مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان:

بزرگ‌ترین مأموریت رمضان پاکی نفس از رذایل اخلاقی است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، در مراسم نماز جمعه زاهدان (9 اردیبهشت 1401)، با اشاره به اهمیت تزکیه و اصلاح نفس در آموزه‌های دینی، پاکی نفس از رذایل اخلاقی را بزرگ‌ترین مأموریت رمضان دانستند و بر لزوم توجه به احکام و برنامه‌ها الهی برای تزکیه و اصلاح و استفاده از فرصت‌های باقی‌ماندۀ رمضان تأکید کردند.
به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به برنامه‌های الهی برای تزکیه و اصلاح نفس اشاره کردند و اظهار داشتند: خداوند در قرآن سوگند یاد می‌کند به رستگاری رسید آن انسان که نفسش را تزکیه کرد و با خسارت مواجه شد و تباه گشت فردی که نفس خود را با گناه آلوده کرد. الله تعالی خالق و آفریدگار انسان‌هاست و طریق اصلاح بشر و نیازهای او را کاملا می‌داند.
ایشان ادامه دادند: الله‌ تعالی به همۀ نیازهای مادی و معنوی بشر توجه کرده و برای همه برنامه‌ریزی کرده‌ است. روزه و همۀ برنامه‌های الهی برای تزکیه و اصلاح نفس هستند. رمضان و برنامۀ روزه برای آن است که «تمرد»، «منیت» و «خودبرتربینی» را بشکند تا انسان خود را در دل از دیگران کوچک‌تر بداند.
امام‌جمعه‌ اهل‌سنت زاهدان با بیان اینکه “خطر نفس اماره بالسوء از شیطان بیشتر است” گفتند: پیشانی شیطان از سجده ساییده شده بود، اما چون اصلاح نشده بود و در او تکبر و تمرد بود، نفس او را به نافرمانی صریح و علنی پروردگار وادار کرد. بزرگ‌ترین دشمن انسان نفس اوست. میل نفس به گناه، خطا، نافرمانی، تمرد و خواهش‌های نفسانی زیاد است و به بدی امر می‌کند و اگر نفس کنترل نشود خیلی خطرناک است. باید نفس تسلیم برنامه‌های الهی شود.
ایشان اظهار داشتند: اگر نفس عالم و عابد و دیگر انسان‌ها تزکیه نشود و در آن تکبر، تمرد و خودخواهی باشد خطر آن است که روزی فرد را از مسیر هدایت گمراه و بیراه کند. گاهی شخص می‌گوید من عالم، درویش، فلان‌زاده و از فلان فامیل هستم. اما باید همه ما خواهشات ناجایز نفس را زیر پا بگذاریم. مدنظر خدا این است که «تمرد» و «منیت» از نفس دور شود و انسان متواضع و فروتن گردد.
مولانا عبدالحمید ادامه دادند: همۀ بندگان ضعف و کوتاهی دارند و با عارضۀ بشری روبه‌رو هستند. لذا چشم را بر عیب‌های دیگران ببندیم و عیب‌های خود را ببینیم. به قول مولوی رومی؛ نفس ما کمتر از فرعون نیست لیکن فرعون حکومت و قدرت داشت و ما نداریم و اگر ما قدرت می‌داشتیم خدا بداند چه ادعایی می‌کردیم و چه ظلم و فسادی می‌کردیم و چه بلایی بر سر مردم می‌آوردیم. چنان‌که بعضی از کسانی که اصلاح و تزکیه نشده‌اند از ظلم دیگران می‌نالند، اما وقتی خودشان به حکومت و قدرت می‌رسند از هیچ‌گونه ظلم و ستم و اجحافی دریغ نمی‌کنند.
ایشان ابراز داشتند: کسانی که عیب دیگران را بیان می‌کنند و دیگران را تمسخر می‌کنند به خاطر این است که خود را از عیب مبرا می‌دانند. انسان خودخواه، خودپسند و متکبر، غیبت و تحقیر و عیب‌جویی می‌کند و حرفی می‌زند که برای دیگران دل‌شکستگی به‌وجود می‌آورد. رمضان برای آن است که تکبر و منیت را از نفس دور کند و انسان را متواضع کند.
مدیر دارالعلوم زاهدان بر لزوم تزکیه و اصلاح نفس با اعمال نیک تأکید کردند و گفتند: باید نفس را اصلاح کرد. نفس با نماز، روزه، زکات، کارهای نیک و خدمت خلق اصلاح می‌شود. روزه یک نسخه و نعمت عظیمی برای ساختن انسان است که در انسان تسلیم و تقوا و پرهیزگاری به‌وجود می‌آورد. تمام دستورات قرآن در مسیر تقوا و پرهیزگاری هستند، مهم است که اصلاح نفس و سرمایه تقوا حاصل شود، کسی که نفس خود را تزکیه و اصلاح کند به رستگاری می‌رسد.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان تاکید کردند: اصلاح نفس کار آسانی نیست، مجاهده می‌خواهد، از شیاطین جنی به الله پناه ببریم ولی با نفس باید جهاد کنیم، آن را تحت‌فشار قرار دهیم تا از خدا اطاعت کند. ایستادگی در مقابل دشمنانی که خوی استکبار دارند نیز جهاد است، اما چه‌بسا اگر نفس اصلاح نشود، شخص در جهاد با دشمنان ناکام شود.
ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: ماموریت روزه آن است که تکبر را ازبین ببرد و تواضع بیاورد و انسان‌ را بر مسیر تقوا و خداترسی قرار دهد تا انسان خدا را ببیند و هیچ چیز را از خودش نداند. اگر مدد و نصرت و فضل خدا نباشد ما هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم. همه انبیا علیهم‌السلام از یک نقطه که اصلاح نفس است به رستگاری رسیده‌اند.
مولانا عبدالحمید در پایان این بخش از سخنان‌شان بر لزوم استفاده از فرصت باقی‌مانده رمضان تأکید کردند و گفتند: ایام و ساعات باقیمانده رمضان را بندگی کنیم. بر گناهان گریه و بر کوتاهی‌ها و ضعف‌ها نفس را ملامت کنیم. با خود تنها بنشینیم و به نعمت‌های الله تعالی و ضعف‌های خود اقرار کنیم.


