مولانا عبدالحمید در مراسم نماز عید فطر زاهدان:

مقدرات مذهبی اهل سنت باید در دست خودشان باشد

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امروز (12 اردیبهشت 1401) در مراسم نماز عید سعید فطر اهل سنت زاهدان، با بیان خواسته‌های جامعه اهل‌سنت از دولت سیزدهم، «بکارگیری شایستگان اهل‌سنت» و «تأمین آزادی‌های مذهبی» را «خواسته های کلیدی» عنوان کردند و بر لزوم تحقق این دو خواسته از سوی دولت تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با تأکید بر لزوم استقلال مذهبی اهل‌سنت، اظهار داشتند: درباره آزادی مذهبی ما نمی‌گوییم اصلا چنین چیزی نیست، اما در جاهای زیادی اهل‌سنت تحت فشار هستند و دخالت‌هایی در مسائل اهل‌سنت انجام می‌شود. همانطور که در عراق اوقاف و امور مذهبی اهل سنت و شیعیان از هم جداست، خواستۀ اهل سنت ایران این است که اوقاف ما نیز باید جدا شود و مقدرات مذهبی‌مان در دست خودمان باشد.
ایشان تصریح فرمودند: ما حاضریم از توصیه‌های مقام معظم رهبری استفاده کنیم و مشاوره‌های مسئولان و علمای شیعه را بررسی کنیم و آن مواردی را که به ضرر ما نباشد، بپذیریم. ما اهل تعامل و خواهان مدارا هستیم. ما پیگیر امت واحده هستیم و امیدواریم این مشکل تبعیض و اعمال سلیقه بعد از ۴۳ سال از انقلاب حل شود.
ایشان تاکید کردند: مسئله آزادی مذهبی و برابری در تمام دنیا حل‌شده است و حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را رعایت می‌کنند. انتظار ما آن است که در ایران اسلامی هم این اتفاق بیفتد و مشکلات اهل سنت حل بشود و خودشان در امور مذهبی‌شان تصمیم بگیرند. حاکمیت و نظام نظارت کند اما کار را به خود اهل سنت بسپارد.


به‌کارگیری شایستگان اهل سنت و آزادی مذهبی؛ دو خواسته کلیدی اهل سنت

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان، به نقش اهل سنت در پیروزی انتخاباتی آیت‌الله رئیسی اشاره کردند و گفتند: اهل سنت در انتخاب دولت سیزدهم و آیت‌الله رئیسی با انسجام رأی دادند و متحد شدند. این اتحاد، مثل همه دوره‌های گذشته، ۱۰۰ درصدی نبوده اما ۸۰ درصد اهل سنت با هم رأی دادند و در موفقیت دولت سیزدهم نقشی بسیار کلیدی ایفا کردند. این به خاطر آن بود که ما بتوانیم پیام خود را به مسئولان دولت سیزدهم برسانیم.
ایشان ادامه دادند: قوه قضائیه، قوه مقننه و قوه مجریه در این دوره به مقام معظم رهبری نزدیک شد‌ه‌اند و احساس ما هم همین بود که مقام معظم رهبری، آیت‌الله رئیسی را می‌خواهند و گفتیم اهل سنت هم به ایشان رأی بدهند تا مشکلاتشان حل بشود و به خواسته‌های بحق و قانونی اهل‌ سنت رسیدگی شود.
مدیر دارالعلوم زاهدان افزودند: اهل سنت خواسته‌های سنگین و زیادی نداشتند. خواسته اهل سنت از ابتدای انقلاب تا به حال، رعایت حق شهروندی است. ما شهروندان ایرانی‌الاصل هستیم. پدران و آبا و اجداد اهل سنت برای مرز و بوم ایران جنگیده‌اند و کشته داده‌اند. بنابراین باید از شایستگان اهل سنت در تمام رده‌ها استفاده شود و آزادی مذهبی برای آن‌ها به نحو شایسته و بایسته تأمین شود. این دو خواستۀ کلیدی و محوری اهل سنت هستند.
مولانا عبدالحمید با ابراز نگرانی از انجام‌نشدن اقدامی در این راستا در دولت سیزدهم، تأکید کردند: ما هنوز ناامید نیستیم. همۀ قوا همسو هستند و معضل به‌کارنگرفتن اهل سنت در پست‌های کلیدی کشور، از جمله در کابینه دولت، باید حل شود. خواسته اهل سنت آن است که در مدیریت مراکز استان‌ها نوعی اعتدال به وجود بیاید و شایستگان به کار گرفته شوند؛ این خواسته‌ای است که هنوز محقق نشده است. در قوه قضائیه، در نیروهای مسلح و در پست‌های کلیدی کشور و در همه مراکز استان‌ها یا حداقل مراکز استان‌های سنی‌نشین اهل سنت به کار گرفته‌ شوند.
ایشان بیان داشتند: اهل‌سنت ایرانی و متعلق به ایران هستند. هیچ‌جایی در دنیا به این صورت رفتار نمی‌شود که قشر و مذهبی را به این اندازه محروم کنند. گرچه در بعضی شهرستان‌ها از اهل سنت استفاده شده، همچنین در خدمات‌رسانی تفاوت نیست، اما انتظار ما آن است که دو خواسته اصلی اهل سنت؛ آزادی مذهبی و بکارگیری شایستگان اهل سنت در رده‌های مختلف محقق شود. این خواستۀ همه اهل سنت کشور است. آن‌ها در همه شرایط سخت کشور را همراهی کرده‌اند و در تمام صحنه‌ها حضور پیدا کرده‌اند و در امنیت و وحدت ملی اثرگذار بوده‌اند.


