پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

می‌گویند با افراد مسلح و جنگ‌طلب «گفت‌وگو» نمی‌کنیم؛ آیا با زندانیان سیاسی و کسانی که از راه‌های مدنی اعتراض می‌کنند گفت‌وگو کرده‌اید؟!

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امروز (24 فروردین 1403) در مراسم نماز جمعه زاهدان، در واکنش به برخی اعتراضات علیه اظهارات اخیرشان پیرامون «گفت‌وگو و مذاکره با مخالفین»، گفتند: شما می‌گویید با افراد مسلح و جنگ‌طلب گفت‌وگو نمی‌کنید، اما این سؤال مطرح است که آیا با «زندانیان سیاسی» و مردمی که «سلاح» ندارند و خواسته‌هایشان را از «راه‎های مدنی» مطرح می‌کنند، گفت‌‎وگو کرده‌اید؟!

 

مسئولان باید به مردم بیندیشند
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در بخشی از سخنان‌شان در این مراسم گفتند: در ماه فروردین قرار داریم و ملت ایران در همین ماه پای صندوق‌ها رفتند و به «جمهوری اسلامی» رأی دادند. مردم با علم به این که اسلام دین عدالت و مساوات و برابری و دوراندیشی و سعه‌صدر و تحمل و برداشت و دینی‌ست که در آن آزادی بیان و اندیشۀ فوق‌العاده‌ای وجود دارد به «جمهوری اسلامی» رأی دادند.
ایشان ادامه دادند: مردم با خودشان گفتند به نظامی رأی می‌دهند که پایه‌های این نظام بر عدالت و آزادی و مردم‌داری و سعه‌صدر و دوراندیشی و مکارم اخلاقی استوار است. «جمهوریت» که جزئی از نظام است به‌معنای «مردم‌سالاری» است؛ یعنی همه‌کارۀ کشور مردم هستند و حاکم فقط و فقط نمایندۀ مردم است. چنان‌که در نظام اسلامی نیز «خلیفةالمسلمین» و «امیرالمؤمنین» نمایندگی مردم را بر عهده دارد. خلیفةالمسلمین و امیرالمؤمنین از طرف مردم انتخاب می‌شود نه از طرف خدا، و این حقی‌ست که الله تعالی به مردم داده است تا خودشان در مورد سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند و الله تعالی در این زمینه دخالتی ندارد. خلفای اربعه را مردم انتخاب کردند. حضرت علی رضی‌الله‌عنه در نامه‌ای که به معاویه نوشت و این نامه در نهج‌البلاغه هم موجود است، به این نکته استدلال کرد و گفت که همان شورایی که خلفای قبلی را انتخاب کرد، همان شورا من را هم انتخاب کرده است؛ لذا شما باید از من اطاعت کنید.
خطیب جمعه زاهدان تصریح کردند: مسئولان باید به مردم بیندیشند. ملت ایران که طی دو،سه سال اخیر اعتراضاتی داشتند و خواسته‌ها و مطالبات خودشان را مطرح کردند، باید مسئولان در کنار مردم قرار می‌گرفتند و حرف مردم شنیده می‌شد و نظر مردم را قبول می‌کردند.

 

ما با «خشونت‌طلب» همراه نیستیم و «تلاش‌های مدنی» را قبول داریم
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان گفتند: یکی از عزیزان گفته بود که ما با افراد مسلح و جنگ‌طلب گفتمان نداریم و گفت‌وگو نمی‌کنیم. این خوب است، اما این پرسش مطرح است که با کسانی که در ایران به میدان آمدند و مشکلات و خواسته‌هایی را مطرح کردند و ما هم مشکلاتی را مطرح کردیم چقدر گفت‌وگو کردید؟ شما با افراد مسلح گفت‌وگو نکنید، اما آیا با کسی که سلاحی ندارد ولی مشکلات و گرفتاری‌ها و اعتراضاتی دارد و آنها را مسالمت‌آمیز مطرح کرده است، گفت‌وگو کرده‌اید؟ آیا کسی با زندانیان سیاسی گفت‌وگو کرده است که چه خواسته‌هایی دارند؟!
ایشان تصریح کردند: ما با هر نوع خشونت از جانب هر کسی و طرفی که باشد مخالفیم. ما خشونت را نه از طرف حکومت و نظام و نه از جانب مردم قبول نداریم و تایید نمی‌کنیم و با هیچ خشونت‌طلبی همراه نیستیم. ما هر کسی را که نارضایتی دارد به گفت‌وگو تشویق می‌کنیم. ما تلاش‌های مدنی را قبول داریم و تایید می‌کنیم و تلاش‌های مردم ایران هم مدنی هستند.
امام‌جمعه زاهدان تاکید کردند: معتقدیم خشونت، خشونت به‌بار می‌آورد. این صحبتی‌ست که نه حالا، بلکه بیش از ده سال است که می‌گویم. الان هم دیدگاه بنده آن است که اگر می‌خواهید حکمی از احکام دین را در جامعه اجرا کنید از خشونت کار نگیرید، بلکه مردم را تشویق کنید و ترغیب بدهید، زیرا خشونت جواب نمی‌دهد.
ایشان خاطرنشان ساختند: ما معتقد به گفت‌وگو هستیم، البته گفت‌وگوی خالی از عمل را هم رد می‌کنیم و معتقدیم باید گفت‌وگو به نحوی باشد که اگر حق با هر کدام از طرفین بود پذیرفته شود. ما معتقد به گفت‌وگوی سازنده و گفت‌وگویی که نتیجه‌اش پذیرفتن حق باشد هستیم، نه اینکه شخص بگوید فقط حرف من قابل قبول است و حرف دیگران مردود است. حرف حق و عادلانه و صحیح را همه باید بپذیرند.

