- پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید - https://abdolhamid.net/persian -
مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان:

سیرت پیامبر اکرم از سرمایه‌های بزرگ و ماندگار مسلمانان است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امروز (16 آبان 1399)، در مراسم نماز جمعه زاهدان، سیرت پیامبر اکرم را «از بزرگ‌ترین سرمایه‌‌های ماندگار و راهگشا برای مسلمانان» دانستند و به «عمل به سیرت پیامبر در ابعاد مختلف زندگی» توصیه و تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: سیرت پاک و بی‌آلایش رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم از سرمایه‌های ماندگار و بسیار بزرگ مسلمانان است که سعادت دنیا و آخرت انسان‌ها را تضمین می‌کند. سیرت آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در همۀ ابعاد می‌تواند ما را به الله برساند. ما باید دین و چگونگی عمل بر آن را در زندگی و سیرت آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم که یک انسان پاک و نمونه بودند و هر قدم و نفس و لحظه‌ی زندگی‌اش برای جهانیان درس است، جستجو کنیم.
ایشان افزودند: ما باید ببینیم سیرت آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در رابطه با توحید چه بوده است. پیامبر خدا نه‌تنها از شرک برحذر داشته و به توحید دعوت داده است، بلکه تمام نعمت‌ها و ناگواری‌ها را از جانب الله دانسته و در وقت نعمت شکر الله را به‌جای آورده و در مواجهه با مشکلات به الله پناه برده است.
مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «انبیا در بالاترین درجه توحید قرار داشتند» خاطرنشان کردند: انبیا در درجات توحید با ما متفاوت‌اند؛ ما می‌گوییم بت‌پرستی نکنید و وقت بلا غیرخدا را صدا نزنید، ولی انبیا علاوه‌براین، خلقت، هدایت، رزق، مرض، شفا، موت، حیات، سعادت‌های دنیوی و اخروی و همه چیز را به الله نسبت می‌دهند. حضرت ابراهیم علیه‌السلام وقتی می‌خواهد الله تعالی را به بت‌پرستان معرفی کند، می‌فرماید: «الَّذِي خَلَقَنِي فَهُوَ يَهْدِينِ وَالَّذِي هُوَ يُطْعِمُنِي وَيَسْقِينِ وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ وَالَّذِي يُمِيتُنِي ثُمَّ يُحْيِينِ» [شعراء: 79-81] پروردگار من کسی‌ست که مرا خلق کرده است، اوست که هدایت می‌دهد، وقتی گرسنه و تشنه می‌شوم اوست که مرا نان و آب می‌دهد، و وقتی مریض می‌شوم اوست که مرا شفا می‌دهد.
ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: علما باید ابعاد مختلف سیرت انبیا علیه‌السلام و در رأس‌ آنان سیرت مطهّره پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را که بهترین الگو و نمونه برای بشریت‌اند، در بخش اعتقادات، عبادات، اخلاق، حقوق‌الله، حقوق‌الناس و… برای مردم بیان و تشریح کنند.
ایشان ادامه دادند: اگر بشریت می‌خواهد به قله سعادت و جنت‌الفردوس برسد و در دنیا و آخرت بدرخشد، هیچ راهی جز اتباع از انبیا و سیرت خاتم‌النبیین صلی‌الله‌علیه‌وسلم وجود ندارد. سیرت خوب و بی‌آلایش آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم چنان جامع است که سیرت همۀ پاکان و انبیا را دربر می‌گیرد.

