پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

تمام کائنات مظهر وجود و قدرت خدا هستند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، 8 اردیبهشت 1402، در مراسم نماز جمعه زاهدان، کائنات و مخلوقات را «مظهر وجود و قدرت پروردگار» دانستند و بر لزوم اندیشیدن در «دلایل عقلی و نقلی» برای «اثبات قدرت و عظمت الله» توصیه و تأکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: وجود خدا با نص و وحی و عقل ثابت است. خداوند متعال در قرآن از وجود خود و وحدانیت و عظمتش بحث می‌کند. آن‌طور که خدا خود را تعریف و تمجید و معرفی می‌کند و برای وجود و عظمتش دلایل می‌آورد هیچ‌کس نمی‌تواند او را معرفی کند،.خدا قادر مطلق و عالم‌الغیب است.
ایشان اضافه کردند: قرآن برای وجود خدا دلایل عقلی می‌آورد تا اگر کسی وحی را قبول ندارد به دلایل عقلی فکر کند و به وجود و عظمت خدا پی ببرد. خداوند نمایشگاه بزرگی دایر کرده است که در آن همه‌چیز که دلالت بر وحدانیت و عظمت او دارند، وجود دارد. زمین، دریا و معادن، نفت و گاز، ماه و خورشید و همۀ کائنات مظهر وجود خدا و قدرت او هستند. خداوند رزق مخلوقات را در زمین و آسمان گذاشته است و به همه روزی می‌دهد.
خطیب جمعه زاهدان افزودند: الله تعالی آهو را چه زیبا آفریده است. چه رنگ زیبایی به مار که موجود سمی است داده است. در طاووس چه زیبایی گذاشته است. این همه زیبایی و منافع را چه کسی به‌وجود آورده است؟ چه کسی این طبیعت را به‌وجود آورده است؟ اینها همه کار صنعتگری است که حکیم و علیم است و کار خالق تواناست که قادر و دانشمند مطلق است. خلق و امر از آنِ خداست و هر دستوری بدهد فرمانش نافذ است.
ایشان در ادامه گفتند: خودِ انسان یکی از دلایل بزرگ قدرت خدا و عظمت الهی است. اگر خدا را نمی‌بینیم به نعمت‌هایی که در وجود ما هستند نگاه کنیم؛ این چشم و گوش و بینایی و دانایی و وجود را چه کسی عنایت کرده است؟ خداوند انسان را دو پا و با قد و قامت بلند و صورت زیبا آفریده است، دو دست و دو پا را برابر آفریده است و اگر یک سانتی‌متر کم و بیش بشوند راه‌رفتن مشکل می‌شود. کودک وقتی متولد می‌شود دندان ندارد، بعد دندان می‌کند، این دندان‌ها را چه کسی و از چه موادی آفریده است؟ خدا دندان‌ها را متناسب و به اندازه خلق کرده است، یک قسمت از آنها برای جویدن و یک قسمت برای گرفتن و زیبایی است. چه کسی چشم را برای دیدن و در حفاظ گذاشته است؟ چه کسی بینی را برای بوییدن آفریده است؟
مدیر دارالعلوم زاهدان اظهار داشتند: همۀ این جهان و کائنات را الله تعالی مدیریت می‌کند و روزی می‌دهد. اگر رزق بندگان و مخلوقات به دولت‌ها واگذار می‌شد همه تلف می‌شدند. الله است که روزی می‌دهد و الله تعالی است که حفاظت می‌کند. الله تعالی برای حفاظت هر انسانی فرشته و مأمور گذاشته است و اگر حفاظت خدا نبود همین جن‌ها و شیاطین انسان را نابود می‌کردند. همۀ امور دست پروردگار هستند.
ایشان ابراز داشتند: الله تعالی می‌فرماید: «وَقَالَ اللهُ لَا تَتَّخِذُوا إِلَٰهَيْنِ اثْنَيْنِ إِنَّمَا هُوَ إِلَٰهٌ وَاحِدٌ فَإِيَّايَ فَارْهَبُونِ» [نحل: 51] دو معبود نگیرید، خدا دو تا نیست؛ الله یکی است. همه مخلوق‌اند و او تنها خالق است و همه محتاج‌اند و تنها او بی‌نیاز است و به هیچ موجودی نیاز ندارد. او واحد و لاشریک است. آسمان‌ها و زمین و تمام موجودات را او آفریده است. شریک‌گرفتن با الله تعالی و نسبت‌دادن خلقت به غیر خدا دروغ و تهمت و غیرقابل بخشش است. خدا نمی‌بخشد کسی را که وجود او را انکار کند و با او شریک بگیرد. خدا عقل داده و با عقل باید وحدانیتش را قبول کرد.

