پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

 «دیانت»، «اخلاق» و «علم» مسائل مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید دوشنبه (20 فروردین 1403) در جلسۀ ختم قرآن در نمازهای تراویح مسجد جامع مکی زاهدان، پیرامون سه محور «دین»، «اخلاق» و «علم» به ایراد سخن پرداختند و عموم مردم را به توجه به «دیانت»، «رعایت اخلاق اسلامی و حقوق انسان‌ها» و «برنامه‌ریزی برای فراگیری علم و دانش» توصیه و تاکید کردند.

 

اینجا «مراسم» نیست، بلکه «نماز» و «دعا و نیایش» است
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان مولانا عبدالحمید در ابتدای سخنان‌شان در این نشست معنوی که با حضور بیش از یکصدهزار نمازگزار برگزار شد، اظهار داشتند: امشب ۲۹ رمضان؛ آخرین شب پرنور این ماه مبارک است. احتمال دارد امشب، شب قدر باشد. آخرین شب رمضان شبی است که پاداش روزه‌داران داده می‌شود. در تاریخ زاهدان شب بیست‌ونهم رمضان همۀ مردم شهر و اطراف برای شرکت در آخرین برنامۀ ختم قرآن مجید به مسجد مکی می‌آیند.
ایشان در ادامه افزودند: اینجا «مراسم» نیست، بلکه «نماز» و «نیایش» و «دعا» است. امشب آمده‌ایم تا از الله تعالی عذرخواهی کنیم که «حق نماز»، «حق تلاوت قرآن»، «حق روزه» و «حق پروردگار» ادا نشده و نسبت‌ به حقوق بندگان کوتاهی کرده‌ایم. در این شب برنامۀ دعا و نماز و شنیدن قرآن است. امیدواریم خداوند متعال رحمت‌های خاص خود را بر ما نازل بفرماید و ما را مورد مغفرت خویش قرار بدهد.

 

«دین» بزرگترین نعمت الهی‌ست که به انسان ارزش و ظرفیت می‌دهد
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند: «دین» یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی است. هیچ نعمتی بالاتر از این سرمایه وجود ندارد. دین اسلام به‌عنوان آخرین دین الهی، جامع تمام ادیان سماوی و دارای ظرفیت بسیار کلانی است. بسیاری از دین برداشت‌های اشتباهی دارند و گمان می‌کنند دین فقط نام چند مراسم است، درحالی‌که اسلام یک دین کامل است که تمام شئونات زندگی را در برمی‌گیرد و برای تمام عرصه‌ها و ابعاد برنامه دارد. اگر بشر بخواهد از این دین استفادۀ بهینه بکند این دین به او ارزش و ظرفیت می‌دهد.
ایشان افزودند: وقتی پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم مبعوث شد، در مکه و حجاز و در دنیا وضعیت نابسامان بود. آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم یک برنامۀ کامل که شامل بهترین عقیده و اخلاق و احکام بود، برای ساختن انسان عرضه کرد. آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در اولین برنامه‌های خود به حفظ صله‌رحم و خویشاوندی و حرمت والدین و رعایت حق ضعیف به‌ویژه حق زنان دعوت داد. قبل از اسلام زن حق میراث و اختیار انتخاب همسر را نداشت و دیگران برایش تصمیم می‌گرفتند، اما پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم به زنان جایگاه و حق تصمیم‌گیری داد و با بعثت آنحضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم حق زنان در جامعه مطرح شد. وقتی انسان‌ها دعوت آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم را اجابت کردند، ارزش پیدا کردند و در آنها تغییر و تحول مهمی شکل گرفت و ظرفیت‌شان بسیار بالا رفت.
امام‌جمعه زاهدان تصریح کردند: اسلام حفظ حرمت به تمام انسان‌ها را تعلیم داد. دین اسلام برای جامعه خداشناسی و جهان‌بینی به ارمغان آورد و به انسان درس اخلاق و انسانیت داد و اخلاق را چنان زیبا ساخت که مردم وقتی صحابه را دیدند گرویدۀ دین شدند. بنده بارها گفته‌ام که این اشتباه بزرگی‌ست که گمان کنیم دین اسلام با زور شمشیر در دنیا گسترش یافته است. دین اسلام با بداخلاقی و اسلحه و کتک‌زدن در دنیا گسترش پیدا نکرد، بلکه با محبت و تواضع و اخلاق نیک و احترام به انسان‌ها در دنیا منتشر شد.