 

«حکومت مردمی» آن است که دنبال «حق» و «جلب رضایت مردم» باشد
مولانا عبدالحمید در ادامه افزودند: حکومتی که حرف مردم را نشنود «حکومت مردمی» نیست، بلکه حکومتی مردمی است که دنبال حق و جلب رضایت ملت باشد و حرف مردم را بشنود، نه اینکه بگوید «مرغ یک پا دارد» و پا را در یک کفش بکند و با کسی به گفت‌وگو ننشیند. بنده یک مرتبه با یکی از مسئولان عالی دولتی صحبتی داشتم و انتقاداتی را مطرح کردم. افرادی نزد بنده آمدند که آقای وزیر از صحبت‌های شما ناراحت شده است. بنده گفتم من بر نظر خودم اصراری ندارم؛ اگر ایشان مرا قانع کند که انتقاد بنده اشتباه است بنده از حرف خودم برمی‌گردم، اما بنده را قانع نکردند.
خطیب جمعه زاهدان گفتند: هیچ انسانی که «حق‌محور» و «معصوم از خطا» باشد وجود ندارد؛ هر انسانی جایزالخطا است. اهل‌سنت معتقدند که به‌جز انبیا و پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم، بقیۀ انسان‌ها حتی صحابه، معصوم نیستند و برادران شیعۀ ما معتقد به معصوم‌بودن تعدادی از ائمه اهل‌بیت هستند. لذا راه صحیح برون‌رفت از مشکلات آن است که همۀ ما تابع گفت‌وگو و عدل و انصاف باشیم. همۀ ما باید هم «خدامحور» و هم «مردم‌محور» باشیم و در تمام امور باید خدا و مردم را مدنظر قرار دهیم. خداوند هم این را نمی‌پذیرد که ما مردم را نادیده بگیریم.

 

همه با مسیر اعتدالی مولانا عبدالعزیز رحمه‌الله و مجموعۀ مکی و مردم استان آشنایی دارند/ کاش در زمان واگذاری مسئولیت، به «عقل» و «نجابت» فرد هم توجه بشود
مولانا عبدالحمید در بخش پایانی سخنان‌شان به اهانت‌هایی که اخیرا از سوی برخی از مسئولان و یکی از ائمه جمعه در استان صورت گرفته بود اشاره‌ای کردند و گفتند: ما هیچ‌گاه به توهین و ناسزا جواب نمی‌دهیم؛ حتی اگر بالاترین شخص هم به ما توهین بکند، البته اگر کسی تهمت بزند معتقدیم باید جواب داده شود.
ایشان در ادامه افزودند: همه با مسیر اعتدالی حضرت مولانا عبدالعزیز رحمه‌الله و مجموعۀ مکی و مسیر مردم سیستان‌وبلوچستان آشنایی دارند. مردم استان مردم معقولی هستند و احساساتی نیستند. همیشه این احساسات است که کارها را خراب می‌کند.
امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان کردند: کاش وقتی به کسی مسئولیتی می‌دهند قبل از علم، عقل او را بررسی کنند. اگر وزیر، استاندار یا امام‌جمعه‌ای انتخاب می‌کنند اول بررسی کنند که عقلش چقدر است، بعد به علم و تخصص‌اش توجه کنند، زیرا «عقل» و «علم» دو چیز هستند. بسیاری هستند که «علم» دارند، اما از «هوش» لازم برخوردار نیستند. باید انسان از «عقل» برخوردار باشد تا بتواند «علم» را کنترل کند و همه‌چیز را با عقل مهار کند.
ایشان ادامه دادند: نکتۀ مهم دیگر آن است که فرد علاوه بر «عقل» و «علم»، «اصالت» و «نجابت» هم داشته باشد. یک چیزی که متاسفانه در جمهوری اسلامی ما در مورد آن به توافق نرسیدیم توجه به «نجابت» در واگذاری پست‌ها و مسئولیت‌هاست. بنده یک مرتبه به بعضی از مسئولان گفتم در زمان واگذاری مسئولیت‌ها به اصالت و نجابت فرد هم توجه کنید، چون اگر به کسی پست و مقام بالایی بدهید که اصالت و نجابت نداشته باشد خودش را گم می‌کند و مشکلات به‌وجود می‌آورد، اما با این دیدگاه و نظر بنده مخالفت کردند.

خروج از نسخه موبایل