 

هنگام مواجهه با آزمایش‌های الهی مقاومت کنید؛ الله می‌خواهد صداقت و استقامت شما را در بندگی بیازماید
مولانا عبدالحمید در ادامه خاطرنشان کردند: توصیۀ بنده به همۀ ایرانیان و مردم دنیا این است که در هیچ شرایطی الله را رها نکنند و در هیچ شرایطی از او نرنجند. وقتی مصیبت و تاوان و ضرر مالی می‌آید از الله ناراض نشوید، الله آزمایش می‌آورد تا بسنجد چه کسی خدا را برای الله عبادت می‌کند و بندۀ پخته‌ای است و چه کسی خدا را برای منافع عبادت می‌کند؛ یعنی وقتی منفعت باشد خدا را عبادت می‌کند و وقتی منفعت نباشد خدا را رها می‌کند. در هنگام مواجهه با مشکلات و آزمایش‌ها مقاومت کنید. رحمت الله نازل می‌شود. الله می‌خواهد صبر و استقامت و صداقت و اخلاص بندگان را بیازماید.
ایشان تأکید کردند: چنان نعمت عظیمی مثل بهشت که تمام جهان در مقابل یک نعمت جزئی آن ارزش ندارد، ساده و مجانی به انسان نمی‌رسد، بلکه خدا آزمایش می‌کند و سختی‌ها را می‌آورد تا صداقت بنده را در اظهار بندگی مشخص کند و به او بهشت بدهد.
کسی که «الله» و «مردم» را از دست بدهد دیگر هیچ پناهگاهی ندارد
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، ضمن ابراز نگرانی از افزایش مشکلات مردم در ایران، مسئولان کشور را به لزوم «شنیدن حرف مردم» و «تن‌دادن به خواستۀ ملت» توصیه و تاکید کردند.
مولانا عبدالحمید گفتند: دو محور مهم و بزرگ هستند که نگهداری آنها برای همۀ حکومت‌ها و دولت‌ها بسیار اساسی‌اند. اگر این دو محور نگهداری بشوند انسان در دنیا موفق می‌شود. اگر علما، پیشوایان و رهبران و تمام طبقات این دو محور را از دست بدهند شکست آنها حتمی است؛ این دو محور «الله» و «مردم» هستند.
ایشان ادامه دادند: هر کسی که خدا را نافرمانی کند و خدا را از دست بدهد و از خودش ناراضی کند شکست می‌خورد؛ تفاوتی نمی‌کند این حاکم باشد یا عالِم یا هر کسی از افراد جامعه. نگهداری پروردگار که جهاندار است مهم است. خدا را داشته باشید و هر جا هستید با خدا باشید. خدا با انسان صادق است، خدا با انسان دورنگ و دورو و کسی که برای تعرض به جان و مال و آبروی مردم نقشه می‌کشد نیست. خدا با ظالم نیست. ظالم اگر شب و روز نماز بخواند اما به حقوق مردم تجاوز کند و ظلم کند خدا با او نیست. اگر شما به این فکر باشید که خدا را نگهداری کنید مطمئن باشید که خدا با شماست. راه نگهداری از خدا فرمانبرداری از دستورات خدا و اجتناب از منهیات خداست.
ایشان در ادامه افزودند: دومین محور «مردم» است. الله تعالی خطاب به پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرموده است: «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَسْبُكَ اللَّهُ وَمَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ» ای رسول! الله و کسانی از مؤمنین که از تو پیروی می‌کنند برای تو کافی هستند. مردم مهم هستند. اگر کسی هم «الله» و هم «مردم» را از دست بدهد دیگر هیچ پناهگاهی در دنیا ندارد و نمی‌تواند بماند؛ فرقی نمی‌کند که عالِم و امام‌جمعه باشد یا حاکم و مسئول و هر طیف و طبقه‌ای باشد. شنیدن فرمان الله تعالی و شنیدن حرف مردم بسیار مهم است. اگر ما الله و مردم را داشته باشیم می‌توانیم موفق باشیم و فکر و قلب ما راحت خواهد بود، اما اگر این دو محور بزرگ را نداشته باشیم هیچ چیزی نمی‌تواند ما را نجات بدهد.

