مولانا عبدالحمید در درس ترجمه و تفسیر قرآن:

دینی که در آن زور و اجبار باشد هیچ ارزشی ندارد

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، دیروز یکشنبه (6 فروردین 1402) در درس ترجمه و تفسیر قرآن، با اشاره به تبعات و عواقب استفاده از زور و اجبار برای تحمیل دین بر مردم، علما و صاحبان حکومت و دولت را از استفاده از چنین روشی به شدت برحذر داشتند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: این تفکر بسیار اشتباهی است که برخی مردم را مجبور به عمل به دین می‌کنند. دینی که در آن زور و اجبار باشد هیچ ارزشی ندارد. هیچ کسی نمی‌تواند با زور شمشیر کسی دیگر را به قبول دین مجبور کند. به زور نمی‌شود حتی کسی را به بهشت بُرد. باید حق بیان و روشن بشود؛ هر کس خواست بپذیرد و هر کس که نپذیرفت الله تعالی نیازی به کسی ندارد.
ایشان به اثرات منفی «اجبار در دین» اشاره کردند و گفتند: حکومت‌ها، مسئولان و علما باید به نحوی با مردم رفتار کنند که مردم عقده‌ای نشوند. مهمانانی به منزل بنده آمدند، خانمی که روسری به سر داشت گفت که من اعتقادی به برداشتن حجاب ندارم، اما به این دلیل که مسئولان به خواسته‌های ما توجه نکردند و خواستند ما را مجبور به پوشیدن حجاب کنند من هم بسیاری اوقات روسری را برداشتم و «نافرمانی مدنی» کردم. او گفت که اگر مسئولان به خواسته‌های مردم توجه می‌کردند من به‌خاطر خواستۀ آنها نه‌تنها روسری، بلکه چادر هم می‌پوشیدم.
مولانا عبدالحمید خاطرنشان ساختند: صاحبان قدرت و حکومت باید با مردم طوری رفتار کنند و به حرف‌ها و خواسته‌های مردم توجه و رسیدگی کنند که رضایت مردم حاصل شود و مردم از گفتار آنها استقبال کنند و با میل و رضایت خودشان به حرف آنها گوش کنند. اگر حکومت‌ها و دولت‌ها به حرف مردم گوش کنند، مردم هم به حرف مسئولان گوش می‌کنند.
امام‌جمعه زاهدان در ادامه تاکید کردند: قدرت کارساز نیست، بلکه اخلاق و رفتار و محبت بسیار مهم و تاثیرگذار است. با نیزه و تفنگ کاری از پیش برده نمی‌شود. قدرت هم با سلاح نگه داشته نمی‌شود، بلکه با خدمت به مردم و با محبت و احسان به مردم می‌توان بر مردم حکومت کرد. رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم و صحابه و اهل‌بیت هزار و اندی سال است که از دنیا رفته‌اند، اما همچنان در قلب‌ها جای دارند.
ایشان در پایان خاطرنشان کردند: اگر مسئولان و علما اصلاح بشوند، کل جامعه اصلاح می‌شود.

چاپ

3155 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 7 فروردین, 1402


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©