اشاره: انتشار مطالبی در یکی از روزنامه ها و برخی سایت های زنجیره ای اصولگرایان تندرو علیه مولانا عبدالحمید و وارد کردن برخی تهمت ها به ایشان، اگر چه ادامه پروسه ای است که از ماه ها قبل با هدف تخریب جایگاه و شخصیت امام جمعه اهل سنت زاهدان آغاز شده است، اما به دلیل احترام به افکار عمومی و روشنفکری بیشتر درباره مواضع مولانا عبدالحمید، بهانه ای شد برای گفتگو با ایشان.

در آغاز از امام جمعه اهل سنت زاهدان درباره یکی از مطالب مطرح شده در این رسانه ها پرسیدیم که ایشان را متهم به ابهام در موضع گیری علیه گروه های تکفیری و خشونت طلب کرده اند؟

مولانا عبدالحمید: موضع ما در مقابل خشونت و تندروی گروه های تکفیری همواره شفاف بوده و هیچ ابهامی نداشته است. همه موضع گیریهای ما در مقابل ناامنی هایی که توسط برخی گروه های تندرو در جنوب شرق کشور و مرزهای سیستان و بلوچستان صورت گرفته و در موارد دیگر موجود و شاهد این مدعا هستند که ما شدیدترین مواضع را در برابر ناامنی داشته و بطور کلی خشونت و افراط گرایی را در همه جای دنیا با شدت و صراحت تمام محکوم کرده ایم. اعتقاد ما این است که حل مسایل دنیا با خشونت و افراط گرایی و تندروی امکان پذیر نیست؛ خشونت، همواره خشونت و جنگ، جنگ می آورد و مشکلات را پیچیده تر و فاصله ها را بیشتر میکند و مصالحه و حل مسایل را موجب نمی شوند. ما همواره بر این مسأله تاکید کرده ایم که راه حل مشکلات، گفتمان و مذاکره حضوری و شفاف و رعایت حقوق یکدیگر و اجرای عدالت است.

سنی آنلاین: شما در موضع گیری های خود بارها به ریشه های تندروی و ناامنی اشاره کرده اید. در این باره بیشتر توضیح دهید.
مولانا عبدالحمید: باور و تحقیق ما این است که تندرویها و افراط گرائیها، معلول علتهایی است که توسط برخی کشورهای اسلامی اعمال می شود؛ عدم اجرای عدالت و اعمال فشار سنگین بر مخالفان، گوش ندادن و عدم توجه به دیدگاه های مخالفان و سرکوب آنان و اجحاف نسبت به اقلیتهای قومی و مذهبی سبب می شوند تا افرادی که فطرتا تندرو هستند دست به خشونت و ترور بزنند یا متوسل به حربه تکفیر شوند.

سنی آنلاین: دلیل تاکیدهای مکرر شما بر ضرورت گفتمان و مذاکره و حل مشکلات از این طریق چیست؟
مولانا عبدالحمید:‌ هر چه جنگ و حملات بیشتر شوند، تعداد تندروها افزایش یافته و ضایعات بیشتری برای ممالک اسلامی بوجود می آورند و اختلافات را عمیق تر و ریشه دار تر می کنند، در نتیجه فرآیند صلح و آشتی پیچیده تر می شود؛ بنابر این ما معتقدیم که تنها راه مبارزه با خشونت و افراط گرایی و آنچه که در دنیا به نام تروریسم مطرح است، گفتمان، اجرای عدالت و رعایت حقوق اقلیتهای دینی و مذهبی است. سرکوب و خشونت راه به جایی نمی برد بلکه بهترین راه حل در تشکیل دولت ها و حکومت های ملی و فراگیر است.

سنی آنلاین: در مقابل این راه حل شاید عده ای بگویند که گروه های افراطی و تندرو به پای میز مذاکره نیایند و حاضر به گفتمان و تشکیل دولت فراگیر نشوند در آنصورت چه باید کرد؟
مولانا عبدالحمید: اگر افراد تندرو و خشونت طلب حاضر به گفتمان نباشند باید به سراغ افراد میانه رو در میان اقوام و مذاهب مختلف رفت و آنان را به تشکیل دولت ملی ترغیب کرد تا آنان بتوانند تندروها را تعدیل کنند.

سنی آنلاین: عملی کردن این ایده بر عهده چه کسانی می تواند باشد؟
مولانا عبدالحمید: من در چندین کنفرانس از جمله کنفرانس اخیر وحدت در تهران و همچنین در کنفرانسی در مکه مکرمه که با عنوان “حقوق بشر و شریعت اسلامی” برگزار شده بود این راه حل را مطرح کردم و از دولتهای اسلامی خواستم که حقوق اقلیتهای شیعه و سنی و ادیان را رعایت و آزادی آنان را تامین کنند، اما از آنجائی که دولتهای اسلامی با یکدیگر اختلاف دارند پیشنهاد دادم که علما و اندیشمندان مطرح جهان برای حل بحرانهای موجود دور هم جمع شوند و چاره اندیشی کنند؛ در این مورد نیز طرح و برنامه داشتم اما متأسفانه اگر چه ایده من مورد استقبال اکثر حاضران در این کنفرانسها قرار گرفت اما مورد حمایت قرار نگرفتم، با این حال باز هم می گویم که تنها راه حل بحرانها و مسایل موجود این است که مسلمانان با گرایشها و فرق مختلف باید در کنار هم بنشینند و با تأسی به مشترکات و کنار گذاشتن اختلافات به وحدت عملی برسند. مسلمانان باید خودشان اختلافات منطقه ای خود را حل کنند زیرا قدرتهای جهانی تمایلی به حل اختلافات ما ندارند بلکه بخاطر حفظ منافع خود و تامین امنیت اسرائیل اشغالگر به اختلافات بیشتر دامن می زنند.

سنی آنلاین: با وجود مواضع وحدت طلبانه جنابعالی، فکر می کنید دلیل حملات رسانه ای جریان اصولگرایان تندرو به شما چیست؟
مولانا عبدالحمید: کسانی که به نام گروه سیاسی فلان روزنامه و رسانه این تحلیلها را می نویسند، افراد شناخته شده و همان کسانی هستند که گزارش های نادرست علیه اهل سنت را به مسئولان می دهند. این افراد در راستای منافع ملی حرکت نمی کنند و فقط به فکر منافع فردی و گروهی خود هستند و در آینده روشن خواهد شد که چه کسی بر موضع حق است. بحرانهای جدیدی که در حال شکل گیری است مشخص خواهد کرد که نتایج اینگونه تحلیلهای نادرست جز ضرر و زیان برای کشور و آسیب زدن به منافع ملی و وحدت ملی و اسلامی چیز دیگری نبوده است. آنچه که ما به دنبال آن بوده و به آن فکر می کنیم، منافع ملی و منافع اسلام است و این جریانات باید بدانند که تاریخ مصرف این نوع تحلیل هایشان به پایان رسیده و بهتر است گروه های تحلیلگر با دور اندیشی به دنبال واقعیات بروند و از تخریب اشخاص و شخصیتها دست بر دارند.
من این افراد را توصه می کنم که به هنگام نوشتن، خدا را در نظر داشته باشند که در همه حال می بیند و می شنود و می داند که چه کسی به منافع اسلام و کشور می اندیشد و در راستای وحدت اسلامی قدم بر می دارد و چه کسانی به دنبال ایجاد تفرقه و اختلافات هستند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سنی آنلاین

چاپ

1015 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 27 مرداد, 1393


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©