شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان (10 آذر 1402)، با بیان اینکه «تمام انسان‌ها در اصلِ “انسانیت” با هم مشترک هستند»، بر لزوم رعایت «حرمت و حقوق انسانی» انسان‌ها فارغ از دین و آیین و مذهب تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید ضمن تلاوت آیه‌ «يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ» [حجرات: 13] اظهار داشتند: قرآن تنها برای مؤمنان حاوی پیام نیست بلکه برای همۀ انسانیت پیام دارد. قرآن خطاب خاص و خطاب عام دارد؛ خطاب خاص قرآن به مؤمنین و خطاب عامش به همۀ بشریت است.
ایشان افزودند: الله تعالی در قرآن مجید چندین مرتبه با تعبیر «یا أیها الناس» تمام بشریت را مخاطب قرار داده است. «انسان» از «انس» مشتق شده؛ یعنی انسان‌ها هم‌نوع و هم‌جنس هستند و باید با همدیگر انس بگیرند. الله تعالی با این نوع خطاب درواقع به انسان‌ها متذکر می‌شود که شما از یک جنس و یکی هستید و با هم مشترکات بی‌شماری دارید. همۀ انسان‌ها در اصل انسانیت با هم شریک‌اند؛ همه از یک پدر و مادر؛ حضرت آدم و حوا، به‌وجود آمده‌اند و با همدیگر اخوت و برادری دارند. تقسیماتی که بر اساس اقلیم، زبان و قوم هستند برای شناخت‌ هستند نه برای اینکه انسان‌ها در اصل انسانیت تفاوتی داشته باشند. اروپایی‌ها، آسیایی‌ها و همۀ انسان‌ها یکی هستند.
خطیب جمعه زاهدان ابراز داشتند: در اصلِ انسانیت هیچ‌کسی بر دیگری برتری و فضیلت بیشتری ندارد. خداوند متعال در قرآن مجید «تقوا» را معیار عقل‌مندی و کرامت قرار داده است؛ یعنی انسانِ عاقل و باهوش با عقل خودش برتری پیدا می‌کند، وگرنه همه یکی هستند و از یک پدر و مادر پیدا شده‌اند.
امام‌جمعه زاهدان گفتند: خداوند متعال به ما تعلیم داده است که انسان‌ها در اصلِ انسانیت با همدیگر احساس اخوت و برادری و انس داشته باشند و بر همدیگر رحم کنند. اگر انسان نسبت به هم‌نوع خودش به‌جای ترحم، تنفر داشته باشد او از انسانیت خارج شده است. رحم و مهربانی میراث انسان است و باید در وجود هر انسانی باشد؛ خواه این انسان دیندار باشد یا غیردیندار، مسلمان یا غیرمسلمان؛ همه انسان هستند و حرمت و کرامت انسانی دارند.
ایشان ادامه دادند: خداوند متعال می‌فرماید: «وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَىٰ كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِيلًا» [أسراء: 70] ما به انسان کرامت دادیم و در خشکی و دریا برای او سواری فراهم کردیم. خداوند به انسان‌ها حرمت داده است، لذا نباید به انسان بی‌احترامی و توهین بشود. انسان دارای هر دین و عقیده و مرامی باشد، دیندار باشد یا غیردیندار، نباید حرمت انسانی‌اش ضایع شود.

 

