پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

دهۀ آخر رمضان «فصل جدیدی از زندگی» است؛ از این «فرصت بی‌نظیر» استفاده کنیم

شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان (10 فروردین 1403)، دهۀ اخیر رمضان را «فصل جدیدی از زندگی» و «یک فرصت بی‌نظیر» دانستند و بر لزوم استفاده از این فرصت طلایی در جهت افزایش عبادت پروردگار توصیه و تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید ضمن تلاوت آیۀ «شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِ ۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ» [بقره: 185] اظهار داشتند: رمضان از فرصت‌های بزرگ زندگی است. عمر، جوانی، سلامتی، ثروت، آزادی، فراغت، اعتبار و اعتماد و رمضان از نعمت‌های بزرگ و فرصت‌های مهم در زندگی هستند. الله تعالی این فرصت‌ها را قرار داده تا ما از آنها برای رسیدن به خدا استفاده کنیم. اگر ما غفلت کنیم، این فرصت‌ها می‌روند و ما باید جواب خدا را بدهیم که چرا از این فرصت‌ها استفاده نکردیم. هر لحظه و ساعت و شب و روز رمضان فرصت هستند. انسان‌های قدردان و فرصت‌شناس و انسان‌های خوش‌نصیب از این فرصت‌ها استفاده می‌کنند.
ایشان گفتند: به عشرۀ اخیر رمضان که فصل جدیدی از زندگی است، نزدیک شده‌ایم. فصل جدیدی در حال شکل‌گیری است، در این فصل باید وضعیت خود را تغییر بدهیم همان‌طور که پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم و صالحان در این عشره شرایط خود را تغییر می‌دادند. در این ایام اوضاع و شرایط کاملا عوض می‌شوند، بنابراین جدیت و تلاش هم باید به مراتب بیشتر شود. رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در این ایام در مسجد معتکف می‌شدند و ارتباط با خلق را کم می‌کردند و به ارتباط با خالق می‌افزودند.
خطیب جمعه زاهدان در ادامه گفتند: این نکته مهم است که در رمضان و دهۀ اخیر آن که نفل به اندازۀ فرض و هر فرض هفتادبرابر ثواب دارد، انسان خودش را یک‌سو کرده و مشغله‌های کاری را کاهش بدهد و به ذکر و فکر خیر و نماز و همدردی با انسان‌ها و عبادت بپردازد.
ایشان ادامه دادند: عشرۀ اخیر رمضان دهۀ اعتکاف است؛ حضرت عائشه رضی‌الله‌عنها روایت می‌کند که رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم در این ایام آن اندازه در عبادت مجاهده می‌کردند که در اوقات دیگر این مجاهده و تلاش را نمی‌کردند. بنا بر یک تفسیر، مراد از آیات ابتدایی سورۀ فجر که خداوند متعال به شب‌هایش سوگند یاد کرده است، عشرۀ اخیر رمضان است.

 

«شب قدر» یک فرصت استثنایی برای کسب رضایت پروردگار است
مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: فرصت بی‌نظیر لیلةالقدر هم که عبادتِ یک شب آن ثواب عبادت بیش از هزار ماه را دارد، در دهۀ اخیر رمضان است. شب قدر شب نزول قرآن و سرآغاز وحی است؛ قرآن در شب قدر از لوح محفوظ به آسمان دنیا آورده شد و از آنجا ظرف بیست‌و‌سه سال نازل شد و یا نزول آیه‌های اول قرآن در شب قدر آغاز شدند. خداوند متعال بنا بر حکمت‌هایی شب قدر را مشخص نکرده است. شاید حکمت این ابهام آن باشد که امت شب‌های بیشتری را به عبادت بپردازد. رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند شب قدر را در شب‌های طاق دهۀ آخر رمضان تلاش کنید. این مجاهده و تلاش نزد خدا ارزش دارد. رمضان و شب قدر یک الگو و نمونه و فرصت استثنایی برای تلاش هستند تا بندگان بتوانند رضایت خدا را کسب کنند. خداوند متعال از بندگان انتظار دارد که در تمام عمر جهت رسیدن به قرب خدا و کسب رضایت او تلاش و مجاهده کنند.
ایشان ابراز داشتند: احیای سنت اعتکاف، مهم است. حضرت عائشه روایت می‌کند که وقتی دهۀ اخیر رمضان فرامی‌رسید رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم شب را زنده نگه می‌داشت و برای عبادت کمر همت را می‌بست و اهل خانه و متعلقین خود را بیدار می‌کرد تا عبادت کنند. رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم در طول زندگی، عشرۀ اخیر رمضان را معتکف نشست و بعد از وفات ایشان، ازواج مطهرات این سنت را نگهداری کردند و معتکف می‌شدند. زنان در خانه جایی را برای اعتکاف مشخص کرده و آنجا را تمیز می‌کنند و به یاد الله و برای ذکر و فکر می‌نشینند و این اعتکاف زنان است.