«قتل» بعد از «شرک» بزرگترین گناه است

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخش دیگری از سخنانشان در مراسم نماز عید فطر به نکوهش رواج قتل در جامعه پرداخته و اظهار داشتند: همانطور که خداوند متعال درباره بنی‌اسرائیل ذکر کرده است، قتل از گناه و معصیت سرچشمه می‌گیرد. وقتی ملتی دچار گناه و معصیت می‌شود، قتل هم که بعد از شرک بزرگترین گناه است، در آن جامعه زیاد می‌شود. بسیاری از افراد برای کوچکترین مسائل سلاح می‌کشند و به مردم حمله می‌کنند؛ این بسیار زشت است.
مولانا عبدالحمید افزودند: حضرت رسول صلی الله علیه وسلم فرمودند که هرکس به روی امت ما سلاح بکشد، از ما نیست. به فرزندان خود اجازه ندهید که سلاحی با خود داشته باشند. کسی که مرتکب قتل می‌شود، هم خودش و خانواده‌اش را بدبخت می‌کند و هم خدا را ناراضی می‌کند و دنیا و آخرتش خراب می‌شود.
ایشان با تأکید بر سنگینی گناه قتل و عذاب دائمی آن، فرمودند: لعنت و غضب خدا بر کسی که قتل می‌کند، نازل می‌شود. چنین کسی برای همیشه به جهنم می‌رود و به عذاب بزرگی گرفتار می‌شود. خداوند متعال کلمات سختی را درباره قتل به کار برده است. ما نباید حتی برای دزد و راهزن، سلاح با خود برداریم؛ با این سلاح فردا بی‌گناهی کشته می‌شود. با کسی درگیر نشوید و اگر کسی خواست با شما درگیر شود، شما صبر کنید و خودتان را درگیر نکنید.


نیروی انتظامی از تیراندازی به سوی مردم خودداری کند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به نیروی انتظامی نیز توصیه کردند که در تیراندازی‌ها احتیاط بیشتری داشته باشند. ایشان گفتند: نیروی انتظامی واقعا برای برقراری نظم و امنیت زحمت می‌کشد و وقتی در میان مردم است، مردم بسیار خوشحالند اما باید احتیاط زیادی داشته باشد.
ایشان ادامه دادند: انتظار ما از فرماندهی محترم نیروی انتظامی آن است که بسیار مواظب باشد که به افراد مشکوک و مظنون تا زمانی که جرم ثابت نشده یا سلاح ندارند، تیراندازی نشود. نیروهای انتظامی عزیزان ما هستند و ما برایشان دعای خیر می‌کنیم که زحمت می‌کشند، اما توصیه‌ ما آن است که از تیراندازی به سوی مردم به شدت خودداری کنند.
ایشان نیروی انتظامی را از شلیک به سوختبران نیز منع کردند و گفتند: نباید به سوختبران تیراندازی شود. سوختبران در عذابند. بسیاری از جوانان درخواست می‌کنند که شما دعا کنید ما شغلی پیدا کنیم که از سوختبری نجات کنیم. بسیاری مجبورند برای تأمین مخارج خود و فرزندانشان دست به چنین کاری بزنند.»
ایشان به سوختبران نیز توصیه کردند که از رانندگی با سرعت بالا پرهیز کنند؛ چرا که «همه مردم در این جاده‌ها تردد می‌کنند و کسی که سوخت می‌برد، باید به نحوی رانندگی کند که تهدیدی برای مردم نباشد. این مسئله‌ای حیاتی است که برادران عزیز سوختبر باید آن را مراعات کنند.»