مسلمانی که برای بندگان خدا حق قایل نباشد اسلام را نفهمیده و بویی از دینداری ندارد
مولانا عبدالحمید افزودند: الله ‌تعالی به تمام بشر حرمت داده است، این حرمت تنها به مسلمان و اهل دین داده نشده است بلکه به همۀ انسان‌ها عطا شده است؛ این حرمت و احترام باید رعایت بشود. همۀ مردم بر همدیگر حق دارند و مسلمان واقعی هم همان است که انسانیت داشته باشد. مسلمانی که انسانیت نداشته باشد و برای بندگان خدا و حتی برای حیوانات حق قائل نباشد او اسلام را نشناخته و بویی از اسلام و دینداری در او نیست؛ این تعلیم قرآن است.
ایشان گفتند: همۀ مردم را دعوت می‌کنیم که به قرآن و سیرۀ رسول‌الله مراجعه کنند. در قرآن و سیرت درس‌های زیبایی از ترحم وجود دارد. رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم حتی یک اسیر را هم نکُشت و در زمان ایشان حتی یک اسیر جنگی مورد شکنجه قرار نگرفت و یا به او بی‌حرمتی نشد. این اخلاق بر اسیران جنگی تأثیر گذاشت به‌طوری‌که بسیاری از آنها مسلمان شده و سبب مسلمان‌شدن دیگران نیز شدند.
امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان ساختند: روزی که مسلمانان فاتحانه وارد مکه شدند رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم از خونریزی جلوگیری کرد و خطاب به مردم مکه فرمود: «أنتم الطلقاء لاتثریب علیکم الیوم»؛ امروز شما آزاد هستید و کسی حق ملامت شما را ندارد که بگوید یادتان است ما را شکنجه دادید و وادار به هجرت کردید و یا بر ما جنگ را تحمیل کردید. رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم همۀ مردم مکه را بخشید. عفو عمومی مردم مکه و ترحم بر آنها اثر مثبت گذاشت. ترحم و انسانیت بسیار مهم هستند.

 

شرایط کنونی دنیا نیاز به «جهان‌بینی جدید» دارد / جامعۀ جهانی باید پاسخگو باشد که نتوانسته برای مسأله فلسطین «راه‌حل اساسی» پیدا کند
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگر سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، با اشاره به تغییر شرایط جهان نسبت به گذشته، «جهان‌بینی جدید» را نیاز شرایط کنونی دانستند و حکومت‌ها و دولت‌های دنیا را بر لزوم «تغییر در سیاست‌ها و روش‌ها» و «حرکت بر اساس شرایط» توصیه و تاکید کردند.
مولانا عبدالحمید گفتند: شرایط کنونی دنیا با شرایط گذشته بسیار متفاوت است. مردمِ امروز دنیا مردم دیروز و قرن گذشته نیستند. بشر امروز بیدار است و گرفتار تعصبات دینی و مذهبی و قومی نیست، بلکه واقع‌گراست و بر اساس واقعیت‌هایی که می‌ببیند قضاوت می‌کند. حاکمان و علما در تمام کشورهای دنیا باید جهان را ببینند. شرایط کنونی دنیا نیاز به یک جهان‌بینی جدید دارد تا مسیر و تفکرات مردم را تشخیص بدهد. امروز کسی نمی‌تواند واقعیت‌ها را انکار کند و مردم نیز بر خلاف واقعیت‌ها حرکت نمی‌کنند.
ایشان خاطرنشان ساختند: در جریان جنگ اسرائیل و فلسطینی‌ها در غزه، مردم شرایط و واقعیت‌ها را می‌بینند. شاید شرایط گذشتۀ دنیا به‌گونه‌ای بوده که جنگ‌ها با هدف کشورگشایی صورت می‌گرفته‌اند، اما شرایط امروز دنیا اجازۀ این کار را نمی‌دهد. لذا مردم صحنه‌های جنگ در غزه را مشاهده می‌کنند و به‌جز افراد مذهبیِ تندرو در بین یهودیان، سایر یهودیان در سطح دنیا و همۀ مردم جهان در اروپا و کشورهای اسلامی و غیراسلامی به این صحنه‌ها اعتراض دارند.
امام‌جمعه زاهدان افزودند: کارهایی که اسرائیل در غزه انجام داده است به ضرر اسرائیلی‌هاست و اگر همین کار را فلسطینی‌ها یا هر حکومتی در دنیا مرتکب بشود به ضررشان تمام می‌شود، زیرا مردم قتل‌عام و ویران‌کردن شهرها را نمی‌پذیرند. شرایط جهانی و مردم دنیا این را نمی‌پذیرند کسی که قدرت بیشتری دارد و از سلاح‌های مدرن و مخرّب پیشرفته‌تری برخوردار است از این قدرت و امکاناتش علیه دیگران استفاده کند.
ایشان تصریح کردند: شرایط کنونی دنیا شرایط گفتمان و گفت‌وگو و عقلانیت است. چرا باید یک اختلاف هفتاد‌وپنج سال طول بکشد و فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها و جامعه جهانی نتوانند به یک راه‌حل اساسی برسند؟! تمام جهانیان مخصوصا آنهایی که بدون چون‌وچرا از اسرائیل حمایت می‌کنند، در این زمینه باید پاسخگو باشند که چرا نتوانسته‌اند اسرائیل را قانع کنند. اگر یک فلسطینی یا اسرائیلی و یهودی کشته بشود همه انسان هستند و چرا باید قتل‌عام و کشته شوند؟! مسائلِ اینها باید حل شوند و حق هر کسی داده شود.