 

اگر علما و رهبران جامعه دنبال منافع مادی بروند، فاتحۀ اقتصاد و معیشت مردم خوانده شده است
مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: در اوایلِ اسلام از اقتصاد خبری نبود. در غزوه احزاب صحابه و پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم از گرسنگی بر شکم سنگ بستند. مردم نان برای خوردن نداشتند. بعدازآن در دنیا تحول آمد؛ اقتصاد چنان ریشه‌دار و قوی شد که مردم گرسنگی و فقر گذشته را فراموش کردند، اما پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم و خلفای راشدین و کسانی که در صدر اسلام دارای حکومت بودند، هرگز به‌سوی جمع‌آوری دنیا نرفتند، بلکه دنیای ملت و جامعه را آباد کردند.
ایشان خاطرنشان کردند: تجربه نشان داده است که اگر علما، رهبران و مسئولان جامعه در هر جای دنیا دنبال منافع مادی بروند و به فکر اقتصاد خود واطرافیان‌شان باشند، فاتحۀ اقتصاد و معیشت مردم خوانده شده است. رهبران و مسئولان هر جامعه و مملکتی زمانی موفق می‌شوند که سیرت رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم و خلفای راشدین را الگو قرار بدهند؛ مردم را سیر کنند و خودشان گرسنه بخوابند.

 

فرصت کافی برای ساختن دیانت، اخلاق و معیشت مردم داشتیم
مولانا عبدالحمید در ادامه خاطرنشان ساختند: بنده وقتی این فقر و گرسنگی و فشار را بر مردم ایران مشاهده می‌کنم بسیار افسوس می‌خورم و گاهی بر حال این مردم بی‌اختیار گریه می‌کنم که چرا به این وضعیت رسیدند. ما در فرصتی کافی که در اختیار داشتیم می‌توانستیم دیانت، اخلاق، معیشت و اعتقاد مردم را بسازیم و مردم را شیفتۀ دین بکنیم.
ایشان افزودند: در گذشته اکثر زنان ایرانی حجاب را رعایت می‌کردند، اما وقتی مشکلات به‌وجود آمد، مردم نسبت ‌به اصل دین بدبین شدند. اگر ما به درستی عمل می‌کردیم مردم گرویدۀ دین می‌شدند، اما وقتی عملکر ما صحیح نبوده است مردم نسبت به دین بدبین شده و همان زنان باحجاب هم حجاب از سر برداشتند و ما مقصر هستیم. بنده خطاب به تمام مردم عزیز ایران می‌گویم که هیچ‌گاه نسبت به اصل دین بدبین نشوید.

 

اسلام دین هیاهو و شعار و مرثیه‌سرایی نیست؛ بلکه دین اخلاق و انسانیت و عملکرد صحیح است
امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان ساختند: اسلام بالاترین حقوق انسانی را در نظر گرفته و بیشترین تاکید را نسبت به رعایت حقوق بشر دارد. همۀ انسان‌ها باید به انسانیت برگردند و حرمت و کرامت انسانی را رعایت کنند و مسلمانان باید بیش از دیگران این مسائل را رعایت کنند و رحمتی برای جهانیان باشند؛ همان‌طور که آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم برای همۀ مردم و جهانیان رحمت بود. مسلمان باید دلسوز انسانیت باشد. تعلیم دین این است که در غم و شادی مردم شریک باشیم و وقتی مردم گرفتارند و در شرایط بدی قرار دارند برای آنها دلسوزی و دعا کنیم. اگر ما دین اسلام را به‌طور کامل در زندگی بیاوریم، وجودمان مایه رحمت می‌شود.
ایشان تصریح کردند: اسلام را به‌تمام‌معنا قبول کنید. دینداری تنها به این نیست که تهجد بخوانیم و هر سال حج برویم اما با مردم با اخلاق زشت برخورد کنیم و حق آن‌ها را ندهیم. اسلام نام اعتقاد صحیح و اخلاق و عملکرد درست است. اسلام دین هیاهو و شعار و مرثیه‌سرایی نیست، بلکه دین معنویت و برنامۀ کلانی است که وقتی در زندگی بیاید یک ظرفیت کلان درست می‌کند و سبب نجات انسان در دنیا و آخرت می‌شود.
مولانا عبدالحمید در ادامه از «افت اخلاق» اظهار تأسف کردند و گفتند: متأسفانه اخلاق در جهان افت کرده و بسیاری از مسلمانان نیز از اخلاق اسلامی فاصله گرفته‌اند. این روزها در غزه چه جنایتی در حال وقوع است!! یک شخص که در رأس حکومت اسرائیل قرار دارد، فقط برای اینکه در قدرت بماند نمی‌خواهد جنگ را متوقف کند. انسانیت کجاست؟!

