پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

خاورمیانه شاهرگ حیاتی دنیاست و باید از تنش و درگیری دور نگه‌داشته شود

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امروز (۳۱ فروردین ۱۴۰۳) در مراسم نماز جمعه زاهدان، خاورمیانه را «شاهرگ‌ حیاتی جهان به‌ویژه در عرصه‌های تجاری و انرژی» دانستند و نسبت به عواقب هرگونه جنگ و درگیری و تنش در خاورمیانه هشدار دادند.


جهانیان برای پایان‌دادن به تنش‌ها کمک کنند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، با اشاره به اتفاقات و تنش‌های اخیر بین ایران و اسرائیل، گفتند: واقعیت این است که ایران در این موضوع از خود خویشتنداری زیادی نشان داد. فرماندهان ایرانی را در سوریه و لبنان مورد هدف قرار دادند و مسئولان جمهوری اسلامی ایران از خودشان خویشتنداری نشان دادند تا جنگ رخ ندهد. در آخرین مورد که سبب واکنش حکومت و نظامیان ایرانی شد حمله به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه بود که در این حمله چند تن از فرماندهان ارشد کشته شدند.
ایشان افزودند: کنسولگری‌ها از مراکز مهم و دیپلماتیک هر کشور محسوب می‌شوند. البته در مورد اینکه کنسولگری یک کشور جزو خاک آن کشور محسوب می‌شود یا نه، اختلاف‌نظر وجود دارد، اما تمام دنیا بر این امر اتفاق‌نظر دارند که کنسولگری‌ها نمایندگی کشورها بوده و برای هر کشوری محترم هستند و نباید مورد تعرض قرار بگیرند. به‌هرحال ایران به حمله اسرائیل به کنسولگری خود در سوریه پاسخ داد و اعلام کرد که این پاسخ، بازدارنده بوده و با این هدف انجام شد که اسرائیل دوباره دست به اینگونه تعرض‌ها نزند.
امام‌جمعه زاهدان گفتند: خاورمیانه از مناطق بسیار خاص و ویژه است که با بسیاری دیگر از نقاط جهان فرق می‌کند. خاورمیانه شاهرگ حیاتی دنیا و از مراکز مهم جهان به‌ویژه در عرصه‌های تجاری و انرژی است و تمام کشورها بدون استثنا در خاورمیانه منافع دارند. اگر خاورمیانه گرفتار آتش جنگ بشود تمام دنیا در عرصه‌های مختلف ضرر می‌کند. لذا خاورمیانه باید از تنش و درگیری دور نگهداشته شود.
ایشان تأکید کردند: اگر اسرائیل به حملات ایران پاسخ بدهد مرتکب اشتباه شده است. اعتقاد ما این است که جنگ و درگیری تا کی می‌خواهد ادامه داشته باشد؟! باید تمام جهانیان با هم متحد باشند و برای پایان‌دادن به تنش‌ها و درگیری‌ها کمک کنند.


«مسأله فلسطین» موضوع اصلی اختلافات و تنش‌هاست؛ تمام کشورها بر حل این مسئله تمرکز کنند