 

«ظلم و بی‌عدالتی» و «اشغال فلسطین» ریشۀ «تروریسم» و «افراط‌گرایی» در دنیاست
مولانا عبدالحمید در ادامه از آغاز مجدد جنگ در غزه اظهار تأسف کردند و گفتند: ما بسیار متأسفیم که جنگ غزه از امروز مجددا شروع شده و غزه به شدت زیر بمباران قرار دارد. ما و همۀ جهانیان از این جنگ متنفریم؛ حتی دولت‌های حامی اسرائیل نیز ناراضی هستند و می‌گویند باید جلوی اسرائیل گرفته شود، زیرا این جنگ ویرانگر به نفع اسرائیل و به نفع هیچ‌کسی نیست.
ایشان ادامه دادند: قبلا هم گفته شده است که ریشۀ تروریسم و بسیاری از افراط‌گرایی‌ها و پدیده‌های خشن و نامناسب در دنیا به ظلم‌ها و بی‌عدالتی‌ها و اشغال سرزمین فلسطین برمی‌گردد. ظلم و اجحاف و زورگویی منبع و سرچشمۀ تروریسم و افراطگرایی و تکفیر است و اجرای عدالت، گفتمان و دیدن واقعیت‌ها بهترین راه مبارزه با تروریسم و افراطگرایی در دنیاست و این به امنیت جهان کمک می‌کند. شرایط امروز شرایط جنگ نیست و جهانیان باید به شدت تمام از جنگ پرهیز کنند. امیدواریم شاهد پایان‌یافتن اختلاف هفتادوپنج‌ساله در فلسطین باشیم و سرزمین‌های اشغالی به فلسطینی‌ها بازگردانده شوند و این اختلاف برای همیشه حل‌وفصل شود.

 

از برخورد خوب حماس با اسیران اسرائیلی خوشحال شدم
مولانا عبدالحمید در ادامه از برخورد خوب حماس با اسیران اسرائیلی اظهار خوشحالی کردند و گفتند: بنده در مورد اینکه حماس با اسیران اسرائیلی چه برخوردی خواهد داشت دغدغه داشتم، اما چیزی که بنده را بسیار خوشحال کرد این بود که اسیران اسرائیلی گفته‌اند نیروهای حماس به آنها احترام گذاشته‌اند و حرمت‌شان را رعایت کرده‌اند. بنده خوشحال شدم که در این زمینه به قانون اسلام عمل شده است و اگر در تمام زمینه‌ها به اسلام عمل بشود مردم دنیا آن را می‌پسندد، زیرا مسیر اسلام مسیر فطرت سالم است.
ایشان گفتند: اسلام دین ترحم و گذشت و عدالت و انصاف است. اگر ترحم و گذشت نباشد دیگر هیچ‌چیزی در اسلام نیست. اسلام دین انسانیت است؛ ما با تمام انسان‌های دنیا مشترکات داریم و همواره باید این مشترکات در نظر گرفته شوند.

