پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

باید به آنچه خواست اکثریت ملت است، تن دهیم

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید جمعه اول اردیبهشت ۱۴۰۲ در مراسم عید سعید فطر زاهدان، ضمن تبریک این عید فرخنده، آن را پیروزی غلبه بر نفس دانستند و گفتند: امروز کسی پیروز است که از فرمان خدا اطاعت کرده است و برای کسی که نافرمانی خدا را کرده است، امروز این عید روز خوشی نیست؛ مگر برای کسی که معذور باشد.


منافع ملی قربانی منافع اشخاص و ارگان‌ها شده است

مولانا عبدالحمید در خصوص وضعیت اقتصادی کشور خاطرنشان کردند: شرایطی که ما در کشور داریم، شرایط بسیار سختی است. ملت و مردم ما گرفتار مشکلات و مسائلی هستند که یکی از مهمترین آن‌ها، مسائل اقتصادی است. کشور ما با بحران جدی و شدید اقتصادی مواجه است. بی‌اعتباری پول کشور ما معضل بسیار بزرگی ایجاد کرده و باعث نابودی سرمایه‌های مردم شده است. وقتی پول ملی ما بی‌ارزش باشد، سرمایه‌ای که مردم دارند هم بی‌ارزش می‌شود. به نظر می‌رسد که دولت و حاکمیت به طور کلی در رابطه با مدیریت این بحران ناتوان است. پول ما از کنترل خارج شده و این معضل بسیار بزرگی است که باید برای آن چاره‌ای اساسی اندیشیده شود.
ایشان با تأکید بر ارجحیت منافع ملی، افزودند:‌ یکی از مشکلاتی که متأسفانه در کشور ما وجود دارد آن است که مسئولان همه‌چیز را از زوایه منافع ملی در نظر نمی‌گیرند. منافع ملی حیاتی و مهم است. در تمام تمدن‌ها و حکومت‌های دنیا، چیزی که ملت‌ها و دولت‌ها به آن فکر می‌کنند، منافع ملی است. منافع ملی بر منافع احزاب، افراد و طیف‌ها ترجیح داده می‌شود و مهم‌ترین چیز منافع ملی است. وقتی منافع ملی قربانی اشخاص، ارگان‌ها، احزاب و گروه‌ها بشود، چنین بحران‌هایی در کشور پیش می‌آید. متأسفانه اقتصاد ما و سرمایه‌های ملی‌مان مورد دستبرد قرار گرفته‌اند و بسیاری از این منافع ملی به نفع گروه و وابستگان خود یا سازمان‌ها و ارگان‌ها استفاده می‌کنند. این منفعتی است که باید به کل ملت برگردد و جزو سرمایه‌های ملی است. نتیجه چنین کاری این می‌شود که خزانه دولت خالی می‌ماند و چیزی در بیت‌المال نماند.


ملت از این وضعیت خسته شده و با تغییرات جزیی چیزی حل نمی‌شود

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان گفتند: ایران یکی از کشورهای ثروتمند و غنی است اما حالا با چالش جدی‌ای مواجه است. نارضایتی و اعتراض ملت به حق است که چرا کشور به این روز درآمده و چرا منافع باید به جیب افراد بانفوذ، وابستگان‌ آن‌ها و سازمان‌ها و ارگان‌ها برود. مردم ایران خواهان عدالت و آزادی‌های مشروع هستند. این دولت‌ها هستند که باید این آزادی‌ها را برای ملت‌هایشان فراهم کنند تا حرفشان را بزنند و انتقاد کنند. روزنامه‌نگاران و اهل‌ قلم باید آزادی داشته باشند.
ایشان تصریح کردند: ملت ایران، ملتی بسیار شریف و بزرگوار است. این ملت مشکلات را تاکنون به خاطر اسلام و نظام جمهوری اسلامی تحمل کرده‌اند اما حالا این ملت از این وضعیت خسته شده‌اند و نیاز به تغییرات و تحولات بزرگی در کشور است. با این تغییرات جزیی که انجام شده، رضایت مردم حاصل نمی‌شود و آن‌ها به خواسته‌هایشان نمی‌رسند. مسئولان امر باید به این مسئله توجه کنند.


حتی نیروهای مسلح هم از وضعیت موجود ناراضی هستند

مولانا عبدالحمید در خصوص اهمیت تغییرات داخلی اظهار داشتند: ما خوشحالیم که روابط با همسایگان حسنه باشد و این خواسته خود ما بوده است اما این نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند. این تغییرات باید در سطح وسیع باشد و با همه دنیا ارتباط گسترده‌ای داشته باشیم و برای منافع ملی‌مان این لازم است اما مهم‌تر تغییرات داخلی هستند. تا در داخل کشور تغییرات قابل توجهی شکل نگیرد، درد و رنج ملت حل نمی‌شود. اعتقاد ما آن است که اکثریت قاطع ملت ایران، حتی در سطح کارمندان و مسئولان دولتی، از وضعیت ناراضی هستند و در حد وسیعی در میان نیروهای مسلح هم نارضایتی از وضعیت وجود دارد. وقتی اقتصاد فلج است، همه تحت فشار هستند. این حقوقی که کارمندان می‌گیرند، کفایت نمی‌کند. همه بدهکار و تحت فشار هستند.
ایشان یادآوری کردند: مسئولان امر بدانند که نارضایتی بسیار گسترده و زیاد است. شاید اگر آماری بدهم خوب نباشد. توصیه ما به مسئولان نظام دلسوزانه آن است که با مردم کنار بیایند و به خواسته‌های به حق مردم تن بدهند. این‌ها ملت ایران هستند و تا زمانی که ناراضی باشند، مشکلات بیشتر می‌شود. ملت پریشانی گسترده‌ای دارد و ما خیرخواهانه توصیه می‌کنیم با این ملت کنار بیایید و با آن‌ها بنشینید و رضایتشان را بگیرید. باید به هر شیوه‌ای که مردم راضی هستند، مشکلات حل شود.