 

بهترین سیاستمدار کسی‌ست که به منافع مردم فکر کند
امام‌جمعه زاهدان تاکید کردند: مهمترین و بالاترین سیاست این است که انسان دنبال کسب رضایت الله تعالی باشد و هیچ کاری که الله را ناراضی می‌کند انجام ندهد. همچنین بالاترین سیاست و بهترین سیاستمدار آن است که در جهت مردم حرکت کند و برای منفعت مردم و برای مردم فکر کند. این سیاست و سیاستمدار می‌تواند در دنیا سربلند باشد. اما اگر حرکت در جهت منافع شخصی و خودکامگی باشد و رضایت خدا و منافع عموم و تودۀ مردم مدنظر نباشد این حرکت با چالش و مشکلات مواجه می‌شود.
ایشان گفتند: بنده در گذشته بارها از این تریبون کوچک خطاب به مسئولان گفته‌ام که رضایت «الله» و «مردم» مهم است. باید در کنار مردم باشند و حرف مردم را بشنوند. هیچ‌کسی مردم را دشمن نداند و حرف مردم را به ضرر و علیه خودش تلقی نکند، بلکه حرف مردم را بشنویم و خودمان را اصلاح کنیم و در کنار مردم باشیم. 👇🏼

هیچ حرکتی جدی از سوی مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی مردم دیده نمی‌شود/ در این شرایط سخت مردم به همدیگر کمک کنند
امام‌جمعه زاهدان در ادامه به وجود مشکلات زیاد در کشور اشاره کردند و گفتند: متاسفانه این روزها مشکلات در کشور بسیار زیاد هستند. کارخانه‌ها در حد وسیعی در کشور اعتصاب کرده‌اند و کارگران می‌گویند دستمزدها پایین است و نمی‌توانند زندگی کنند. حقوق کارمندان و حقوق هیچ‌کسی کفایت نمی‌کند. پول کاملا از ارزش افتاده است. مستاجران شکایت دارند که پولِ پیش زیادی از آنها می‌گیرند، صد میلیون و دویست میلیون و در شهرهای کشور اجاره‌ها بالا رفته‌اند، از آن‌طرف موجران هم می‌گویند که پول از ارزش افتاده است. اجاره‌نشین‌ها به بنده سفارش کرده‌اند که به مردم توصیه کنم که بر ما رحم بشود. از آن طرف هم عذر بیان می‎کنند که پول از ارزش افتاده است. اما به‌هرحال به هر اندازه که ما بتوانیم به مردم در این شرایط کمک کنیم خیلی خوب است.
ایشان تاکید کردند: توصیۀ ما آن است که شرایط فعلی شرایط حساسی است. بسیاری هستند که توانایی اجارۀ منزل را ندارند. ما در گذشته می‎شنیدم در تهران کسانی هستند که رختخواب بر دوش هستند، اما الان در همین زاهدان این جریان پیش آمده است؛ آنها را از خانه بیرون کرده‌اند و نمی‌توانند خانه اجاره کنند. لذا شرایط بسیار سختی پیش آمده است و تورم و گرانی و همۀ این مسائل به‌وجود آمده‌اند و مردم واقعا با مشکلات گرفتار شده‌اند. مشکلات مردم جدی هستند و هیچ حرکتی از سوی مسئولان امر که بتواند این مسائل را حل کند دیده نمی‌شود.

