پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

گزارش سفر شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به مناطق سیل‌زدۀ جنوب استان (2- پایانی)

🔸پس از بازدید از روستای «دلگان‌ها» به روستای «سندها» رفتیم. به‌همین ترتیب حضرت شیخ‌الاسلام یک‌به‌یک از روستاهای آسیب‌دیدۀ منطقۀ دشتیاری بازدید کردند و از مردم آسیب‌دیده دلجویی نمودند.
با آخرین روستای منطقۀ باهوکلات که نزدیک روستای سندها بود، ارتباط کاملاً قطع شده بود. ما تا نزدیکی این روستا رفتیم. مردم روستا هم برای استقبال تا جایی که آب اجازه می‌داد آمدند اما امکان نزدیک‌شدن وجود نداشت. بنابراین از همانجا حضرت شیخ‌الاسلام برای مردم این روستا دست تکان داد، مردم روستا هم از دور ابراز خوشحالی کردند و نعرۀ تکبیر سردادند. چنان باروحیه بودند که انگار زندگی‌شان سر جای خودش هست و سیل همه چیزشان را با خود نبرده است. حضرت شیخ چند دقیقه‌ای با کدخدا و سفیدریش‌شان تلفنی سخن گفت تا احوال مردم روستا را از زبان او جویا شود. جملات بسیار عجیب و آکنده از محبتی میان‌شان رد و بدل شد. کدخدا می‌گفت ما غم‌هایمان را با دیدن شما از یاد بردیم. این بزرگترین تمنای ما بود که در این حالت کنار خود ببینیم، افسوس که راه‌ها مسدود است و ما نمی‌توانیم در روستای خود از نزدیک با شما ملاقات کنیم.
واقعاً ابراز احساسات پاک و ایمانی مردم آسیب‌دیدۀ آنجا چنان بود که بنده از وصف آنها عاجزم.

🔸ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه به منطقۀ «عورکی» رفتیم. حضرت شیخ‌الاسلام از روستاها بازدید کردند و از مردم آسیب‌دیده دلجویی نمودند. عورکی شامل چندین روستا است و همۀ روستاها گرفتار سیلاب شده‌اند. مشکلات عورکی به‌خوبی رسانه‌ای شده بود و برهمین‌اساس تمرکز بیشتر مؤسسات خیریه روی آن بود.
در عورکی خسارات سیل وحشتناک بود. باغات مردم صددرصد از بین رفته بود و از خانه و زندگی مردم چیزی باقی نمانده بود. اوضاع بیش از حد تصور اسفناک بود.

🔸باتوجه به‌اینکه ساعت 2 بعدازظهر قرار بود شورای اداری استان به ریاست دکتر لاریجانی تشکیل جلسه بدهد، ما به‌ناچار ساعت 12 ظهر از عورکی به سمت چابهار حرکت کردیم. جلسه ساعت 3 بعدازظهر به ریاست دکتر لاریجایی آغاز شد و در ادامه سخنان ارزنده و مهمی مطرح گردید.
حضرت شیخ‌الاسلام هم سخنانی مطرح کردند که برای بسیاری ازجمله وزیر محترم نیرو تازگی داشت و قابل توجه بود. ایشان در سخنان خود به طرح موارد محوری پرداخت، به‌گونه‌ای که در ادامۀ جلسه هم جناب وزیر و هم دکتر لاریجانی در سخنان خود به نکاتی که حضرت شیخ مطرح کرده بودند، اشاره کردند.


🔸نماز عصر و پس از آن نماز مغرب سه‌شنبه 24 دی‌ماه را در محل برگزاری جلسۀ شورای اداری ادا کردیم و پس از نماز مغرب حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید برای دیدار با حضرت مولانا عبدالرحمن حفظه‌الله به حوزۀ علمیۀ جامعة‌الحرمین چابهار رفتند.
پس از آن، حضرت شیخ‌الاسلام پیگیر ماجرای قتلی که مدت‌ها قبل اتفاق افتاده بود، شدند و برای جلب رضایت اولیای دم تلاش کردند.

🔸برنامۀ بعدی سفر بازدید از روستاهای سیل‌زدۀ منطقۀ زرآباد بود. بنابراین همان شب به‌طرف “کهیر” به راه افتادیم. پاسی از شب گذشته بود که به کهیر رسیدیم و مورد استقبال مولانا نواب حوت، امام جمعۀ کهیر و مولانا عبدالاحد، مدیر مدرسۀ دینی سرگان قرار گرفتیم. این هر دو عزیز از نخستین فارغ‌التحصیلان دارالعلوم زاهدان هستند.
آن شب در منزل مولانا حوت استراحت کردیم و بلافاصله پس از نماز صبح روز بعد به سمت زرآباد حرکت کردیم. به زرآباد رسیدیم و بلافاصله حضرت شیخ‌الاسلام یک‌به‌یک به بازدید از روستاهای آسیب‌دیده پرداختند و از مردم آسیب‌دیده دلجویی کردند.
متأسفانه باید گفت مردم زرآباد بر اثر این سیل با خسارت‎های بسیار سنگینی مواجه شده‌اند. خیلی‌ها دام‌‎های خود را به‌طور کامل از دست داده‌اند و بسیاری هم زمین‌ها و چاه‌های کشاورزی‌شان را؛ 80 درصد از زمین‌های زراعی مردم تخریب شده است؛ یعنی چیزی حدود 4 هزار هکتار زمین. همچنین بیش از 2 هزار حلقه چاه کشاورزی تخریب شده‌اند.

🔸به «سورو» رفتیم. مردم به گرمی از حضرت شیخ استقبال کردند و ابراز احساسات نمودند. در ادامه به سرگان رفتیم و از آنجا باتوجه به کسالت مختصری که برای حضرت شیخ‌الاسلام پیش آمد، به سمت زاهدان حرکت کردیم.


🔸در پایان این گزارش جا دارد از آحاد مردم ایران‌زمین، به‌ویژه مردم استان تشکر ویژه‌ای داشته باشیم، حقا که از جان و دل مایه گذاشتند و هرچه داشتند در طبق اخلاص گذاشتند. واقعا حضور مردم و احساس مسئولیت‌شان پس از این حادثه متفاوت بود.
مسئولان دولتی هم در حد توان و اختیارات خود کوشیدند و انجام وظیفه کردند. خداوند متعال قبول فرماید. بدون شک زحمت‌های اصلی را این عزیزان از این به بعد باید متحمل شوند و برای جبران خسارت‌های مردم و برقراری راه‌های ارتباطی تلاش مضاعف کنند. ما تشکر اصلی خودمان را از این عزیزان به آن زمان موکول می‌کنیم.

خروج از نسخه موبایل