مولانا عبدالحمید گفتند: موضوع اصلی اختلافات و تنش‌ها مسأله فلسطین است، وگرنه ایران و اسرائیل و دیگر کشورها با هم اختلافی ندارند و تمام منازعات پیرامون مسأله فلسطین است که اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها باوجود گذشت چندین دهه هنوز نتوانسته‌اند این مسأله را حل کنند و در اثر این اختلاف و منازعه انسان‌های زیادی جان خود را از دست داده‌اند و در آخرین مورد هم که جنگ غزه است بیش از سی‌وپنج هزار نفر از دو طرف کشته شده که بیشتر این کشته‌ها فلسطینی هستند و زندگی‌ها نابود شده‌اند.
امام‌جمعه زاهدان گفتند: همه باید بر حل مسئله فلسطین تمرکز کنند. کمک ایران در این زمینه تأثیرگذار است. اسرائیل هم باید همکاری کند. اروپا و آمریکا و تمام کشورها که در موضوع فلسطین منافع دارند باید برای حل این اختلاف همکاری کنند. اگر در مسأله فلسطین سرسختی و لجبازی نباشد قابل حل است؛ باید سرزمین‌های اشغالی به فلسطینی‌ها بازگردانده شوند و کشور مستقل فلسطینی تشکیل شود، همانطور که در سازمان ملل نیز تشکیل کشور مستقل فلسطینی تصویب شده است.
ایشان افزودند: حل مسأله فلسطین به نفع تمام دنیا و به نفع فلسطینی‌ها و اسرائیل است. هیچ‌کدام از دو طرف نمی‌تواند طرف دیگر را نابود کند و این به صلاح هم نیست. لذا همه باید دنبال یک حل‌وفصل عادلانه باشند به‌طوری‌که حق هیچ‌کسی ضایع نشود. اگر مسئله فلسطین را به مردم واگذار می‌کردند حل آن آسان بود، اما سیاستمداران و قدرتمندان موضوع را در دست گرفته‌اند.


جنگ به ضرر همه است / جهان و خاورمیانه تحمل جنگ دیگری را ندارد

مولانا عبدالحمید تصریح کردند: ما به تمام مردم منطقه که به نحوی با موضوع درگیر هستند و به تمام احزاب و گروه‌ها توصیه می‌کنیم که جنگ و درگیری فایده‌ای ندارد. باید در غزه جنگ متوقف شده و آتش‌بس فوری برقرار و گروگان‌ها آزاد شوند‌. دنیا باید اسرائیل را برای آتش‌بس فوری متقاعد کند.
ایشان افزودند: در شرایط کنونی نه‌تنها خاورمیانه، بلکه تمام دنیا تحمل جنگ دیگری را ندارد. جنگ به ضرر همه است و همه باید از جنگ و تنش بپرهیزند و به رعایت حقوق یکدیگر و حل‌وفصل عادلانه و منصفانه و احترام متقابل توجه کنند.


گشت ارشاد به وظیفهٔ خودش که «ارشاد» است عمل کند، نه اینکه متوسل به زور و خشونت بشود

مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان به موضوع «گشت ارشاد» در کشور پرداختند و گفتند: موضوعی که این روزها برای همهٔ ما بسيار دردآور و نگران‌کننده است موضوع «گشت ارشاد» و درگیری با بانوان و زنان است. موضوع «عفت» و «حجاب» یک مسأله شرعی است و پوشیدن سر از دیدگاه اهل‌سنت هم واجب است و این یک حکم شرعی است، اما کشاندن این موضوع به خشونت کار درستی نیست.
ایشان افزودند: ما معتقدیم گشت ارشاد به وظیفهٔ خودش که «ارشاد» است عمل کند. در ایران بعضی از ارکان دین ترک شده‌اند؛ نماز و زکات و روزه از ارکان دین و از پوشیدن سر هم مهمتر هستند، اما حساسیت زیاد روی موضوع حجاب که حتی مردان وارد بشوند و دختران را هل بدهند و حرف‌های نامناسب بزنند و دست و پای زنان را بگیرند و آنها را داخل ماشین بیندازند این با کدام شریعت مطابقت دارد؟! همان شریعتی که حجاب را واجب قرار داده، همان شریعت این اجازه را نداده که مرد نامحرم دست زن را بگیرد و او را بکِشد.