 

همان مردمی که به «جمهوری اسلامی» رأی داده‌اند، امروز معترض و نگران هستند/ هیچ قدرت و حکومتی با زور سلاح نمی‌ماند
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان به موضوع رفراندوم در کشور اشاره کردند و گفتند: مردم که با بن‌بست مواجه شده و رفراندوم را پیشنهاد کرده‎اند، بعضی از مسئولان این را رد کرده‎اند، چراکه مسئولان می‌دانند و این واضح و روشن است که مردم چه می‌خواهند و نتیجۀ همه‌پرسی مشخص است. پس بهترین راه آن است که ما در فکر علاج و چاره باشیم.
ایشان افزودند: باز هم توصیه و پیشنهاد بنده به‌عنوان راه‌حل، شنیدن حرف مردم و تن‌دادن به خواستۀ مردم است. همین مردم در سال 58 با 98 درصد به «جمهوری اسلامی» رأی دادند و گفتند که نظام اسلامی بیاید و این نظام می‌تواند بهترین نظام برای حل مشکلات مردم باشد. امروز هم بخشی از همان مردم و همچنین فرزندان آنها اعتراض دارند. باید ببینیم که ملت چه می‌خواهد.
مولانا عبدالحمید تصریح کردند: توصیۀ بنده به همۀ مسئولان در هر رده‌ای که هستند آن است که مردم ایران را از دست ندهید. اگرچه ملت از دست رفته و ناراضی شده است، اما درصدد جلب رضایت مردم و نشستن با مردم باشید. با مردم بنشینید و ببینید مردم چه می‌خواهند. هیچ قدرت و نظام و سیستم حکومتی و حاکمیتی در دنیا با قدرت و با زور سلاح نگهداشته نمی‌شود؛ این جزو مسلّمات دنیاست. هر سیستمی در دنیا، اسلامی یا غیراسلامی، باید با همراهی و رضایت مردم باشد. همان مردمی که سال 58 رأی دادند و تمام این مسئولین از پایین تا بالا با رأی مردم آمده‌اند، الان همین مردم ایران در داخل و خارج کشور اعتراض دارند و نگران و خواهان تغییر هستند.
امام‌جمعه زاهدان تاکید کردند: ما که این حرف‌ها را می‌زنیم خیرخواه شما هستیم. این فریادها از الان نیست، بلکه از مدت‌هاست مطرح می‌شوند و شاید اکنون با صراحت بیشتری بیان بشوند. ما می‌گوییم که در مقابل مردم قرار نگیرید، زیرا اگر مردم را از دست دادیم، خدا را هم از دست می‌دهیم.
ایشان گفتند: توصیۀ بنده به علما آن است که در کنار مردم باشند و مردم را رها نکنند. توصیۀ بنده به نیروهای مسلح و نیروی انتظامی نیز آن است که در مقابل مردم قرار نگیرند، زیرا این‌ها فرزندان همین مردم هستند. دستگاه قضایی و نیروهای مسلح در کنار مردم باشند، شما فرزندان همین مردم هستید و باید در کنار مردم باشید. اگر مردم خواستار اصلاح هستند شما خودتان را اصلاح کنید و اگر خواهان تغییر هستند خود را تغییر بدهید. نیروی انتظامی و سایر نیروها زمانی موفق هستند که مردم را داشته باشند.