 

امروز «تعصبات بی‌جا» در کشور کاهش یافته و بین ملت ایران «محبت» پیدا شده است
مولانا عبدالحمید در ادامه خطاب به مردم زاهدان و سیستان‌وبلوچستان گفتند: امروز ذکر خیر شما در اکثر استان‌های کشور است. اکثر مردم ایران به شما گمان نیک پیدا کرده‌اند. امسال در تعطیلات نوروز از همۀ استان‌ها بیشترین مسافر به این استان آمده است که در تاریخ منطقه بی‌سابقه بوده است؛ این بیانگر خوش‌بینی و محبت مردم نسبت ‌به شماست و شما هم باید آمادگی داشته باشید که اخلاق خوبی از خود نشان بدهید تا این اخلاق شما نه‌تنها بر ملت ایران بلکه بر مردم دنیا اثر خوبی بگذارد. اخلاق کریمانه و حلال‌خواری نعمت بزرگی است و یکی از آرزوهای ما برای ملت ایران آن است که اخلاق و رفتارشان در تمام دنیا نمونه باشد.
مدیر دارالعلوم زاهدان با اشاره به «الفت و دوستی ملت ایران با همدیگر»، خاطرنشان ساختند: قبلاً ملت ایران گرفتار مسائل شخصی خود بود، اما امروز الحمدلله مردم بیدار شده‌اند و تعصبات بی‌جایی که در گذشته وجود داشت و این تعصبات بر خلاف اسلام بودند، کاهش پیدا کرده و مردم به هم نزدیک شده‌اند و همدیگر را دوست دارند.
ایشان ادامه دادند: هر کس هر اعتقاد و مذهبی دارد برای خودش محترم است، نباید بین مردم عداوت و دشمنی و نفرت باشد. همۀ ایرانیان اعضای یک خانواده هستند. اگر در یک خانواده دشمنی و نفرت و عناد باشد، زندگی در آن خانواده دشوار می‌شود. زمانی زندگی گوارا می‌شود که مردم با هم محبت داشته باشند یا حداقل با هم دشمنی نداشته نباشد.

 

به فراگیری علم اهمیت بدهید/ مهم است که جامعه‌ای علمی و فرهنگی داشته باشیم
مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان عموم مردم را به «توجه به کسب علم و دانش» تأکید کردند و گفتند: به همۀ مادران و پدران و برادران و خواهران توصیه می‌کنم که به علم اهمیت بدهید؛ علوم روز و دانشگاهی و علوم شریعت خیلی مهم هستند. مهم است که جامعۀ ما یک جامعۀ علمی و فرهنگی و دانشگاهی بشود و فرزندان ما دانش یاد بگیرند. برنامه‌ریزی کنید تا فرزندان‌تان درس بخوانند.
ایشان افزودند: با توجه به شرایطی که اخیرا در کشور پیش آمده است، مراجعه به مدارس دینی کمتر شده است و دانشگاه‌ها و مدارس آموزش‌و‌پرورش نیز مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته‌اند. باید همۀ ما به علم و دانش توجه کنیم. توصیۀ بنده به خواهران آن است که روی فرزندان‌شان کار کنند. جامعۀ زنان باید به فراگیری علم، مخصوصا فراگیری قرآن توجه داشته باشند. همۀ ما باید قرآن را یاد بگیریم. قرآن مجید معجزه است و بهترین تعلیم را دارد و انسان را هدایت می‌کند.

