شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امروز (1 بهمن 1400) در مراسم نماز جمعه زاهدان، با اشاره به افزایش روابط دیپلماتیک ایران با برخی از کشورهای بزرگ و توسعه‌یافته، ضمن ابراز خرسندی از این موضوع، مسئولان را به دو موضوع «خدامحوری» و «ملت‌محوری» در این زمینه توصیه کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: بسیار خوشحالیم که مسئولان، ارتباط کشور و ملت ما را از طریق تعامل و مدارا با کشورهای همسایه و غیرهمسایه و کشورهای بزرگ و توسعه‌یافته برقرار کنند و این اقدامِ بسیار امیدوارکننده‌ای است. دین اسلام به ما آموخته است که اهل تعامل و مدارا باشیم و زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشیم.
امام‌جمعه زاهدان در ادامه خاطرنشان ساختند: در این زمینه به‌عنوان یک شهروند یک نکته را یادآوری می‌کنم که به نظر بنده بالاترین و مهمترین راه رسیدن به موفقیت است و آن اینکه ما در هر شرایطی «الله» و «ملت» را نگهداری کنیم. الله تعالی می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَسْبُكَ اللَّهُ وَمَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ» [۶۴] ای رسول! الله تعالی و مؤمنانی که از تو پیروی می‌کنند برای تو کافی‌ست.
ایشان تاکید کردند: بزرگترین هوشمندی و درایت این است که ما خدای عزوجل را نگهداری کنیم و خداوند متعال را ناراضی نکنیم. باید خدا را داشته باشیم تا خدا حامی و پشتیبان ما باشد. نگهداری پرودگار برای تمام ملت‌ها و کشورهای دنیا و برای سیاستمداران و بزرگان و رهبران اقوام بسیار مهم و حیاتی است.
مولانا عبدالحمید افزودند: نگهداری «ملت» و جلب رضایت و خشنودی مردم و شنیدن صدای مردم و رسیدگی به خواسته‌های آنان نیز سیاست بسیار حیاتی و مهمی است. هر نظام و حاکمیت و مسئولی که «خدامحور» و «ملت‌محور» باشد و بتواند اسباب خشنودی پرودگار و رضایت ملت را فراهم کند، در دنیا پایدار است.
ایشان بر لزوم «اجرای عدالت» تاکید کردند و گفتند: این را همۀ مسئولان، نظام‌ها و حاکمیت‌های مسلمان و غیرمسلمان بدانند که بدون اجرای عدالت و مساوات نگهداری «الله» و «ملت» دشوار خواهد بود. گسترش عدالت بسیار حیاتی و مهم است و الله تعالی «عدالت» را می‌پسندد.
خطیب جمعه زاهدان اظهار داشتند: در اوایل انقلاب شعاری داده می‌شد که «مملکت با کفر باقی می‌مانَد، اما با ظلم باقی نمی‌مانَد»؛ این یک واقعیت است. وقتی عدالت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم و عدالت فاروقی و عدالت علوی در یک کشور اجرا شود در این‌صورت می‌توان «الله» و «ملت» را نگه داشت. امیدواریم مسئولان ما در راستای اجرای عدالت و نگهداری خدا و مردم تلاش کنند.

 

«تنش‌زدایی» بهترین سیاست است/ مسئولان در راستای فقرزدایی و رفع تحریم‌ها گام‌های جدی بردارند
ایشان در ادامه بر لزوم «تنش‌زدایی» تاکید کردند و گفتند: «تنش‌زدایی» و ارتباط حسنه با کشورها بهترین سیاست است، البته خواستۀ عموم ملت ایران که مشکلات زیادی دارند این است که بیشترین تلاش‌ها در راستای حل مشکلات مردم ایران و ساختن کشور و ایجاد شغل و فقرزدایی باشند.
مدیر دارالعلوم زاهدان افزودند: ایجاد شغل و فقرزدایی یکی از وعده‌های دولت جناب آقای رئیسی بود که امیدواریم در این راستا بزرگترین قدم برداشته شود و مسئولان امر در راستای رفع تحریم‌ها نیز قدم‌هایی جدی بردارند تا رنج‌های ملت ایران به پایان برسند و کسانی که به‌خاطر مشکلات اقتصادی از ایران رفته‌اند بتوانند به کشورشان برگردند و در جهت سازندگی کشور فعالیت کنند.

 

دولت سیزدهم با دوراندیشی و نگاه یکسان از شایستگان تمام اقوام و مذاهب استفاده کند
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان خواستار «نگاه یکسان» بین اقوام و مذاهب در کشور شدند و گفتند: خواستۀ ما از دولت جناب آقای رئیسی این است که بین اقوام و مذاهب ایرانی تفاوتی وجود نداشته باشد. انتظار اقوام و مذاهب به‌ویژه از اصولگرایان که بیشتر به اصول معتقدند و شعار اصولگرایی می‌دهند این است که پایبند اصول باشند و بین اقوام و مذاهب و ادیان مختلف تفاوتی قایل نباشند و همه را به یک نگاه ببینند.
ایشان تاکید کردند: انتظار آن است که از شایستگان همۀ اقوام و مذاهب در رده‌های مختلف و پست‌های کلیدی کشور و مدیریت‌های منطقه‌ای و شهرستانی کار گرفته شود. همۀ مردم ایران انتظار دارند که مسئولین با دوراندیشی و نگاه یکسان از شایستگان استفاده کنند.

چاپ

228 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 1 بهمن, 1400


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©