 

حادثۀ فنوج بسیار دردآور بود/ نیروی انتظامی باید در کنار مردم باشد، نه در مقابل مردم
امام‌جمعه زاهدان در ادامه به حادثۀ اخیر در شهرستان فنوج اشاره کردند و گفتند: حادثۀ فنوج بسیار دردآور بود. روایت مردمی آن است که نیروی انتظامی دو موتورسیلکت را که سرعت داشته‌اند تعقیب کرده و با سپر زده‌اند و در این حادثه یک نفر کشته شده است، اما مسئولان گفته‌اند که خودِ این دو موتورسیلکت با هم تصادف کرده‌اند. به‌هرحال کسانی که در اعتراض به این حادثه مقابل پاسگاه آمده‌ بودند، به سمت آنها تیراندازی شده است که چهار نفر زخمی شده است.
ایشان افزودند: این اقدام شایستۀ نیروی انتظامی نبود. نیروی انتظامی باید در کنار مردم باشد، نه در مقابل مردم. اگر کسی از مردم مرتکب اشتباهی می‌شود باید قانونی پاسخگو باشد و نباید برخورد سلیقه‌ای بشود. چند شب قبل در یکی از بلوارهای شهر زاهدان تیراندازی شده بود و مردم وحشت کرده بودند. به سمت تعدادی جوان که به آنها مشکوک شده بودند تیراندازی شده است، درحالی‌که نباید تیراندازی بشود. در شهر دوربین است و اگر ماشینی فرار کند از طریق شمارۀ پلاک می‌توان آن را شناسایی کرد و راه‌های دیگری برای بررسی و مواخذه وجود دارد. اما در شهر نباید تیراندازی صورت بگیرد و این تیراندازی بر خلاف قانون است. چه‌بسا به سمت افرادی تیراندازی شده، اما بعد مشخص شده که چیزی نداشته‌اند، یا به خاطر نداشتن گواهینامه فرار کرده یا اینکه ترسیده و فرار کرده‌اند.
امام‌جمعه زاهدان در ادامه گفتند: شما شهر را امنیتی کردید و این بر مردم فشار وارد می‌کند که در صف بایستند. برخی از علمای سرشناس و ریش‌سفیدان نگه داشته شده‌اند و حرمت آنها حفظ نشده است. این حرکات مردم را دور می‌کنند. توصیۀ ما به نیروهای نظامی و انتظامی آن است که مردم را از دست ندهند. مردم بسیار مهم هستند.

 

همانطور که قاتلِ مأمور را شناسایی و قصاص می‎کنید، قاتلِ مردم را هم شناسایی و مجازات کنید
مولانا عبدالحمید پیرامون حادثۀ جمعه خونین زاهدان نیز گفتند: دستگاه قضایی که به ما اطمینان دادند موضوع جمعه خونین را بی‌طرفانه رسیدگی می‌کنند، اما الان می‌شنویم که می‌گویند چون مشخص نیست در تیراندازی در حادثۀ مصلا تیرِ چه کسی به مردم برخورد کرده است، نمی‌توانند کسی را قصاص کنند. ما از این حرف قضات تعجب می‌کنیم. شما در حادثۀ کرج که جمعی از مردم به یک مأمور حمله کرده بودند چگونه قاتلِ آن مأمور را پیدا کردید و دو نفر را هم قصاص کردید؟! اگر مأموری در استان یا کشور کشته بشود شما چگونه قاتل او را در میان جمعیت مردم پیدا می‌کنید؟ وقتی قاتل از میان مردم باشد پیدا می‌شود اما وقتی قاتل، مأمور باشد شما چگونه نمی‌توانید او را پیدا کنید؟!
ایشان تصریح کردند: ما معتقدیم همان‌طور که اگر مردم، مأموری را بکشند قصاص دارد، اگر مأموری هم مردم را بکشد قصاص دارد. ما در همین بلوچستان دیده‌ایم که در درگیری‌های طایفه‌ای قاتل دستگیر نمی‌شود، اما وقتی مأموری کشته می‌شود لشکرکشی می‌کنید و قاتل را پیدا می‎کنید. قاتلِ مردم را هم همین‌طور پیدا کنید. مردم از شما انتظار دارند و این حق مردم است. شما امور مردم را در دست دارید.

