مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان:

بسیاری معتقدند مسمومیت دختران، نوعی سرکوب اعتراضات است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امروز ۱۲ اسفند ۱۴۰۱، در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان، با ابراز تأسف از مسمومیت‌های سریالی دختران دانش‌آموز و دانشجو، این اقدام را «نوعی سرکوب اعتراضات» دانستند.

 

بدترین حاکم کسی‌ست که به ملتش دروغ بگوید
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در ابتدای سخنان‌شان با تأکید بر اهمیت صداقت در رابطه بین دولت و ملت، اظهار داشتند: بدترین حاکم کسی است که به ملتش دروغ بگوید. وقتی ملت کسی را به عنوان رئیس، مسئول امر و نماینده خود انتخاب کنند و او به این مردم خلاف بگوید، این بزرگترین نوع کذب است. از همه بدتر دروغ کسانی است که مردم به آن‌ها اعتماد دارند.
ایشان ادامه دادند: نجات در صداقت و راستی است و کذب انسان را به هلاکت می‌رساند. این دستور اکید دین اسلام است که عهدشکنی و خیانت در امانات نشود.

 

می‌گویند هیچ معترضی کشته یا زندانی نشده است / در همین مصلی مگر کم معترض کشته شد؟
امام جمعه زاهدان در ادامه درباره اظهارات وزیر امور خارجه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، گفتند: متأسفانه بعضی‌ها هیچ درنگی در گفتن دروغ نمی‌کنند و این گناه سنگینی است. یکی از مسئولان سفری به اروپا رفته بود و تعجب کردیم که آن مسئول گفته در اعتراضات هیچ‌کسی کشته نشده است و هیچ‌کس هم به خاطر اعتراضات به زندان نیفتاده است. تعجب کردیم که این خلاف واقعیت است. بسیاری از افراد در اعتراضات اخیر زندان شده‌اند و بسیاری هم کشته شده‌اند. در همین مصلا در روز حادثه جمعه خونین فقط گفته شد که اعتراض سالم حق مردم است و به حرف مردم باید گوش داده شود. در چابهار حادثه‌ای رخ داده بود و گفتیم به آن رسیدگی شود، اما فاجعه جمعه خونین رخ داد. در همۀ شهرها مگر کم معترض کشته شده است؟
ایشان افزودند: مسئولان واقعیت‌ها را بگویند. هیچ قدرت، حکومت و نظامی ولو اینکه به نام اسلام و دین باشد، مجوز ندارد که بر خلاف واقعیت چیزی بگوید. هیچ نظام اسلامی چه عادلانه و چه ظالمانه تا قیامت نمانده است. مگر سلامتی و حیات همیشه می‌ماند؟ بالاخره ما هم روزی که عمرمان تمام می‌شود، می‌رویم اما چیزی که می‌ماند، صداقت و خدمت به خلق است.

 