 

«زکات» از عبادات محوری است/ پرداخت زکات، صفت بخل و حرص و طمع را در انسان از بین می‌بَرد
امام‌جمعه زاهدان در بخش دیگری از سخنان‌شان به اهمیت فریضۀ «زکات» اشاره کردند و گفتند: نماز، روزه و زکات از پایه‌های مهم و از ارکان دین اسلام هستند. زکات که بیش از هفتاد مرتبه در قرآن در کنار نماز ذکر شده، یکی از عبادات محوری و تاثیرگذار است. نماز و زکات دو عبادت جانی و مالی و دو فریضه و تکلیف هستند. خداوند متعال در رابطه با زکات خطاب به پیامبر فرموده است: «خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكِّيهِمْ بِهَا وَصَلِّ عَلَيْهِمْ إِنَّ صَلَاتَكَ سَكَنٌ لَهُمْ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ» [توبه: 103] از اموال مردم زکات بگیر تا با آن، دل آنها را از زنگ گناه و محبت مال و بخل و طمع پاک بگردانی. با ادای زکات بخل و حرص و محبت شدید مال کاهش پیدا می‌کند. بهترین مال همان است که انسان در صحت و سلامتی و قوت خود آن را بدهد. مالی که انسان در زمانی‌ می‌دهد که امیدی به زندگی ندارد این انفاق آن ارزش را ندارد.
ایشان خاطرنشان کردند: محبت شدید مال مذموم و خطرناک است چون وقتی در دل بیاید انسان حلال و حرام و مال مردم و بیت‌المال و هر نوع مال را برای خود جمع می‌کند و نه به اموال مردم رحم می‌کند و نه به امانت. گاهی شخص به کم هم قناعت نمی‌کند و رقم‌های کلانی را اختلاس کرده و دست به سوءاستفاده‌های مالی کلان می‌زند؛ این نشان آن است که حب شدید مال در دل نفوذ کرده است. پرداخت زکات چنین عوارضی را از قلب دفع می‌کند.

 

اگر زکات اموال به درستی بین نیازمندان جامعه توزیع شود، فقیری باقی نمی‌مانَد
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه گفتند: زکات، علاوه‌بر پاکی قلب، رذایل اخلاقی و اخلاق مذموم را نیز از انسان دور می‌کند و به او شرافت و کرامت و ارزش و ظرفیت می‌دهد و همچنین دعای خیر را شامل حال انسان می‌گرداند. خداوند متعال به رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم دستور می‌دهد که شما برای آنانی که زکات می‌دهند دعای خیر کن چون دعای شما برای آنها تسکین است. دعای خیر، زخم و غم و دردی را که در نتیجۀ پرداخت مال در دل ایجاد می‌شود، تسکین می‌کند.
ایشان در ادامه گفتند: رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم زکات را از سرمایه‌داران می‌گرفتند و در میان نیازمندان منطقه تقسیم می‌کردند. شاید حکمتش این بود که اگر پرداخت زکات در اختیار مردم باشد مردم زکات ندهند و یا آن را صحیح و کامل ادا نکنند، لذا در صدر اسلام کارشناسان، عُشر و زکات را رسما برآورد کرده و آن را از ثروتمندان می‌گرفتند و در میان فقرای منطقه بر حسب نیاز و ضرورت تقسیم می‌کردند. این خیر و برکت بزرگی بود که به همۀ نیازمندان، چه کسی که از وضعیتش اطلاع می‌داد و یا کسی که حیا مانع می‌شد، می‌رسید. امروز باوجود مشکلات اقتصادی اگر زکات اموال، کامل و دقیق پرداخت بشود و در اختیار نیازمندان قرار بگیرد، نیازمندی باقی نمی‌ماند.

