مولانا عبدالحمید خطبه های این هفته (9 تیرماه 1391) نماز جمعه اهل سنت زاهدان را با تلاوت آیه «وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ» [عنکبوت: 69] آغاز کرد و “عشق الهی” و “ایمان قوی” را از عوامل مهم در عمل به شریعت عنوان دانست.
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: الله تعالی دین را آسان قرار داده است و احکام و دستورات شریعت به اندازه توانایی و قدرت بشر است. اما این دین و احکام آن، از چنان اهمیت و جایگاهی برخوردارند که وقتی الله تعالی آن را به آسمانها و زمین عرضه کرد، آنها نتوانستند بار این مسئولیت را بر دوش بشکند و از قبول آن خودداری کردند، لذا الله تعالی این مسئولیت را بر عهده انسان گذاشت و به انسان هشدار داد که با قبول این مسئولیت باید برای انجام دستورات و احکام الهی تلاش و کوشش نماید.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: عمل به دستورات شریعت بر بسیاری از انسانها که مقداری تزکیه شده اند، آسان است و آنها این احکام را به راحتی و با خوشحالی انجام می دهند، در حالی که بسیاری نیز عمل به دستورات دین را سخت و طاقت فرسا می دانند؛ پرداخت زکات، روزه گرفتن در روزهای گرم و طولانی، قربانی مالی و جانی برای این دسته از افراد سخت و دشوار است، همه ما مکلف به انجام دستورات شریعت و دادن قربانی مالی و جانی در هنگام نیاز هستیم. آن حضرت صلی الله علیه و سلم چنان به عبادت پروردگار مشغول بودند که پاهای مبارک ورم کرده بود، در میدان جهاد نیز آن حضرت صلی الله علیه و سلم انواع سختی‏ها را تحمل کرد. ام المؤمنین حضرت عایشه صدیقه رضی الله عنها می فرماید: آن حضرت صلی الله علیه و سلم در همۀ حالات به ذکر الله تعالی مشغول بود.
مولانا عبدالحمید افزود: اعمال و قربانی دادن پیامبر و صحابه در مسیر دین بیانگر ایمان قوی، یقین کامل و عشق آنها به الله تعالی است، زیرا اگر عشق و یقین در قلب پیدا شود تحمل و عمل به همه چیز آسان می شود. وقتی آن حضرت صلی الله علیه و سلم در جنگ بدر ندا می دهد: «قوموا إلی جنة عرضها السموات و الأرض» یکی از صحابه که عاشق خدا و رسول و شیفته بهشت بود، در حالی که گرسنه است خرماهایی را که در دست دارد می اندازد و به سوی میدان جهاد به پیش می رود. نماز شب و دعا و گریه و تلاوت و عبادت الله تعالی برای آنها (صحابه) نه تنها آسان بلکه لذتبخش بود. اگر امروزه عمل به شریعت برای ما سخت و دشوار است به دلیل نداشتن آن عشق و ایمان است و تا زمانی که عشق خدا و رسول و محبت بهشت در دل قرار نگیرد عمل به دستورات دین بر ما سخت و دشوار است.
خطیب جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه تاکید کرد: مسلمانان امروزی که عمل به دین بر آنها سخت است، عذاب قبر و جهنم را فراموش کرده اند، وحشت روز قیامت و صحرای محشر را از یاد برده اند، روزی که خداوند در توصیف آن می فرماید: «يَوْمَ تَرَوْنَهَا تَذْهَلُ كُلُّ مُرْضِعَةٍ عَمَّا أَرْضَعَتْ وَتَضَعُ كُلُّ ذَاتِ حَمْلٍ حَمْلَهَا وَتَرَى النَّاسَ سُكَارَى وَمَا هُم بِسُكَارَى وَلَكِنَّ عَذَابَ اللَّهِ شَدِيدٌ» [حج: 2] مسلمانان امروزی قربانی آن حضرت صلی الله علیه و سلم و صحابه را که در میدانهای جهاد و صحنه های مختلف به خاطر سعادت آنها متحمل شده اند را از یاد برده اند. در حالی که برای نشر دین و نجات امت آن حضرت صلی الله علیه و سلم و اهل بیت و صحابه ایشان قربانی دادند. اما متاسفانه مسلمانان امروزی در عمل به سنتهای آن حضرت صلی الله علیه و سلم کوتاهی می کنند. در دل بسیاری از مسلمانان امروزی عشق الهی و ایمان کامل وجود ندارد تا آنها را به سوی نماز و ناله نیمه شبی و سعادت دنیا و آخرت سوق دهد.
ایشان در پایان بخش اول سخنان خود خاطرنشان کرد: رسیدن به عشق الهی و محبت خدا و رسول، وهبی نیست، بلکه کسبی است و برای به دست آوردن آن باید تلاش و مجاهده کرد. برای رسیدن به این دو نعمت عظیم و سرمایه بزرگ باید بزرگی و عظمت الله تعالی و سیرت پاک مصطفی صلی الله علیه و سلم را در دل آورد. اگر عشق و محبت خدا و رسول در دل نباشد، آن دل در واقع مرده است، حیات و زندگی دل در ایمان کامل است، و همین عشق به خدا و رسول است که عمل به دستورات قرآن و سنت را آسان می گرداند.