وقت آن رسیده است که جامعه جهانی صدای مظلومانه ملت فلسطين را بشنود

مولانا عبدالحمید در بخش دیگر از سخنان خود به «روز جهانی قدس» اشاره کردند و گفتند: چندین دهه است که ظلم و تجاوزگری اسرائیل در سرزمین فلسطین ادامه دارد. اسرائیلی‌ها سرزمین‌های فلسطین را غصب کرده‌ و آنها را به سرزمین خود ملحق گردانده‌اند و آن سرزمین‌ها را بلعیده‌اند و شهرک‌های یهودی‌نشین در سرزمین مسلمانان احداث کرده‌اند.
ایشان ادامه دادند: مسلمانان فلسطین ده‌ها سال است که برای «آزادی» و «استقلال» خود مقاومت کرده‌اند. وقت آن رسیده‌ است که جامعۀ جهانی و جامعۀ انسانی انصاف کند و فریاد مظلومانه فلسطینی‌ها را بشنود. باید سرزمین فلسطینی‌ها به خودشان برگردانده شود و آنان به حکومت مستقل برسند و به سرنوشت خودشان حاکم شوند تا دنیا امنیت پیدا کند.
امام‌جمعه‌ اهل‌سنت زاهدان اضافه کردند: قضیۀ فلسطین، قضیۀ جهانی است و تنها به فلسطینی‌ها بستگی ندارد. همۀ مسلمان و آزادی‌خواهان دنیا از مبارزه فلسطینی‌ها حمایت می‌کنند. ان‌شاء‌الله مبارزه فلسطین پیروز است. یهودی‌ها بیشتر از این خود را رسوا نکنند و به کشورهای خودشان برگردند و به مرزهای خود عقب‌نشینی کنند و ملت آزادی‌خواه فلسطین را آزاد بگردانند.

چاپ

547 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 10 اردیبهشت, 1401


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©