تبعیض چنان گسترده است که حتی بسیاری از شیعیان توانمند هم از این رنج می‌برند.
ایشان افزودند: ما بارها گفتیم حتی اگر از شیعیان توانمند هم در مدیریت‌ها استفاده می‌شد ما گلایه چندانی نداشتیم و صبر می‌کردیم. اگر مردان توانمند و لایقی مسئولیت داشتند که کشور را بطور صحیحی اداره می‌کردند زنان هم صبر می‌کردند، ولی متأسفانه فقط از طیف خاصی کار گرفته می‌شود.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با اشاره به انعطاف رسول گرامی اسلام و حضرت علی و دیگر خلفای راشدین بیان داشتند: انعطاف بسیار مهم است و تا زمانی که به جای علت با معلول برخورد شود مشکلی حل نمی‌شود. مسئولان کشور ما چرا انعطاف نشان نمی‌دهند؟
ایشان به مسئولان توصیه کردند که به جای برخورد با زنان بخاطر برداشتن روسری، با تبعیض و بی‌عدالتی برخورد کنند.
مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: برخی خیرخواهان می‌گویند که چرا شما این حرف‌ها را بیان می‌کنید. اما اگر ما واقعیت‌ها و حقایق را نگوییم خداوند متعال از ما ناراضی خواهد شد و ما از روی خیرخواهی واقعیت‌ها و حقایق را بیان می‌کنیم.
امام جمعه اهل سنت زاهدان افزودند: یکی از مادران شهدا در نامه‌ای برایم نوشته است که این حرف‌ها را بیان نکنید زیرا فایده‌ای ندارد، اما ما به نیت خیرخواهی و اصلاح جامعه آن‌گونه که خداوند متعال در قرآن امر فرموده‌اند وظیفه داریم این حرف‌ها را بگوییم.


آستانه تحمل مردم، حدی دارد

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به افزایش فشارها و تحریم‌های جهانی علیه ایران پرداخته و گفتند: فشار همه تحریم‌ها متوجه مردم ایران است و آستانه تحمل مردم حدی دارد. شما به نحوی مدیریت کنید که از این تحریم‌ها جلوگیری شود. سیاست‌های خود را به نحوی در داخل و خارج از کشور تنظیم کنید که تحریم‌های جدیدی اضافه نشود. اینها واقعیت هستند و ما به هیچ کس توهین نمی‌کنیم. اما کشور ظرفیت تحریم‌های بیشتر را ندارد. ضرورت دارد با اعمال سیاست‌های درست، تدبیر و برنامه‌ریزی در شرایط اضطراری، از بحران‌ها جلوگیری شود.


اعدام‌ها را متوقف کنید

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین توقف اعدام‌ها در کشور را خواسته ملت ایران برشمردند و گفتند: اعدام‌ها در کشور در طول تاریخ اسلام و ادیان الهی بی‌سابقه بوده و ملت ایران خواهان توقف اعدام‌ها هستند. توماج صالحی شاعر و هنرمندی است که سخنی گفته و نباید بخاطر آن محارب قلمداد شود. وی نه راهزن بوده و نه مرتکب قتل شده است که مستحق اعدام باشد. مسئولان باید تحمل داشته باشند. بخاطر حرف، مردم را نکشید. قضات و دستگاه قضایی باید شرایط و خواسته‌های ملت را در نظر داشته باشند. در همه جای دنیا به خواسته‌های مردمشان توجه می‌کنند.
ایشان افزودند: شما باید حرف مردمی را که جمهوری اسلامی و شما را بر سرکار آوردند گوش کنید. تدبیر و حکمت این است که ملت را در کنار خود داشته باشید و همه اعدام‌ها را متوقف کنید. اعدام‌‌هایی که به نام موادمخدر انجام می‌شود نیز نه در قرآن و نه در سنت جایی ندارد. محارب قرار دادن افراد و اعدام‌ها مگر در در مورد قصاص و جایی که نص صریح آمده است، درست نیست.


تصمیم‌گیرنده اصلی ملت ایران است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید بیان داشتند: اگر مسئولان می‌خواهند کشور درست شود، به خواسته‌های ملت ایران توجه کنند و به زنان احترام و حرمت بگذارند و بگونه‌ای مدیریت کنند که ملت را از دست ندهند، زیرا بسیاری از مردم که حامی مسئولان بودند ناراضی شده‌اند. پایه و رکن اصلی هر کشوری و تصمیم‌گیرنده اصلی، ملت است.


رسیدگی به پرونده جمعه خونین زاهدان باید عادلانه باشد

امام جمعه اهل سنت زاهدان درباره موضوع پرونده جمعه خونین زاهدان گفتند: یکی از مسئولان بلندپایه قضایی در سفری به استان یکی از مسئولان قضایی استان را جابجا کرده و گفته‌اند که این موضوع را رسیدگی می‌کنند. آنچه خواسته همه ماست رسیدگی عادلانه است و همه کسانی که در کشتن مردم بیگناه در مصلی زاهدان و خاش نقش داشته‌اند باید محاکمه شوند. ما از حق فراتر نمی‌رویم اما باید کسانی که دستور کشتن مردم را دادند و عاملان باید محاکمه شوند. بیش از سیصد نفر زخمی و بیشتر از صد نفر کشته شده‌اند و نام بسیاری نیز ثبت نشده است. این فاجعه بزرگی بوده و نمی‌توان با دیه یک میلیارد تومان آن را جبران کرد و باید رسیدگی و حکم عادلانه باشد. اینکه تعداد کمی محاکمه شوند و عده زیادی که در این جریان نقش داشتند محاکمه نشوند این عادلانه نیست.


ما از مرزها و تمامیت ارضی ایران دفاع می‌کنیم

ایشان در ادامه گفتند: ما خواهان اجرای عدالت هستیم اما اگر مسئولان به خواسته‌های ملت ایران گوش کنند ما حاضریم از حق خود بگذریم. ما رنج می‌بریم از اینکه می‌بینیم بازنشستگان بخاطر حقشان اعتراض می‌کنند. اگر شما پاسخگوی مطالبات مردم ایران باشید ما حتی حاضریم خون‌های ریخته شده را ببخشیم. ایران خانه ماست و اگر نیاز باشد ما از مرزها دفاع می‌کنیم و به هیچ بیگانه‌ای اجازه تجاوز به خاکمان را نمی‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم کسی تمامیت ارضی ما را به خطر بیندازد. ما ملت ایران از همه اقوام و مذاهب ملت واحدی هستیم.


مردم را از نیروهای مسلح متنفر نکنید

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش پایانی سخنانشان گفتند: ما به حجاب اعتقاد داریم اما معتقدیم نیروهای مسلح ما نباید برای مقابله با زنان و اعتراضات به کار گرفته شوند. نیروهای مسلح ما باید از تمامیت ارضی و امنیت و مرزهای کشور حفاظت کنند و نباید مردم را از نیروهای مسلح متنفر کنند. مردم باید نیروهای مسلح و دستگاه قضایی را حامی خود بدانند. اعتراضات در همه جای دنیا است و راه حل آن گفتگو و توجه به خواسته‌های معترضان است. هیچ جای دنیا چنین برخوردهایی با معترضان نیست.

چاپ

141 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 7 اردیبهشت, 1403


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©