 

رسیدگی به نیازمندان و مشارکت در کارهای خیر جزو «مکارم اخلاق» است
مولانا عبدالحمید گفتند: بزرگ‌ترین عبادتی که از همۀ اعمال وزنش بر ترازو سنگین‌تر است، اخلاق است. رسیدگی به فقرا و خانواده‌های زندانی و بی‌سرپرست و راه‌های خیر و خدمت دین مهم و از اخلاقیات هستند. توجه به مدارس که احکام الهی و معارف اسلامی را نشر می‌کنند و توجه به مردم ستمدیده و آواره مانند مردم غزه بهترین کمک و از مکارم اخلاقی هستند. اگر انسان در پرداخت زکات کوتاهی کند، قلب پاک نمی‌شود و انسان از لحاظ اخلاقی به وارستگی نمی‌رسد.
ایشان در ادامه ابراز داشتند: زکات اختیاری نیست، فرض و لازم است همان‌طور که نماز فرض است. هر کس نماز نخواند و زکات ندهد جوابی برای خدا نخواهد داشت. نماز و زکات دستور خدا هستند و وقتی ما گفتیم مسلمانیم باید دستورات خدا را انجام بدهیم.
امام‌جمعه زاهدان گفتند: زکات تنها در اموال نقدی نیست، بلکه دام‌ها و همۀ اموال تجاری زکات دارند. زمین‌ها، ماشین‌آلات و هرچه برای تجارت است باید قیمت‌گذاری شوند و یک‌چهلم آن به‌عنوان زکات پرداخت شود. مقدار زکات باید دقیق محاسبه و پرداخت شود. اگر زکات درست ادا نشود انسان در قیامت گرفتار عذاب الهی می‌شود.

 

ملت ایران به امید «تحقق عدالت و آزادی» و «تحول سیاسی و اقتصادی» در رفراندوم 12 فروردین شرکت کرد
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، با اشاره به مناسبت 12 فروردین و روز برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی در ایران در سال 58، «عدالت»، «آزادی» و «تحول سیاسی و اقتصادی» را از مهمترین آرمان‌های ملت ایران برای شرکت در این رفراندوم دانستند و خاطرنشان ساختند: 12 فروردین روز «رفراندوم جمهوری اسلامی» بود و مردم ایران بعد از پیروزی انقلاب در این روز پای صندوق‌ها رفتند تا در یک همه‌پرسی، سیستم حاکم بر ایران اسلامی را انتخاب کنند. با توجه به اینکه اکثریت جمعیت ایران را مسلمانان تشکیل می‌دهند، قریب به اتفاق مردم در این روز به «جمهوری اسلامی» رأی دادند و اعلام کردند که خواهان نظام «اسلامی» از نوع «جمهوری» هستند.
ایشان در ادامه خاطرنشان ساختند: مردم ایران، که بنده هم یکی از این مردم بودم که رأی دادم، در آن روز به این امید رأی دادند که در کشور عدالت و آزادی برقرار می‌شود. در آن روزها سرودهای زیبایی با مضمون آزادی سر داده می‌شد؛ «فردا که بهار آید، آزاد و رها هستیم». در آن روزها «عدالت»، «آزادی»، «مساوات» و «برابری و برادری» جزو شعارهای محوری بودند. در آن روزها همۀ ما وعده‌ها و نویدهای بسیار بزرگی دادیم.
خطیب جمعه زاهدان افزودند: «اقتصاد» یکی از محورهای بزرگ است. در آن روزها وعده داده شد که چنان اقتصاد ریشه‌ای و بزرگی خواهیم داشت که در کشور فقر و تنگدستی از بین خواهد رفت و تمام سرمایه‌های کشور در داخل هزینه خواهند شد، زیرا در آن زمان نیز این انتقاد وجود داشت که چرا کشورهای بزرگ سرمایه‌های ایران را می‌برند، درحالی‌که ملت باید از این سرمایه‌ها استفاده کند.
ایشان گفتند: «سیاست» یکی دیگر از محورهای بزرگ است و آن زمان وعده داده شد که مردم آزادی‌ سیاسی و آزادی بیان و قلم خواهند داشت تا بتوانند حرف بزنند و انتقاد کنند و مسائل را به چالش بکشند. مردم ایران آزادی‌های صدر اسلام و دوران حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وسلم و خلفای راشدین و حضرت علی رضی‌الله‌عنهم را در ذهن داشتند و انتظار تحقق آن آزادی‌ها را داشتند.