 

«تفکر مذهبی» جواب نمی‌دهد
مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: بنده بارها گفته‌ام که دایرۀ «مذهب» محدود است و در هر کشوری مخصوصا در کشورهای بزرگی که ادیان و مذاهب و تفکرات و دیدگاه‌های متعددی وجود دارند «تفکر مذهبی» جواب نمی‌دهد. حداقل باید «تفکر اسلامی» باشد، زیرا تفکر اسلامی تفکری کلی‌ست و همۀ مذاهب زیرمجموعۀ تفکر اسلامی هستند. «تفکر انسانی» نیز یک تفکر کلی‌ست و اگر تفکرات اسلامی هم واقعا مطابق با اسلام باشند همان تفکر انسانی است. اسلام می‌گوید همه به انسانیت فکر کنند و دین و عقیدۀ هر کسی به خودش مربوط است و پاسخ خدا را خودش می‌دهد.
خطیب جمعه زاهدان تاکید کردند: اگر «انسانی» و «اسلامی» فکر کنید می‌توانید رضایت تمام ملت‌ها و انسان‌ها را حاصل کنید. باید برای همه حرمت و احترام و حقوق قایل شد. اسلام این تعلیم را داده است که به اسیر و زندانی و بازداشتی اهانت نشود و به او احترام گذاشته شود و از همان غذایی که می‌خورد و حتی بهترش را به زندانی بدهد تا زمانی که اسیر از اسارت و زندان بیرون می‌شود متاثر بشود و در حق‌شان دعای خیر بکند. راهنمایی و توجیه بکنید اما توهین و تحقیر نباشد. توهین و تحقیر اسیر مغایر با تعالیم اسلام است. خوش‌رفتاری با اسیران و زندانی‌ها در تمام دنیا اثر مثبت می‌گذارد.

 

امروز بُرد با کسی‌ست که با توجه به شرایط جهان حرکت کند/ هر حکومتی که شرایط جدید را درنظر نگیرد مردم را از دست می‌دهد
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان گفتند: امروز بُرد با کسی‌ست که به‌روز و با توجه به شرایط حرکت کند. بنده در گذشته در کنفرانس‌ها چندین مرتبه به حوزه‌های علمیه و مراکز علمی شیعه و سنی هشدار دادم که شرایط دنیا تغییر کرده و اگر شما خودتان را با شرایط حاضر دنیا تغییر ندهید و در روش‌هایتان تجدیدنظر نکنید در آینده با مشکل مواجه می‌شوید و مردم از شما جدا می‌شوند. امروز برنامه‌ها و روش‌های گذشته جواب نمی‌دهند و نیاز به یک سازوکار جدید است. اگر دولت‌ها و حکومت‌های دنیا شرایط جدید را درنظر نگیرند و خودشان را تغییر ندهند مردم از آنها جدا می‌شوند.
ایشان تاکید کردند: اینکه ما می‌گوییم سیاست‌ها و قوانین باید تغییر پیدا کنند به این دلیل است که ما باید جوانان این زمان را ببینیم. امروز اکثریت جمعیت کشور ما جوان است و این جوانان در مقایسه با افرادی مثل ما اعتقادات و انتظارات و توقعات دیگری دارند و ما باید این موضوع را مدنظر داشته باشیم. زنان امروز نیز نسبت به زنان گذشته از تفکرات و مرام متفاوت‎تری برخوردار هستند. لذا باید جوانان و زنان و همۀ جامعه را دریابیم.
امام‌جمعه زاهدان افزودند: اینکه می‌گویند امروز تمام دنیا از طریق ارتباطات به هم وصل شده، درست است. دنیای امروز دنیای دیگری است. بنده بارها به پدران و برادران توصیه کرده‌ام که اکنون آن روش و سنت بلوچی گذشته جواب نمی‌دهد و باید همان‌طور که شریعت توصیه کرده با دختران در امر ازدواج مشورت کنید و نظرشان را بپرسید. در اسلام آمده است که تصمیم‌گیرندۀ اصلی در امر ازدواج خودِ دختر است و خانواده بدون رضایت دختر نمی‌تواند او را مجبور یا تهدید کند. شاید زمانی بوده که فرهنگ‌های محلی بر احکام اسلامی غلبه کرده‌اند، اما امروز همین فرهنگ اسلامی است که اگر رعایت بشود مشکلات پیش نمی‌آیند.

چاپ

308 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 11 آذر, 1402


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©