پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

نمایندگی کشورها خیلی مهم و حساس است؛ هیچ دولتی نباید مقر نمایندگی دولت دیگر را بزند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امروز شنبه (18 فروردین 1403) در بخشی از سخنان‌شان در اختتامیه دوازدهمین دورۀ ترجمه و تفسیر قرآن دارالعلوم زاهدان، حملۀ اسرائیل به ساختمان کنسولی ایران در سوریه را «اشتباه» دانستند و حکومت‌ها و دولت‌ها را از هدف‌قراردادن مقر نمایندگی‌های یکدیگر به شدت برحذر داشتند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در تفسیر آیۀ «مَلِکِ النّاس» گفتند: پادشاهان و حاکمان دنیا نیز وقتی برای اتباع‌شان در کشورهای دیگر مشکلی پیش می‌آید یا دستگیر می‌شوند، اعتراض می‌کنند و چه‌بسا دولت‌ها برای نجات اتباع خود وارد جنگ می‌شوند.
ایشان ادامه دادند: مخصوصا نمایندگی کشورها خیلی مهم و حساس است. اگر بر خلاف قوانین و عرف دنیا نمایندگی یک دولت و ملتی مورد تعرض قرار بگیرد، چه‌بسا آن دولت وارد جنگ می‌شود. در سیرت آمده است که وقتی نمایندۀ رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم نامۀ ایشان را نزد خسروپرویز؛ پادشاه ایران برد و پادشاه ایران نامۀ آنحضرت را پاره کرد، رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‎وسلم به شدت عصبانی شد و علیه او بددعایی کرد، زیرا حرمت نامۀ آنحضرت صلی‌الله‌علیه‎وسلم را که درواقع به نمایندگی از تمام مسلمانان فرستاده شده بود، نگه نداشت.
امام‌جمعه زاهدان افزودند: وقتی یک حکومت و دولت از یک ملت نمایندگی می‌کند، نمایندگی آن حکومت و دولت در کشوری دیگر درواقع نمایندگی ملت محسوب می‌شود. مقاماتی از قبیل: سفیر و کاردار تنها متعلق به دولت‌ نیستند، بلکه متعلق به ملت هم هستند. لذا نباید هیچ دولتی مرتکب این اشتباه بشود که مقر نمایندگی یک ملت را بزند.
مولانا عبدالحمید تصریح کردند: اخیرا اسرائیل نمایندگی ایران در سوریه را مورد هدف قرار داد که این کار بسیار اشتباهی بود. هیچ دولتی نباید مقر نمایندگی دولتی دیگر را در هیچ‌جای دنیا بزند.

 

خروج از نسخه موبایل