 

نظام «جمهوری اسلامی» با ارادۀ مردم برپا شد؛ نه از طریق کودتا و اسلحه
مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: نظام «جمهوری اسلامی» با ارادۀ مردم برپا شد. این نظام و حکومت از طریق کودتا و نظامی و اسلحه روی کار نیامد. مردم در انقلاب اسلامی اسلحه نکشیدند، کشته شدند اما نکشتند و این حکمت بزرگی در پیروزی انقلاب بود. اگر مردم با اسلحه می‌جنگیدند حکومتِ آن زمان به مراتب قدرتمندتر از مردم بود و می‌توانست مردم را بزند، اما مردم با شعار به میدان آمدند.
ایشان افزودند: «جمهوری اسلامی» را مردم آوردند. علما در صف مقدم بودند و دانشگاهیان و دانشجویان و تمام طیف‌ها و احزاب و گروه‌هایی که قبلا اینجا فعالیت داشتند و اکنون بسیاری از آنها نام‌شان از یادها رفته است، همراهی کردند. زنان و جوانان حماسه آفریدند و انقلاب را پیروز کردند و «جمهوری اسلامی» را آوردند.

 

اقتصاد کشور متزلزل است و ثبات اقتصادی وجود ندارد/ اگر «ثبات سیاسی» نباشد «ثبات اقتصادی» هم نخواهد بود
امام‌جمعه زاهدان در ادامه افزودند: مردم معتقدند وعده‌هایی که آن زمان داده شد متحقق نشدند. اکنون «اقتصاد» چنان ضربه خورده است که روزانه افت دارد، به‌طوری‌که اگر انسان شب بخوابد و صبح بیدار شود می‌بیند که ارزش پول کشور افت کرده و این بیانگر یک اقتصاد متزلزل است.
ایشان تاکید کردند: اگر «ثبات اقتصادی» نباشد زندگی مشکل می‌شود. اینکه یک کاسب و تاجر ارزان بفروشد و گران بخرد، به چه امیدی می‌تواند تجارت کند؟! تجارت فقط در داخل کشور نیست که با «تومان» انجام شود، بلکه تمام تجارت‌های بیرونی با دلار و ارز خارجی انجام می‌شوند. لذا وقتی این پایه و ستون ثبات نداشته باشد و همواره متزلزل باشد کار خیلی دشوار می‌شود.
ایشان تصریح کردند: مهمتر از همه اینکه اگر «ثبات سیاسی» نباشد و تزلزل سیاسی وجود داشته باشد، علاوه بر سیاست، اقتصاد هم ضربه می‌خورد. سیاست و اقتصاد با هم گره خورده‌اند. بنده معتقدم اگر شما برای حل مشکلات اقتصادی کشور تمام متخصصان و اقتصاددانان دنیا را جمع کنید نمی‌توانند برای اقتصاد کاری بکنند، زیرا این مشکل با سیاستمداران حل می‌شود؛ وقتی مغزهای متفکر سیاسی و انسان‌های شایسته سیاست‌های داخلی و خارجی را تنظیم کنند و سیاست ثبات پیدا کند آن زمان اقتصاد هم ثبات پیدا می‌کند. بعضی می‌گویند این مدیران از اقتصاد چیزی نمی‌دانند، درحالی‌که تا زمانی که سیاست‌ها به درستی تنظیم نشوند اگر این مدیران، اقتصاد بلد باشند هم کاری از دست‌شان برنمی‌آید. وقتی مدیرِ اقتصادی برنامه‌ریزی کند و شب بخوابد و صبح بیدار شود و ببیند دلار بالا رفته است چه کاری می‌تواند بکند؟ معجزه که نمی‌تواند بکند. لذا «سیاست» و «اقتصاد» دو پایۀ بزرگ هستند که اگر آنها را نادیده بگیرید دیگر هیچ چیزی باقی نمی‌ماند.
مولانا عبدالحمید افزودند: تمام رؤسای جمهوری که آمده‌اند شعار داده‌اند که معیشت و اقتصاد مردم را درست می‌کنیم. اکنون بهبود اقتصاد و معیشت مردم کجاست؟ مردم پریشان هستند. اقتصاد باید ریشه‌ای و صحیح مدیریت شود. کشورهایی هستند که باوجود گذشت صد سال، اقتصادشان نه‌تنها متزلزل و ضعیف نشده، بلکه تقویت هم شده است و این به نحوۀ مدیریت بستگی دارد.