قدم‌های برداشته‌شده در مورد جمعه خونین ناکافی بوده است

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در خصوص مجازات عاملان و آمران جنایت جمعه خونین، تأکید داشتند: در رابطه با جمعه خونین، متاسفیم که گرچه امروز روز خوشحالی همه است اما بسیاری از مردم ما به یاد این عزیزانی هستند که به شهادت رسیدند. امروز همه ملت ایران از این بابت در رنج است و خانواده شهدا و مجروحین بیشتر از این در رنج هستند که چرا بی‌دلیل باید چنین مسئله‌ای پیش بیاید. برای جنایتی که در جمعه خونین انجام گرفت، گرچه قدم‌هایی برداشته شده اما ناکافی بوده و پاسخی به بازماندگان شهدا و مردم نیست. مردم خواهان اجرای عدالت هستند. همه مردم ایران از این مسئله متأثر شده‌اند و خواسته‌شان این است که نه‌تنها کسانی که مرتکب جنایت شده‌اند و عاملان هستند، مجازات شوند بلکه کسانی که فرمان داده‌اند و دستور داده‌اند هم باید به مجازات برسند.


ما با همین مردم زندگی می‌کنیم و با همین مردم می‌مانیم

ایشان تصریح کردند: ما پیش‌تر گفته‌ایم که از حق سر مویی هم نمی‌گذریم و انتظار نداریم به ما چیزی بیشتر از حق‌مان تعلق بگیرد. اگر عدالت اجرا شود، هم خدا می‌بیند و هم دل مردم تسلی پیدا می‌کند. ما معتقدیم همه مردم ایران که در اعتراضات کشته شدند، مسلح نبودند و برای اعتراض کشته شدند. کشتن این مردم نه از لحاظ شریعت اسلام درست است و نه از لحاظ قوانین بین‌المللی یا حتی قانون خود ایران. شایسته است که مسئولان امر برای دلجویی از همه مردم ایران که عزیزانشان را در همه مناطق، از خوزستان و کردستان و تبریز تا تهران و مشهد و شیراز و دیگر شهرهای ایران، اقدام کنند.
مولانا عبدالحمید افزودند: همه ملت درخواست دارد که زندانی‌های سیاسی که به خاطر همین اعتراضات به زندان افتاده‌اند، از زن و مرد و کودک و جوان آزاد شوند. در نهایت هرچه اکثریت قاطع ملت ایران می‌خواهد، باید به آن پاسخ دهیم. رضایت الله تعالی در رضایت مردم است. ما با همین مردم زندگی می‌کنیم، با همین مردم می‌مانیم و باید به خواسته‌های آن‌ها توجه کنیم.


اعتراضات مسالمت‌آمیز، انتقاد و سخن‌گفتن حق مردم است

ایشان با بر حق دانستن اعتراضات مردم، گفتند: امیدواریم الله تعالی امروز بهترین رحمت و برکاتش را بر همه مردم عزیز ایران، همه مردم مسلمان دنیا و همه انسان‌ها نازل کند. ما معتقدیم همه ما قومیت‌ها و مذاهب منفعت‌های مشترکی داریم و همه در کنار هم هستیم. بزرگترین خواسته ما اول منافع ملی است و بعد منافع قومی و مذهبی. ما به تمامیت ارضی و امنیت کشور تأکید داریم و معتقدیم که امنیت کشور به معنای آن است که نباید در کشور جنگ و درگیری باشد. ما معتقدیم اعتراضات مسالمت‌آمیز، انتقاد و سخن‌گفتن حق مردم است و باید به آن‌ها تن داد. حکومت‌های مردمی در کنار مردم هستند و هیچ‌گاه نباید مردم را از خود برنجانیم.

 

در رابطه با اعلام عید تابع هیچ کشوری نیستیم
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان درباره شبهات مطرح‌شده در خصوص اعلام عید سعید فطر اظهار داشتند: در رابطه با مسئله عید در اذهان بسیاری این است که این‌ها چطور عید گرفتند. این را بدانید که ما تابع هیچ کشوری در رابطه با عید نیستیم و این یک مسئله فقهی است. تا زمانی که خود ما ماه را رویت نکنیم، عید نمی‌گیریم و این را از گذشته همه مردم می‌دانند. استان ما هم به طور کلی با کشور متفاوت است و آن، فرهنگ نگاه‌کردن برای ماه است. در همین شب رویت، بسیاری از مردم افطاری را در پشت‌بام می‌گیرند و اگر ماه را ببینند به هم نشان می‌دهند. ما افراد حرفه‌ای هم داریم که ماه را بهتر از تلسکوپ و تجهیزات دیگر می‌بینند. این افراد حرفه‌ای در روستاها و شهرهای مختلف ماه را در استان ما رویت کرده‌ بودند و گواهی داده‌ بودند. هیئتی که علما در رأس آن بودند، بررسی کردند و تا یقین حاصل نشد، ما مسائل سیاسی و دیگر مسائل را کنار گذاشتیم. بالاخره اطمینان حاصل شد و به این نتیجه رسیدیم که عید را اعلام کنیم.

خروج از نسخه موبایل