علت اصلی مخالفت بعضی از زنان با پوشیدن سر «آسیب‌شناسی» شود / زنان معتقدند در نظام اسلامی حرمت‌شان حفظ نشده و مورد تبعیض قرار گرفته‌اند

خطیب جمعه زاهدان گفتند: چرا در این موضوع از علما و دانشگاهیان نظرخواهی نمی‌شود؟ رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در مسائل با صحابه و با جوانان و مردان و زنان مشورت می‌کرد. دین اسلام فقط حکمرانی نیست، حکومت مسلمانان فقط حکم و دستور نبود، بلکه حکومت مردمی بود و در آن با مردم مشورت می‌شد.
ایشان ادامه دادند: همین زنان ایرانی در گذشته حجاب داشتند. تمام زنان و مردان ایرانی در گذشته نماز می‌خواندند و روزه می‌گرفتند، اما باید این را بررسی و آسیب‌شناسی کنیم که چرا بعضی از زنان حجاب از سر برداشتند. دشمن قبلاً هم بوده‌ است، اما شما ببینید که علاوه بر دشمن، دیگر چه اتفاقی رخ داده است. ما باید با این زنان بنشینیم و حرف‌شان را بشنویم؛ زنان بر این باورند که در نظام اسلامی به جایگاه‌شان نرسیده‌اند و مورد تبعیض قرار گرفته‌اند. ما هم معتقدیم در حق زنان کوتاهی شده است؛ در طول این سال‌ها حتی یک رئیس‌جمهور یا وزیر از بین زنان و اقوام انتخاب نشد. شما با زنان بنشینید و حرف‌شان را بشنوید و آنها را قانع کنید یا اینکه حق‌شان را در نظر بگیرید. اقوام و مذاهب نیز حرف و مشکلات دارند؛ با آنها هم بنشینید و حرف‌‌هایشان را بشنوید.


حفظ حرمت زنان حرمت‌گذاری به تمام جامعه است

امام‌جمعه زاهدان افزودند: حرمت زنان باید حفظ شود. این زنان ناموس مردم هستند. حفظ حرمت زنان حرمت‌گذاری به تمام جامعه است. اینکه مردان، زنان را بگیرند و بازداشت کنند یا بازجویی کنند، اگر این کار‌ها مطابق با شریعت است و ما اشتباه می‌کنیم ما را قانع کنید. در بازداشتگاه‌ها چه اتفاقاتی برای زنان پیش آمده است! در میان مردان افراد خوبی هم هستند، اما همهٔ آنها خوب نیستند و بعضی از آنها مرتکب خلاف‌های بزرگی می‌شوند.
ایشان تصریح کردند: باید روی این مسائل فکر بشود. اگر تدبیر و حکمت نباشد مشکل پیش می‌آید. اسلام دین حکمت و تدبیر و مشورت و اندیشهٔ صحیح است. شما حکمت را رعایت کنید تا دشمنان سوءاستفاده نکنند و بر ما نخندند. باید به نحوی عمل کنیم که مردم بیشتر از این از دین گریزان نشوند.


وضعیت اقتصاد کشور «خیلی بحرانی» است

مولانا عبدالحمید در ادامه به مشکلات اقتصادی کشور نیز اشاره کردند و گفتند: یکی از مهمترین مشکلات کنونی در کشور مشکلات اقتصادی است. وضعیت اقتصاد خیلی بحرانی است.
ایشان خاطرنشان ساختند: مشکلات اقتصادی تنها با مدیران اقتصادی حل نمی‌شوند؛ اقتصاد با سیاست‌های داخلی و خارجی و تعاملات گره خورده است.
امام‌جمعه زاهدان افزودند: متاسفانه منافع ملی که متعلق به تمام ملت هستند به حال خودشان رها شده‌اند و کاری هم از دست مسئولان ساخته نیست. حل این مسائل نیاز به مشورت دارد. مسئولان باید با صاحب‌نظران بنشینند و مشورت کنند. نظام کشور نظام «جمهوری» و «اسلامی» است که هر دو بر مشورت و نظر مردم تأکید دارند.
ایشان گفتند: دین اسلام مخصوصاً قرائت ما از اسلام با دموکراسی مشترکات بسیار زیادی دارد. اگر به اتفاقات صدر اسلام و زندگی حضرت علی نگاه کنید می‌بینید که همه‌چیز بر اساس انتخاب و مشورت و شنیدن حرف مردم است.