اعدام‌های زیاد، مانع قاچاق مواد مخدر نشده است / بسیاری از مشکلات جامعه از مواد مخدر است

پرهیز از توزیع و مصرف مواد مخدر نیز از دیگر توصیه‌های امام جمعه اهل سنت زاهدان در مراسم نماز عید فطر زاهدان بود. مولانا عبدالحمید در این باره گفتند: اعتیاد برای جامعه ما تهدید بسیار خطرناکی است. بدترین حالت آن است که زنان هم معتاد بشوند. پدران و مادران هم مواظب فرزندانشان باشند که با افراد ناباب همراه نشوند.
ایشان افزودند: ما تأسف می‌خوریم که بسیاری در زندان‌ها به جرم حمل مواد مخدر اعدام می‌شوند و باز هم این راه ادامه دارد و هیچ وقفه‌ای پیدا نکرده است. خداوند روزی را تکفل کرده و تضمین کرده که به شما روزی بدهد. پس هیچ‌کس نباید کاری مرتبط با مواد مخدر داشته باشد. امیدواریم سال آینده این کار در مرکز تولیدش هم تعطیل شود اما باید زودتر این کار را ترک کرد. بسیاری از مشکلات جامعه ما از همین مواد مخدر است.


با اعلام عید، وجدانمان راحت است / اگر امروز روزه می‌گرفتیم، وجدان‌مان ناراحت بود

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید درباره رویت هلال نیز اظهار داشتند:‌ در رابطه با رویت هلال، همواره تلاش ما بر آن است که رمضان و عید مسلمانان ایران یکی باشد. ما وحدت و انسجام را دوست داریم؛ چرا که این‌ها به نفع جامعه و ملت ماست. تا به حال هم سال‌ها عید ما یکی بوده است و رمضان را هم با هم روزه می‌گرفتیم.
ایشان ادامه دادند: امسال با توجه به اینکه آسمان غبارآلود و ابری بود، ماه همه‌جا رویت نشد اما در استان ما که مردم بر اساس سنتی قدیمی، برای رویت ماه اقدام می‌کنند، دیشب جاهای مختلفی ماه رویت شده بود و از حدود ۳۰ نفر خبر گرفتیم که ماه را در جاهای متفاوتی رویت کرده‌اند. از بعضی از این افراد شهادت هم گرفته شد و تنها متکی به اخبار نبودیم. بالاخره در شرایطی که آسمان غبارآلود و ابری باشد، اگر دو نفر آدم وجیه شهادت بدهند که ما ماه را دیده‌ایم، از دیدگاه فقهی ما کفایت می‌کند. از این ۳۰ نفر شهادت ۱۰ نفر گرفته شد و از لحاظ شرایط فقهی نتوانستیم امروز را رمضان اعلام کنیم و روزه بگیریم. وقتی برای ما اطمینان حاصل شد و وضعیت روشن بود، ما نمی‌توانستیم روزه بگیریم.
مولانا عبدالحمید با یادآوری اینکه این مسائل به اطلاع ستاد استهلال، که متشکل از اعضای شیعه و سنی است، رسیده، تأکید کردند:‌ وحدت و برادری همیشه هست اما در مسائل فقهی معذوراتی است که باید آن‌ها را رعایت کنیم. این جزو وظایف ماست و در جمهوری اسلامی هم این آزادی وجود دارد که هرکس بر اساس فقه خود عمل کند و همه باید برادری و اخوت را رعایت کنند.
امام جمعه زاهدان خاطرنشان ساختند: در هر صورت، وجدان ما راحت است و اگر امروز روزه می‌گرفتیم و به مردم می‌گفتیم روزه بگیرید، وجدان ما ناراحت بود و احساس می‌کردیم نزد خداوند ملامتیم. ما به فقه عمل کردیم و وقتی به قوانین فقه و شریعت عمل می‌شود، وجدان راحت است. برادری هم به جای خود محفوظ است و ما برادریم.

چاپ

1922 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 12 اردیبهشت, 1401


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©