 

تمام نظام‌های دنیا برای بقا به «حمایت مردم» نیاز دارند
امام‌جمعه زاهدان در ادامه خاطرنشان ساختند: نکتۀ بسیار مهم آن است که وقتی یک ملت «جمهوری اسلامی» یا هر نظام و سیستم دیگری را انتخاب می‌کند، باید برای بقای آن نظام در صحنه حضور داشته باشد. ما در طول چهل‌وپنج سال انقلاب این را تکرار کردیم که این نظام و سیستم را «مردم» آورده‌اند و «سلاح» نیاورده است و اسلحه نمی‌تواند این نظام را نگهداری کند، بلکه حمایت مردم می‌تواند نظام را نگه دارد. امروز ببینید که چقدر ریزش صورت گرفته است! اینکه بعضی می‌گویند رفراندوم برگزار شود و مسئولین حاضر به برگزاری همه‌پرسی نیستند چون [مسئولین] نتیجه را می‌دانند و می‌بینند وضعیت چیست و ملت ناراضی است.
ایشان تاکید کردند: تمام نظام‌ها و سیستم‌های دنیا، اسلامی باشند یا غیراسلامی، به مردم نیاز دارند. بزرگترین سیاست برای نگهداری هر نظام و سیستمی، نگهداری مردم است. بنده معتقدم اولین قدرت متعلق به «الله» و دومین قدرت در عالَم اسباب از آنِ «مردم» است. الله تعالی به پیامبرش می‌فرماید: «یا أیها النبی حسبک الله و من اتبعک من المؤمنین»؛ ای پیامبر! الله و مردم برای تو کافی هستند.

 

آمریکا و اروپا در رابطه با جنگ غزه از جانب ملت‌های خود تحت فشار هستند/ جامعه جهانی و تمام کشورهای دنیا جلوی ظلم اسرائیل را بگیرند
مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: بنده این را قبول ندارم که دولت آمریکا بالاترین قدرت را دارد، بلکه به نظرم بالاترین قدرت را ملت آمریکا دارد نه دولت آمریکا؛ چنان‌که امروز می‌بینیم در موضوع جنگ غزه علی‌رغم اینکه دولت و مجلس آمریکا حامی اسرائیل هستند، اما اکثریت ملت آمریکا با جنگ غزه مخالف‌اند و می‌بینیم که اکنون دولت آمریکا مقداری سیاست خودش را در این رابطه تغییر داده است. اروپا نیز از جانب ملت‌ خودش تحت فشار است که باید جنگ غزه متوقف شود، زیرا یک جنگ ویرانگر و نابرابر است و اسرائیل مردم غزه را قتل‌عام می‌کند.
مولانا عبدالحمید گفتند: اگر شبه‌نظامیان فلسطینی در حملۀ 7 اکتبر حدود هزاروششصد نفر از اسرائیلی‌ها را کشتند، اسرائیل هم به همان اندازه از کسانی که این کار را کردند می‌کُشت، اما چرا زن و کودک و بی‌گناه را قتل‌عام و شهرها و بیمارستان‌ها را ویران می‌کند؟! اسرائیل می‌خواهد انتقام هولوکاست را هم از مردم غزه بگیرد، درحالی‎که مردم غزه هیچ نقشی در این جریان نداشته‌اند.
ایشان افزودند: اینکه شب و روز بمب و آتش مثل باران بر سر مردم غزه بریزد و این مردم قتل‌عام و آواره بشوند، این را نه الله تعالی قبول می‌کند و نه انسان‌های عاقل و آزاده و منصف. اسرائیل مرتکب ظلم شده است و جامعه جهانی و تمام کشورهای دنیا باید دست ظالم را بگیرند.

 

سیدنا علی رضی‌الله‌عنه از شخصیت‌های مقبول جهان است
امام‌جمعه زاهدان در بخش پایانی سخنان‌شان با اشاره به درپیش‌بودن ایام شهادت حضرت علی رضی‌الله عنه، اظهار داشتند: سیدنا علی رضی‌الله‌عنه یکی از شخصیت‌های مقبول جهان است و تمام مسلمانان ایشان را قبول دارند. اعتقاد ما آن است که تمام صحابه و اهل‌بیت رسول‌الله‌علیه‌وسلم انسان‌های بزرگ و شایسته‌ای هستند، زیرا تربیت‌یافتۀ انسانی هستند که صاحب وحی و معجزه و مورد توجه خاص الله تعالی بود.
ایشان افزودند: هیچ استادی از مادر زاییده نشده است که مانند رسول‌الله‌ صلی‌الله‌علیه‌وسلم و حضرت ابراهیم علیه‌السلام و پیامبران، ماهر باشد. هر کس جایگاه و مهارتش در حد خودش قابل تقدیر است، اما حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وسلم ماهرترین استاد است و تمام شاگردان ایشان زبده و مخلص بودند. البته بر اساس دیدگاه اهل‌سنت، صحابه معصوم نبودند و دچار گناه و لغزش شده‌اند، اما در قرآن مجید هر جا بحث لغزش صحابه مطرح شده، بلافاصله بعد از آن عفو الله تعالی هم ذکر شده است که صحابه مورد عفو قرار گرفته‌اند.

خروج از نسخه موبایل