در بارندگی‌های اخیر آب‌ها به درستی مدیریت و نگهداری نشدند

مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان به بارندگی‌های اخیر در سیستان‌و‌بلوچستان نیز اشاره‌ای داشتند و گفتند: الحمدلله در این هفته بارندگی‌های خوبی در استان صورت گرفت. اگرچه سیل‌بردگی هم داشت، اما این سیل‌بردگی‌ها به شدت بارندگی قبلی نبود و بخش‌های دیگری از مناطق جنوبی استان را دربرگرفت.
ایشان افزودند: در این بارندگی در مناطقی از قبیل زرآباد و دشتیاری به این دلیل که قبل از بارندگی سدها را مقداری تخلیه کرده بودند خسارتی به دنبال نداشت، اما در مناطقی مانند کهیر و کنارک که سدها تخلیه نشده بودند خساراتی به‌بار آورد. متأسفانه بعضی از مسئولان قدرت مدیریت ندارند و به توصیه‌ها مبنی بر تخلیه سدها توجه نکردند. به نظر ما این نوع مسئولان باید بازخواست بشوند. هر مسئولی که در اثر کوتاهی در انجام وظیفه‌اش به مردم ضرر می‌رساند باید بازخواست شود.
ایشان گفتند: متأسفانه در این بارندگی، آب‌های باران مهار نشد و به دریا ریخت یا از کشور خارج شد. اگر این آب مدیریت و نگهداری می‌شد سال‌ها کفایت می‌کرد. نگهداری آب هزینهٔ زیاد نمی‌خواهد بلکه نیاز به تدبیر صحیح دارد. البته ما نمی‌گوییم حق آب مردم آن‌طرف مرزهای کشور داده نشود، بلکه به نحوی مدیریت شود که هم ما و هم مرزنشینان حق خودشان را بگیرند.


علما، دولتمردان و عموم مردم باید «عملگرا» باشند

مولانا عبدالحمید در بخش نخست سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان بر لزوم «عملگرایی» تأکید کردند و گفتند: الله تعالی می‌فرماید: «یا أیها الذین آمنوا لمَ تقولون ما لا تفعلون» تمام اقشار و طبقات جامعه اعم از علما، دولتمردان، حاکمان و عموم مردم مخاطب این آیه هستند. چیزی که مهم است «عمل» است. همهٔ ما باید عملگرا باشیم. الله تعالی می‌فرماید به آنچه می‌گویید و ادعا می‌کنید عمل کنید. اگر علما بر منابر از تقوا سخن بگویند اما خودشان تقوا را رعایت نکنند هم سبب نارضایتی پروردگار می‌شود و هم سخنان‌شان بی‌تاثیر می‌شود. رمز موفقیت پیامبران و نیز صحابه و اهل‌بیت و مسلمانان صدر اسلام در این بود که به آنچه می‌گفتند عمل می‌کردند.
ایشان ادامه دادند: اگر به سیرت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم که برای تمام جهانیان مخصوصاً برای مسلمانان نمونه و الگوست، نگاه کنیم می‌بینیم که آنحضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم حتی بهتر از آنچه می‌گفتند عمل می‌کردند و همین امر سبب موفقیت آنحضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم و تأثیرگذاری ایشان در جامعه شد و هر روز بر ارادتمندان و‌ جانفدایان‌ ایشان افزوده می‌شد. حضرت ابراهیم علیه‌السلام بدون اینکه به منفعت یا ضرر خودش نگاه کند دستورات الله تعالی را انجام می‌داد. مسلمانان صدر اسلام عملگرا و معلم اخلاق و پایبند اخلاق و عمل بودند. اعتقاد، اخلاق و عملکرد صحابه و مسلمانان صدر اسلام نمونه بود.