تبریک پیروزی انقلابیون مصر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور

مولانا عبدالحمید در بخش دوم خطبه های نماز جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به پیروزی “محمد مرسی” در انتخابات ریاست جمهوری مصر و عرض تبریک این پیروزی به ملت مصر گفت: یکی از وقایع مهم جهان اسلام در هفته گذشته پیرزوی آقای محمد مرسی نامزد اسلام گرایان در انتخابات ریاست جمهوری مصر بود. اما من وقتی حالات ایشان را خواندم به یک جمله ای برخوردم که بسیار من را متأثر کرد. ایشان در جمله ای گفته بود: «وُلّیتُ علیکم و لستُ بخیرکم» (من متولی امور شما شدم در حالی که من بهترین شما نیستم.) اینها کلماتی است که منسوب به حضرت ابوبکر صدیق رضی الله عنه است.    
امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه افزود: آقای مرسی خطاب به مردم مصر اعلام کرده که؛ تا زمانی از من اطاعت کنید که من از الله تعالی اطاعت کردم، اگر من نافرمانی خدا را کردم بر شما لازم نیست که از من اطاعت کنید. این جمله ای است حضرت عمر رضی الله عنه بر روی منبر خطاب به مسلمانان آن روز فرمود، که البته گفتن این جملات در چنین قرنی که قرن غفلت است و مردم از دین و معرفت الهی فاصله گرفته اند، بسیار مهم است. جمله دیگری که آقای مرسی آن را گفته این است که نصب العین من این آیه قرآن است که می فرماید: «واتقوا یوما ترجعون فیه إلی الله»
مولانا عبدالحمید افزود:  بررسی سخنان و دیدگاههای آقای مرسی گویای این مطلب است که در نگاه ایشان همه احزاب، گروهها و اقشار مختلف ملت مصر در برابر قانون یکسان هستند، که این نکته نیز بسیار مهم و قابل تأمل است.
خطیب جمعه زاهدان در پایان ضمن آروزی موفقیت برای رئیس جمهور جدید و ملت مصر، و نیز آرزوی پیروزی برای دیگر انقلاب‏های جاری در خاورمیانه اظهار داشت: امیدواریم که روابط ایران و مصر، که پیش از این قطع شده بود، بر اساس احترام متقابل و منافع اسلام و نیز منافع دو ملت از سر گرفته شود، و همچنین آرزو می کنیم که الله تعالی انقلاب‏های جاری را به پیروزی نهایی برساند و ریشه استبداد و خودکامگی را نه تنها از خاورمیانه بلکه از سطح جهان بردارد و اسلام محمدی و اسلام خلفای راشدین و صحابه و اهل بیت را بر روی زمین نافذ گرداند.

چاپ

1035 بازدید

منتشر شده در تاریخ : 26 تیر, 1391


تمامی حقوق طرح برای پایگاه اطلاع رسانی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید محفوظ است. Copyright ©