چه کسی باور می‌کند که عاملان مسمومیت دختران شناسایی نشده‌اند؟
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان با ابراز تأسف از مسمومیت‌های سریالی دختران دانش‌آموز و دانشجو، گفتند: در جریان مسمومیت دختران در ده‌ها مدرسه، اینکه دختران را هدف قرار داده‌اند پریشانی عمومی را در همه ملت به وجود آورده است و همه ملت را نگران کرده است. این جریان بسیار سنگین است. سه ماه است که این جریان از قم شروع شده و به تهران و بسیاری از شهرهای دیگر سرایت کرده است. صدها دختر و بعضی جاها حتی پسران هم مسموم شده‌اند.
ایشان خاطرنشان ساختند: این چه جریانی است که هنوز شناسایی نشده است؟ چه کسی باور می‌کند که مسئولان نمی‌دانند و امنیتی‌ها و نظامی‌ها نمی‌دانند؟ چه کسی این‌ها را باور می‌کند؟ بالاخره چیزهای کوچک و پیش‌پاافتاده سریع شناسایی می‌شود. جریانی به این گستردگی که همه دنیا را تکان داده است، چطور معلوم نمی‌شود که جریانش چیست؟ برای مسئولان و دولت ما که به همه امکانات مجهز هستند، کسی قانع نمی‌شود و باید از آن جلوگیری شود.
امام جمعه زاهدان تصریح کردند:‌ بسیاری بر این نظر هستند که شاید همین به واقعیت نزدیک است که این، نوعی سرکوب اعتراضات است. همین دختران در مدارس اعتراض کردند و حالا اگر جریانی این مسمومیت دختران را دنبال می‌کند و آن‌ها که اطلاع دارند هم جلویشان را نمی‌گیرند، به خاطر اعتراضات است. این شایسته کشور ما نیست. اعتراض چیزی است که قانون ما به آن اجازه داده است. اغتشاش و تخریب اموال و تعرض به جان و مال مردم درست نیست اما به اعتراضات سالم که مطالب و مشکلات در آن بیان شود، قانون اجازه داده است.
ایشان ادامه دادند: در هر صورت این جریان باید به پایان برسد. مسمومیت دختران دانش‌آموز و دانشجو باعث نارضایتی عمومی می‌شود. این برای کشور ما بسیار مضر است. علم و دانش برای همه جامعه دختران و پسران لازم است و رسالت و مسئولیت حاکمیت آن است که امنیت را فراهم کند. امنیت باید برای همه مردم ایران تأمین شود؛ از کسبه و دانشگاهیان و دانش‌آموزان تا همه طیف‌ها. آموزش و تعلیم باید با امنیت بتواند ادامه پیدا کند. از محورهای مهم در کشور تعلیم و دانش است.

 

فروش فضاهای آموزشی ضرری غیرقابل جبران و بر خلاف منافع ملی است
مولانا عبدالحمید درباره فروش فضاهای آموزشی در قالب طرح مولدسازی نیز خاطرنشان کردند:‌ در اینجا این نکته را یادآوری کنم که شش وزیر سابق آموزش‌وپرورش نامه‌ای به سران سه قوه نوشته‌اند که در رابطه با فروش فضاهای آموزشی هشدار داده‌اند. در بسیاری از استان‌ها همین حالا هم کمبود فضای آموزشی داریم و در بعضی استان‌ها هم در آستانه کمبود است. در کشوری که جمعیت در حال رشد است، فروختن فضاهای آموزشی نقصانی ایجاد می‌کند که غیر قابل جبران است.
ایشان تاکید کردند: فضاهای آموزشی، مدارس، دانشگا‌ه‌ها و مراکز علمی و آموزشی نیاز کشور برای توسعه و پیشرفت هستند. این‌ها نباید مورد فروش قرار بگیرند؛ به خصوص در استانی مثل استان ما که به شدت به فضاهای آموزشی نیاز است. در بعضی رسانه‌ها آمده بود که اینجا هم فضاهای آموزشی را می‌فروشند. این برای جامعه غیرقابل قبول است. آن شش وزیر گفته بودند این غیرعاقلانه و غیرعلمی است و من عرض می‌کنم که این بر خلاف منافع ملی ماست. امیدواریم در این باره فکر شود و از چنین کاری جلوگیری شود.

 

این مردم باید حداقل بتوانند نان بخورند
مولانا عبدالحمید درباره وضعیت ارزش پول ملی کشور نیز گفتند:‌ ارزش پول ملی ما اگرچه مقداری برگشته است اما نمی‌دانیم این برگشت تا چه اندازه می‌تواند خود را نگه دارد و هنوز هم باید بیشتر برگردد. این خیلی حیاتی و مهم است. سقوط ارزش پول نقصان و ضرری عام دارد و همۀ برنامه‌ها را به‌هم می‌زند و کشور را فلج می‌کند. این مسئله مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. کشورهای زیادی هستند که تحریم هستند اما پولشان سقوط نکرده است. بعضی از کشورها بسیار از ما فقیرتر هستند اما ارزش پولشان از پول ما بالاتر است. سقوط ارزش ریال ایرانی از ضایعات غیرقابل جبران است. اقتصاد امری حیاتی و مهم است. این مردم باید حداقل نان بتوانند بخورند و از نان‌خوردن نیفتند؛ لازمه آن هم این است که به اقتصاد و ارزش پول توجه شود. این از مهمات امور است. این وظیفه مسئولان است که به این مسئله توجه کنند و اهمیت بیشتری برای آن قائل باشند.
ایشان افزودند: اقتصاد نیاز همه است. همه در رنج و عذاب هستند؛ از کارمندان دولت تا نیروهای مسلح، بازاریان و همه طیف‌ها. کسی که ده میلیون تومان حقوق می‌گیرد هم پولش کفایت نمی‌کند. زندگی مشکل شده است و باید به این‌ها توجه شود.