هیچ چیزی به اندازه صداقت و راستگویی تأثیرگذار نیست

امام‌جمعه زاهدان گفتند: متأسفانه امروز مسلمانان گرفتار ضعف عمل هستند. در قرآن و سنت و تعالیم دین که آیین زندگی ما مسلمانان است هیچ ضعفی وجود ندارد، بلکه ضعف در ما مسلمانان است. امروز در جامعه سستی در عمل آمده است. کسانی که دیگران را توصیه به توبه می‌کنند، خودشان کمتر توبه می‌کنند. کسانی که دیگران را به تقوا توصیه می‌کنند اگر این توصیه‌ها برای گرمی مجالس و فریب دیگران نیست چرا خودشان تقوا را رعایت نمی‌کنند؟! وقتی دیگران را به خداترسی دعوت می‌دهیم باید خودمان هم از خدا بترسیم.
ایشان تأکید کردند: تمام مسلمانان مخصوصاً علما و مسئولان باید مو به مو به گفتارشان عمل کنند تا بر مردم تاثیرگذار باشند. هیچ چیزی به اندازه صداقت و راستگویی تأثیرگذار نیست. تأثیر سخنان بدون صداقت، موقتی است. صداقت، دیانت، امانتداری، تقوا، عملگرایی، واقع‌بینی و واقع‌گرایی بسیار حیاتی و مهم هستند و می‌توانند در دنیا تحول بیاورند و بر دیگران تأثیر بگذارند.


باید با خدا و خلق خدا صادق باشیم / «دورنگی و تزویر» سبب رسوایی، و «صداقت» سبب افزایش عزت و محبوبیت می‌شود

مولانا عبدالحمید خاطرنشان ساختند: همهٔ ما باید در زندگی خودمان تجدیدنظر کنیم و به معنای واقعی در زندگی خودمان تغییر ایجاد کنیم. اینکه فقط عالم باشیم این کافی نیست، بلکه یک عالِم باید عمل هم بکند و خداترس باشد و هرگز دروغ و دورنگی در زندگی‌اش نباشد. اقتضای ایمان این است که تسلیم پروردگار بشویم و از تزویر و دورویی پرهیز کنیم. باید بدانیم که خدا همیشه بر اعمال ما حاضر و ناظر است و ما نمی‌توانیم چیزی را از نگاه الله تعالی مخفی کنیم. اگر انسان پشت پرده مرتکب خلاف بشود و خیانت کند الله تعالی می‌بیند و آن خیانت را ظاهر می‌کند و او را رسوا می‌کند. اگر انسان در پنهانی و تنهایی از الله بترسد و عمل نیکی انجام بدهد نیز الله تعالی آن اعمال نیک را هم برای دیگران ظاهر می‌گرداند.
ایشان تأکید کردند: باید با خدا و خلق خدا صادق باشیم. دورنگی و تزویر نزد الله و بندگان عمل نفرت‌انگیزی است و سبب رسوایی شخص در دنیا و آخرت می‌شود، اما صداقت عزت انسان را در دنیا و آخرت افزایش می‌دهد


علم مایهٔ رشد و بالندگی ملت‌هاست؛ برای تعلیم دینی و دانشگاهی فرزندان‌تان برنامه‌ریزی کنید

مولانا عبدالحمید در بخش پایانی سخنان‌شان عموم مردم را به فراگیری علم توصیه کردند و گفتند: علم و دانش مایهٔ رشد و بالندگی ملت‌هاست. توصیه بنده به همه ملت ایران مخصوصاً به مردم استان آن است که به علم توجه کنند. خانواده‌ها فرزندان را فقط به کارهای دنیا مشغول نکنند، بلکه تلاش کنند تا دنبال فراگیری علم و دانش بروند.
ایشان افزودند: در تعطیلات تابستان که دانش‌آموزان تعطیل می‌شوند برای فرزندان‌تان کلاس‌های تقویتی بگذارید تا در کنکور قبول شوند. ایام تعطیلات ایام تقویت باشد. باید در این تعطیلات در زمینه فراگیری قرآن فرزندان هم برنامه‌ریزی کنید. بهترین خانواده آن است که به تحصیل و علم فرزندانش توجه می‌کند. بعد از ایمان، هیچ سرمایه‌ای بهتر و بزرگتر از فرزندان نیست.

خروج از نسخه موبایل