پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

راه برون‌رفت از بحران‌های کشور تن‌دادن به خواسته‌های بحق ملت است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امروز (22 فروردین 1403) در مراسم عید سعید فطر زاهدان، با بیان اینکه در حال حاضر کشور در دو عرصۀ «سیاست» و «اقتصاد» با چالش و بحران مواجه است، «تن‌دادن به خواسته‌های بحق ملت» را تنها راه برون‌رفت از این چالش‌ها دانستند.

 

«بحران اقتصادی» تمام اقشار و طبقات را با چالش مواجه کرده است
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در این مراسم باشکوه که با حضور بالغ بر دویست‌هزار نمازگزار برگزار شد، اظهار داشتند: اتحاد و انسجام و وحدت کلمه برای تمام ملت ایران اعم از مذاهب و ادیان و اقوام و گروه‌های مختلف بسیار حیاتی و مهم است. انسجام و اتحاد یک ملت از نقاط قوت و نشانه‌های فراست و دانش آن ملت است.
ایشان در ادامه افزودند: متاسفانه امروز ما در کشور خودمان با بحران‌هایی مواجه هستیم که این بحران‌ها سبب ایجاد مشکل و دغدغه و پریشانی شده‌اند و ملت ایران از این وضعیت نگران است. متاسفانه هم اقتصاد کشور گرفتار بحران‌زدگی خاصی شده و هم سیاست با بحران مواجه است. «سیاست» و «اقتصاد» دو پایۀ اساسی و محور بزرگ هستند و وجود بحران در این دو عرصه سبب ایجاد چالش و مشکلات در کشور شده است.
امام‌جمعه زاهدان ادامه دادند: بحران اقتصادیِ کنونی نه‌تنها اقشار ضعیف، بلکه تمام اقشار و اصناف و طبقات را گرفتار چالش کرده است. وقتی پول یک کشور بی‌ارزش بشود و افت کند دیگر اقتصادی باقی نمی‌ماند، زیرا تمام معاملات و دادوستدها با همین پول انجام می‌شوند. وقتی نقدینگی یک کشور از اعتبار ساقط شود زندگی برای ملت دشوار می‌شود.

 

کنترل اقتصاد از دست مدیران کشور خارج شده است
مولانا عبدالحمید خاطرنشان کردند: به نظر می‌رسد کنترل پول و اقتصاد از دست مدیران کشور خارج شده است. وقتی تمرکز سیاسی وجود نداشته باشد اقتصاد هم متزلزل می‌شود. حل این مشکل و چالش نیاز به فکر جدی و اساسی دارد. بهترین راه برون‌رفت از این بحران‌ها و چالش‌ها آن است که مسئولان ببینند مردم ایران چه خواسته‌ها و مطالباتی دارند و به خواسته‌های بحق ملت ایران تن بدهند.
ایشان افزودند: مردم ایران اعم از اقوام و مذاهب و گرایش‌های مختلف صاحبان این کشور هستند. در میان ملت ایران عقلا و اندیشمندانی در داخل و خارج از کشور وجود دارند. مردم ایران به منافع ملی فکر می‌کنند و نسبت به یکدیگر دلسوزی دارند. لذا باید به خواسته‌های این ملت توجه بشود.

 

چه زیباست که حاکمان کشورها تسلیم خواسته‌های ملت بشوند
خطیب عید فطر زاهدان اظهار داشتند: چه زیباست که حاکمان کشورها تسلیم خواسته‌های ملت بشوند. بهترین و قوی‌ترین سیاست برای هر نظام و سیستم و حاکمیتی نگهداری ملت است و راه نگهداری ملت آن است که مردمی فکر بشود و مسئولان در کنار مردم باشند و تسلیم خواسته‌های مردم بشوند؛ این تنها راه برون‌رفت و نجات از بحران‌ها و چالش‌هاست.
ایشان افزودند: اینکه بین ملت و دولت جدایی باشد این، مشکلات را حل نمی‌کند، بلکه شایستۀ دولت است که تسلیم خواستۀ ملت بشود و خود را در اختیار ملت و خواسته‌های مردم قرار بدهد. ما امیدوار هستیم که الله تعالی به این مشکلات رسیدگی می‌کند و برای حل این مشکلات و معضلات و رسیدن مردم به خواسته‌هایشان کمک می‌کند.

 

«دیدن واقعیت‌ها» برای برون‌رفت از چالش‌ها بسیار مهم است
امام‌جمعه زاهدان در ادامه خاطرنشان کردند: مهمترین چیزی که در حل بحران‌ها تاثیرگذار است و می‌تواند یک کشور را از بحران‌ها و چالش‌ها نجات بدهد دیدن واقعیت‌هاست. تا زمانی که مسئولان واقعیت‌ها را نبینند و درک نکنند حل مسائل و بحران‌ها دشوار است.
ایشان تاکید کردند: باید هم ملت و هم حاکمیت واقعیت‌ها را ببینند و شرایط را درک کنند. همۀ ما باید ببینیم که امروز خواستۀ مردم چیست و در این مورد فکر بشود. اگر کنار مردم بنشینیم و حرف مردم را بشنویم و مردمی حرکت کنیم متوجه می‌شویم چه شرایط و اوضاعی بر جامعه حاکم است. متاسفانه بسیاری هستند که این واقعیت‌ها را در نظر نمی‌گیرند و حقایق و شرایط موجود در کشور و دنیا را نمی‌ببیند، درحالی‌که برای برون‌رفت از مشکلات و چالش‌ها دیدن این واقعیت‌ها و حقایق بسیار حیاتی و مهم است.

 

«تشکیل کشور مستقل فلسطینی» تنها راه‌حل بحران فلسطین است
مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان در مراسم عید سعید فطر زاهدان، به اوضاع غزه و بحران فلسطین اشاره کردند و گفتند: منازعه و اختلافی که چند دهه است در بیت‌المقدس و سرزمین فلسطین جریان دارد باید حل شود و بهترین راه‌ پایان‌دادن به این اختلاف و قتل و کشتار و بی‌رحمی آن است که سرزمین‌های اشغالی به فلسطینی‌ها بازگردانده شوند و مردم فلسطین به یک حکومت مستقل برسند و بر سرنوشت خودشان حاکم شوند. اگر مردم سرزمین فلسطین اعم از مسلمان و یهودی واقعیت‌ها را ببینند و حقوق یکدیگر را رعایت کنند مشکلات حل می‌شوند.
ایشان تاکید کردند: تنها راه برون‌رفت از این بحران تشکیل حکومت مستقل فلسطینی است. امیدواریم مشکلات مردم فلسطین پس از سال‌های متمادی تحمل رنج جنگ و بی‌رحمی حل بشود و این مردم بر سرنوشت خودشان حاکم شوند.

 

امنیت منطقه و استان باید حفظ شود
مولانا عبدالحمید در بخش پایانی سخنان‌شان بر لزوم «حفظ امنیت» تاکید کردند و گفتند: بنده توصیه می‌کنم که امنیت منطقه و استان حفظ شود. سیستان‌وبلوچستان استانی‌ست که با چند کشور مرز مشترک دارد و حفظ امنیت این استان بسیار حیاتی و مهم است. بنده در مراسم ختم قرآن مجید در مسجد مکی نیز تاکید کردم که امنیت و آرامش حفظ شود و ناامنی ایجاد نشود.

خروج از نسخه موبایل