 

حادثۀ جمعه خونین «قتل عمد محض» بوده است/ مردم فقط به مجازات عاملان قانع نیستند؛ مجازات آمران را هم می‌خواهند
امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان ساختند: البته این نکتۀ مثبتی است که 38 نفر از شهدای جمعه خونین را «شهید» اعلام کرده‎اند و گفته‌اند بقیه مراجعه نکرده‌اند. ما این نکته را مثبت تلقی می‌کنیم، چون این اقدام نوعی اقرار به «مظلومیت» این مردم است که بدون گناه کشته شده‌اند. بعضی می‌گویند حادثۀ جمعه خونین «خطای انسانی» بوده است، درحالی‌که خطای انسانی آن است که شخص، شکاری (حیوانی) را هدف قرار می‌دهد و به انسانی برخورد می‌کند، اما حادثۀ جمعه خونین «قتل عمد محض» بوده است. مردم فقط به مجازات عاملان این حادثه قانع نیستند، بلکه می‌گویند آمران و کسانی که به آنها دستور داده‌اند هم باید مجازات بشوند.
ایشان در ادامه افزودند: این هم قدم مثبتی است که یکی از مسئولان استانی خطاب به دستگاه قضایی تاکید کرده‌ است که چرا به موضوع جمعه خونین رسیدگی نمی‌کند. این قدم مثبتی است. ما هر قدم مثبتی را که مسئولان بردارند مثبت می‌دانیم و هر آنچه که مانده است را هم می‌گوییم. اما مهم این است که نتیجۀ نهایی چیست و چگونه قلب این مردم و قلب اولیای دم تسلی بشود.

 

گزارش‌هایی از شکنجه در زندان‌ها داریم/ مأموری که زندانیان را شکنجه می‌کند باید مجازات شود
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: معتقدیم در کل کشور هر کسی مأموری را کشته است قصاص دارد و هر مأموری که مردمِ معترض و غیرمسلحی را بکشد این نه از لحاظ شرعی جایز است و نه از لحاظ قوانین بین‌المللی چنین اجازه‌ای دارد و مجازاتش قصاص است. قصاص را هم باید دستگاه قضایی و حاکمیت اجرا کند.
ایشان ادامه دادند: گزارشگر حقوق بشر اخیرا گزارش تکان‌دهنده‌‎ای در مورد حقوق بشر در ایران داده است. ما هم گزارش داریم و شاید گزارش‌های ما بیشتر هم باشد و بسیاری از افرادی که بازداشت شده‎اند نزد ما می‌آیند و حرف‌های خودشان را می‌گویند. معتقدیم مأموری که در بازداشتگاه‌ها زندانیان را شکنجه می‌کند یا اعتراف اجباری می‌گیرد و از لحاظ شرعی و قانونی مرتکب تخلف می‌شود باید مجازات بشود. همه به‌ویژه مسئولان در جمهوری اسلامی موظف‌اند به اسلام و قانون عمل کنند. باید عدالت و مساوات رعایت بشود.

 

بیش از یک ماه است که اینترنت شهر زاهدان را همزمان با نماز جمعه قطع می‌کنند
مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان به قطع اینترنت در چندین جمعۀ گذشته در شهر زاهدان همزمان با برگزاری مراسم نماز جمعه این شهر اشاره کردند و گفتند: بیش از یک ماه است که اینترنت را در شهر زاهدان در وقت نماز جمعه قطع می‌کنند. این سخنانی که اینجا بیان می‌شوند خیرخواهانه و دلسوزانه هستند و مغرضانه نیستند. قطع اینترنت به ضرر همۀ طیف‌ها اعم از کسبه و نویسندگان و سایر کسانی است که فعالیت آنها با اینترنت است و اختلال در اینترنت در فعالیت آنها در سطح کشور خلل وارد می‌کند.
ایشان تاکید کردند: قطع اینترنت سبب افزایش مشکلات مخصوصا مشکلات اقتصادی می‌شود. این از خواسته‌های ملی است که اینترنت به‌عنوان یک نعمت ملی نباید در سطح کشور و در شهر زاهدان قطع بشود. الله تعالی به همه توفیق بدهد که درست و صحیح فکر کنند.

خروج از نسخه موبایل