جهانیان قرآن و سیرت پیامبر اسلام را «بی‌طرفانه» بررسی کنند
امام‌جمعه اهل سنت زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان اسلام را ناسخ ادیان گذشته دانستند و اظهار داشتند: دین اسلام ناسخ تمام ادیان، و قرآن عظیم‌الشأن ناسخ تمام کتاب‌های آسمانی‌ست. الآن اگر انسان‌ها غیر از اسلام هر دینی را انتخاب کنند به خدا نمی‌رسند. الله ‌تعالی تعلق و رابطه با خودش را فقط از طریق دین اسلام می‌پذیرد.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه اظهار داشتند: همان‌طور که جاهلیت صدر اسلام بعد از بعثت پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم با آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم به مخالفت برخاستند و به ایشان صفاتی همچون دروغگو، جادوگر، شاعر و کاهن را نسبت دادند، جاهلیت عصر حاضر نیز که به ایشان اهانت کرد. اگر امروز در یک کشور به رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم و مقدسات توهین می‌شود به‌خاطر جهالت و حماقت اهانت‌کنندگان است.
ایشان تاکید کردند: جهانیان برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت چاره‌ای به‌جز برگزیدن دین اسلام و ایمان به قرآن و پیامبر خدا و اتباع از سیرت آن‌حضرت و عمل به شریعت اسلام ندارند. لذا لازم است که جهانیان دین اسلام، قرآن عظیم‌الشأن و سیرت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را به‌صورت بی‌طرفانه مورد بررسی قرار دهند.

«وحدت» با اتباع کامل از شریعت اسلام و سیرت پیامبر اکرم متحقق می‌شود
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، با اشاره به تشتت و تفرّق مسلمانان، گفتند: متأسفانه امروز مسلمانان گرفتار اختلاف، مذهب‌گرایی، فرقه‌گرایی و قوم‌گرایی شده‌اند. این اختلافات قومی و مذهبی و فرقه‌ای انسان‌ها را محدود و ناکام می‌کنند.
مدیر دارالعلوم زاهدان گفتند: امروز مسلمانان جلسات و کنفرانس‌های زیادی با موضوع «وحدت» برگزار می‌کنند، اما متاسفانه همدلی نیست. امروز حرف از وحدت ‌زده می‌شود؛ این خوب است، ولی متاسفانه در دل‌ها چیز دیگری‌ست.
امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان ساختند: وحدت زمانی متحقق می‌شود که همۀ ما در مسیر شریعت اسلام و سیرت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم قرار بگیریم. اگر حرف و عمل ما با هم متناقض باشند ادعای محبت با آن‌حضرت اعتباری ندارد. ما باید صادقانه و همه‌تن دامان رسول‌الله را محکم بگیریم.

امت مسلمان باید در عملکرد خود تغییر بیاورد
مدیر دارالعلوم زاهدان «تغییر در عملکرد» را یک ضرورت دانستند و خاطرنشان کردند: مسلمانان، علما و طبقات مختلف جامعه باید به عملکرد خودشان توجه کنند، چون با دادن شعار به جایی نمی‌رسند. مسلمان و محمدی واقعی کسی‌ست که تسلیم خدا و تابع سنت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم باشد. کسی که گرفتار فسق، سرقت، راهزنی، شرب خمر، زنا، قمار، قتل ناحق و انواع گناهان کبیره است و ادعای مسلمانی دارد، دروغ می‌گوید؛ حرف و عمل مسلمان باید یکی باشد.
ایشان اظهار داشتند: امروز دورنگی و نفاق بخش بزرگی از جامعه را فراگرفته است. به قول سعدی «ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی/ کاین ره که تو می‌روی به ترکستان است». می‌ترسیم به خدا و جنت نرسیم. الله مهربان است، ولی ما باید به عملکردمان توجه کنیم. علامه محمدتقی عثمانی حفظه‌الله جالب می‌فرماید: «امداد خدا با عمل می‌آید».
مولانا عبدالحمید در پایان خاطرنشان کردند: امروز نیاز است امت مسلمان در عملکرد خود تغییر بیاورد، گناهان را ترک کند و به اصل خود برگردد. باید همان ندای پیامبر در احد که فرمودند «الیّ عبادالله! الیّ عبادالله!؛ به سوی من برگردید»، به گوش ما طنین‌افکن باشد. ای مسلمانان! نافرمانی، غفلت و کوتاهی را بگذارید، به سیرت آن‌حضرت برگردید و از قرآن و پیامبر اطاعت کنید.

 

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان با اشاره به درگذشت مفتی خالد دهواری، رئیس دارالافتای عین‌العلوم گشت سراوان، و همچنین درگذشت ماموستا ملا عبدالقادر بیضاوی، امام جمعه اهل سنت ارومیه، رفع درجات و غفران الهی را برای این علمای برجستۀ اهل‌سنت از بارگاه الهی مسئلت کردند.