 

همۀ بزرگان سیاسی و دینی به حرف مخالفان گوش کنند / تعریف و مداحی کمر آدم را می‌شکند
امام جمعه زاهدان انتقاد سازنده را از ضروریات توسعه کشور دانستند و گفتند:‌ انتقاد سازنده برای کشور مفید است و اگر نباشد، کشور درست نمی‌شود. هم در عرف دنیا و قوانین بین‌المللی و هم در قانون کشور ما و از لحاظ شرعی و دینی، انتقاد سازنده مفید و موثر است و همه باید از انتقاد استقبال کنند. تعریف و تمجید مضر است. وقتی در حضور آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم کسی از دیگری تعریف کرد، ایشان گفتند شما گردن برادرت را شکستی. تعریف و مداحی کمر آدم را می‌شکند. انسان‌های عاقل از تعریف خوششان نمی‌آید و آدم‌های ساده‌دل از تعریف خوشحال می‌شوند. انتقاد مفید است. مسئولان از انتقاد نهراسند و از آن استقبال کنند. هرکسی که مورد انتقاد قرار نگیرد، اصلاح نمی‌شود و استبداد به وجود می‌آید که این خودکامگی بالاترین خطر برای بشر است.
ایشان خطاب به مسئولان تأکید کردند:‌ مسئولان نباید فقط به حرف کارشناسان نهادهای خود گوش کنند بلکه باید انتقادهای عموم مردم را بشنوند. صحبت‌های دانشگاهیان، علما و مخالفان را باید شنید. تا حرف کارشناسان مختلف شنیده نشود، انسان دچار اشتباه می‌شود. صحبت بنده عمومی است که همه بزرگان سیاسی، دینی و یا آن‌ها که در جامعه سِمت پدری دارند، باید حرف مخالفان را گوش کنند تا به واقعیت‌ها پی ببرند و بدانند در حقیقت چه خبر است و باید چه کار کنند. در مشکلاتی که ایجاد شده به حرف مردم باید توجه شود و ببینیم خواسته‌هایشان چیست و اکثریت قاطع ایران چه می‌خواهد. مردم هر کشوری صاحب حق و نظر هستند. بنده در گذشته هم عرض کرده‌ام که ما باید به خواست اکثریت تن بدهیم و مشکلات را از راه‌های درست و متعارف حل کنیم.

 

مردم، محور حفظ امنیت هستند
مولانا عبدالحمید در رابطه با جایگاه مردم در حفظ امنیت گفتند: امنیت مقوله‌ای است که متعلق به همه مردم و همه طیف‌هاست. همه در رابطه با امنیت باید فکر کنند. یکی از مسئولان از مقامات مرکز کشور تشریف آورده بود و در رابطه با امنیت صحبت می‌کرد. امنیت چیزی است که مخصوصا در استان‌ ما، مردم در حفظ آن محورند و مردم هستند که در امنیت این مرزهای گسترده و وسیع با چند کشور همکاری کرده‌اند. ما نمی‌گوییم که نیروهای امنیتی نقش ندارند. همه وظیفه خودشان را انجام می‌دهند اما اگر مردم همکاری نکنند، کسی نمی‌تواند امنیت را نگهداری کند. تجربه گذشته شاهد است. این مردم هستند که همکاری می‌کنند.
ایشان در پایان افزودند:‌ اینجا فاجعه‌ای رخ داده بود و همه مسئولان اذعان دارند که این مردم بی‌گناه زده شده‌اند. خوب بود که مسئولانی که اینجا می‌آیند، حداقل این فاجعه و غم مردم را تسلیت بگویند تا مقداری بار و فشار بر مردم کمتر شود.

چاپ

2069 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 12 اسفند, 1401


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©