 

گروگان‌گیری از پدیده‌های بسیار زشت است
امام‌جمعه زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان از «پدیدۀ گروگانگیری» که در بعضی از نقاط مرزی اتفاق می‌افتد به شدت انتقاد کردند و گفتند: متاسفانه پدیدۀ گروگان‌گیری در منطقه زیاد شده است. این خیلی زشت است که چون از پدر، فرزند یا برادر شخص، طلبی دارند دست‌و‌پای او را ببندند و به گروگان ببرند. اگر کسی حق و طلبی از کسی دارد باید به قانون و محکمه مراجعه و شکایت کند؛ اگر دادگاه و قانون هم جواب نداد، حداکثر مهار شتر بدهکار را بگیرد و یا ماشینش را ببرد، نه اینکه خودش یا بستگانش را گروگان بگیرد. گاهی برای باج‌گیری، افراد را به گروگان می‌برند و اسیر می‌کنند. افرادی که برای مال یا باج‌گیری انسان‌ها را به گروگان‌ می‌برند، بویی از انسانیت و اخلاق اسلامی نبرده‌اند.
ایشان افزودند: اگر امروز در جامعه دزدی و رشوه و اختلاس و دیگر مسائل و مشکلات وجود دارند نشان آن است که مردم هنوز دین و اخلاق اسلامی را متوجه نفهمیده‌اند. اگر کسی مسلمان واقعی باشد حاضر نیست دل کسی را برنجاند. مسلمان کسی‌ست که برای آبرو، خون و مال مردم حرمت قائل باشد.

 

«اعتیاد» جوهر انسان را نابود می‌کند
امام‌جمعه زاهدان در نکوهش «اعتیاد» نیز گفتند: اعتیاد یک خطر جدی و بزرگ است که جوهر انسان را از او می‌گیرد و او را نابود می‌کند. مواظب فرزندان‌تان که سرمایه‌های اصلی شما هستند، باشید تا به دام اعتیاد گرفتار نشوند. فرزندان‌تان نباید به‌طرف چایخانه‌ها و افراد ناباب میل پیدا کنند.
ایشان افزودند: سیگار دروازۀ اعتیاد است. استفاده از سیگار علاوه بر اینکه برای سلامتی انسان مضر است و سبب نقصان مالی هم می‌شود، از لحاظ شرعی نیز مشکل دارد و استعمال آن مکروه تحریمی است. لذا بیدار باشید. پول و اقتصاد یکی از نیازهای شماست و مهم است، اما شما همان‌طور که دنبال پول و مادیات هستید، باید مهمتر و بیشتر از آن دنبال دیانت و اخلاق و علم و بقیه مسائلی بروید که به جامعه ارزش می‌دهند.

 

تاکید می‌کنم که امنیت استان و منطقه حفظ شود
امام‌جمعه زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان بر لزوم «حفظ امنیت استان» تاکید کردند و گفتند: به همه توصیه و تأکید می‌کنم که امنیت استان و منطقه حفظ شود.
ایشان خاطرنشان ساختند: برقراری امنیت به نفع همه است و اگر امنیت نباشد همه ضرر می‌کنند. لذا همۀ ما به حفظ امنیت منطقه کمک کنیم.

 

باید نگران این باشیم که دستاورد ما از رمضان چه بوده و آیا الله تعالی از ما راضی شده است
مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان در مراسم ختم قرآن مجید در مسجد جامع مکی زاهدان، گفتند: رمضان تمام می‌شود و باید نگران این باشیم که دستاورد ما در رمضان چه بوده و رمضان در ما چه تأثیری گذاشته است؟ آیا الله تعالی از ما راضی شده است؟ این دلهره و نگرانی باید در دل باشد. روز عید، تبریک برای کسی‌ست که اعمالش مورد قبول پروردگار قرار گرفته و از جهنم نجات یافته است.
ایشان گفتند: در این دنیا که اخلاق، عملکرد و حقوق انسان برباد شده و ترحم و انسانیت از دل بشر رفته است، برای این انسان‌ها چه کسی باید گریه کند؟! برای کسانی که اسیر و زندانی و گروگان هستند چه کسی باید فکر کند؟! برای آن فردی که چیزی برای خوردن ندارد و کسی حرف‌اش را نمی‌شنود، چه کسی باید فکر کند؟!
مولانا عبدالحمید تأکید کردند: ما به‌عنوان مسلمان باید برای همۀ انسان‌ها فکرمند باشیم. اگر یک رگ انسانی در کسی باشد باید برای مظلومین بجنبد و حرکت کند. تمام مشکلات امروز در اثر ظلم‌هایی است که در میان جامعه بشری وجود دارند. برای همهۀ کسانی که گرفتار غم و اندوه هستند و به بن‌بست رسیده‌اند و همچنین برای هدایت خود و جامعه دعا کنیم و اشک بریزیم.

خروج از نسخه موبایل