علمای شهرستان ایرانشهر و همچنین علمای سراوان بزرگ (سراوان، سیب‌وسوران، مهرستان و گلشن) با حضور در دفتر شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، ضمن اعلام حمایت از مواضع و دیدگاه‌های ایشان، محاصرۀ مسجد جامع مکی و مصلای زاهدان و بازداشت فله‌ای نمازگزاران توسط نیروهای امنیتی را به شدت محکوم کردند و نسبت به تبعات چنین اقداماتی هشدار دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، علمای شهرستان‌های سراوان، سیب‌وسوران، مهرستان و گلشن، دوشنبه (1 آبان 1402) با حضور در دفتر شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، ضمن اعلام حمایت از ایشان، با قرائت بیانیه‎ای «محاصرۀ مراکز مذهبی اهل‌سنت (مسجد مکی،‌ مصلا و دارالعلوم زاهدان) و بازداشت فله‌ای جوانان و طلاب علوم دینی» و «پلمب نمازخانۀ مرکزی اهل‌سنت تهران» را باعث جریحه‌دارشدن «قلوب انسان‌های آزاده و عدالت‌خواه ایران، به‌ویژه اهل‌سنت ایران» دانستند.
جامعۀ علمای شهرستان‌های سراوان، سیب‌وسوران، مهرستان و گلشن در این دیدار همچنین «ممانعت از مساجد و بی‌حرمتی به شعائر اسلام» را بدترین ظلم از نظر قرآن یاد کرد.
در بیانیۀ مذکور آمده است: «عاقلانه آن است که از مردم زاهدان که خانوادۀ شهدا و مجروحین هستند، دلجویی شود و عاملان و آمران جمعۀ خونین قصاص و مجازات شوند؛ نه اینکه برعکس بر زخم‌های یک ساله‌شان مجدداً و مکرراً نمک بپاشند.»
علمای سراوان بزرگ در پایان بیانیه بار دیگر بر «حمایت و تجدید میثاق با آرمان‌های بلند حضرت شیخ‌الاسلام مولاناعبدالحمید حفظه‌الله» تأکید کرده‌اند و از «مسئولان کشور، مراجع قم و چهره‌های ملّی» خواسته‌اند سکوت خود را بشکنند و از مظلومین کشور دفاع کنند.

 

لازم به ذکر است؛ علمای شهرستان ایرانشهر نیز شنبه 29 مهر 1402 با شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید دیدار و حمایت خود را از مواضع و دیدگاه‌های ایشان اعلام کردند. علمای ایرانشهر تصریح کردند: «آنچه مولانا عبدالحمید بیان می‌کنند، خواستۀ تک‌تک علما و مردم» است.
مولانا عبدالصمد دامنی، مدیر و شیخ‌الحدیث دارالعلوم حقانیۀ ایرانشهر در این دیدار اظهار کرد: متأسفانه به‌جای اینکه گوشه‌ای از مشکلات مردم کاسته شود، و مرهمی بر دل‌های داغدار و جراحات ناشی از جمعۀ خونین‌ گذاشته شود. اقدامات دیگری بر خلاف قانون صورت گرفت، ازجمله پلمب نمازخانۀ پونک تهران، محاصرۀ مسجد مکی، حمله، بازداشت و ضرب و شتم نمازگزاران که درحال حاضر جمع بزرگی از آنان در بازداشت به‌سر می‌برند، بازداشت اساتید دارالعلوم مکی و تفتیش منازل مسکونی آنان بدون حکم قضایی؛ اینها مسائلی هستند که بر ناراحتی مردم افزوده است. این مسائل خیلی ناراحت‌کننده، سنگین و غیرقابل تحمل است.

چاپ

333 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 2 آبان, 1402


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©