- پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید - https://abdolhamid.net/persian -
مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان:

عملکرد ما دنیا و آخرت‌مان را به بهشت یا جهنم تبدیل می‌کند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (27 مهر 1397)، با بیان اینکه «اعمال نیک انسان تبدیل به بهشت و اعمال بدش تبدیل به جهنم می‌شوند»، مردم را به «صبر در مقابل گناه»، «صبر بر اطاعت»، «توبه»، «استغفار» و «اجرای عدالت بین فرزندان» توصیه و تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید پس از تلاوت آیه «مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‌ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُونَ» [نحل: 97] اظهار داشتند: الله تعالی شقاوت و سعادت همه انسان‌ها را وابسته به عملکرد خودشان قرار داده است؛ وقتی قرآن عظیم‌الشأن از بهشت، نعمت‌ها و زیبایی‌های آن صحبت می‌کند انسان حیران می‌ماند که این‌ها چه نعمت‌های بزرگی‌اند و همین‌طور وقتی ما قرآن را در باب عذاب‌های الهی تلاوت می‌کنیم حیران می‌مانیم که خداوند چه عذاب‌های سختی به نافرمانان می‌چشاند.
ایشان خاطرنشان کردند: در واقع اعمال خوب و زیبای انسان‌اند که تبدیل به بهشت می‌شوند. الله ‌تعالی می‌فرماید: «وَ تِلْكَ الْجَنَّةُ الَّتِي أُورِثْتُمُوها بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ» [زخرف: 72] شما بهشت را در اثر عملکرد زیبای خود به میراث برده‌اید، البته در بهشت مزید بر آنچه شما انجام داده‌اید نیز موجود است و آن فضل الهی‌ست. همه نعمت‌های رنگارنگ بهشت که چشمی ندیده، گوشی نشنیده و به ذهن هیچ کسی هم خطور نکرده است نتیجۀ عملکرد انسان و لطف و فضل پروردگار است.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه اظهار داشتند: عملکرد نیک انسان نه‌تنها آخرتش را تبدیل به بهشت می‌کند، بلکه اگر ایمان و عملکرد درست باشد خدا همین زندگی دنیا را نیز به بهشت تبدیل می‌کند؛ در زندگی راحت و آرامش می‌آید، انسان از زندگی لذت می‌برد، اختلافات فامیلی، خانوادگی و منطقه‌ای از بین می‌روند، اگر عملکردِ ملت‌ها نیک باشد حاکمان‌شان هم خوب، صالح و عادل خواهند بود.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان عذاب‌های دنیا و آخرت را نتیجه عملکرد انسان دانستند و اظهار داشتند: اگر انسان‌ها در دنیا گرفتار فساد اعتقادی، اخلاقی و عملی باشند همین دنیا برای‌شان به جهنم تبدیل می‌شود؛ درست است که دنیا محل جزا نیست محل عمل است، اما انسان اثر عملکرد خوب و بدش را در همین دنیا دریافت می‌کند و از بوی خوش عملکرد نیک‌اش لذت می‌برد. در اثرعملکرد بد انسان‌ها اختلاف، دودستگی، قحط، گرسنگی و انواعِ مشکلات متوجه فرد و جامعه می‌شود. لذا انسان در دنیا هم عذاب می‌کشد و در آخرت هم به انواع عذاب‌های جهنم که در تصورش نبوده گرفتار می‌شود. رسوایی و سربلندی صحرای قیامت، سختی‌های سکرات، نعمت‌ها و راحت قبر و سختی‌های آن همه نتیجه اعمال انسان‌اند.
ایشان ادامه دادند: آنچه مهم است اینکه باید عملکرد و اعمال را اصلاح کنیم؛ همین گناهان، فسق و فساد، اعتیاد، مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی، ربا، رشوه، ظلم و بی‌عدالتی، زورگویی، کذب، نفاق، دورویی و ریاکاری‌های دنیا هستند که به قهر خدا و به جهنم تبدیل می‌شوند. ضایع کردن حقوق انسان‌ها، ضایع کردن حقوق پدر و مادر و همسایگان و خویشاوندان، غیبت، تمسخر و تحقیر به مردم در قبر و قیامت تبدیل به مار، عقرب و درنده‌ها می‌شوند و بر انسان حمله می‌کنند.
مولانا عبدالحمید افزودند: این خودِ ما هستیم که سرنوشت خودمان را رقم می‌زنیم. خداوند به‌وسیله کتاب‌های آسمانی و سیرت انبیا علیهم‌السلام و سیرت رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم راه بهشت و جهنم را برای جهانیان خصوصا برای مسلمانان که اعتقاد به آیات قرآن و دین دارند تبیین کرده است.
ایشان با بیان اینکه «ترک گناه سبب می‌شود از ایمان و زندگی‌تان لذت ببرید» خاطرنشان کردند: وقتی وسوسه گناه می‌آید، شیطان به گناه جرأت می‌دهد و در دل القاء می‌کند که خدا رحمان است در چنین شرایطی بلافاصله وسوسه گناه را دفع کنید، خود را به چیز دیگری مشغول کنید، به استغفار و توبه پناه ببرید، به عذاب قبر و آخرت و ناراضگی خدا فکر کنید، تصور کنید که الله تعالی «قهار» است و در صورت نافرمانی غضب می‌کند، در چنین شرایطی اگر به گناه پشت کردید از لذت ایمان بهره‌مند می‌شوید و خداوند به شما زندگی سعادتمند نصیب می‌کند.
مدیر دارالعلوم زاهدان ضمن توصیه به صبر در مقابل گناهان گفتند: خداوند متعال مقاومت و پایمردی در مقابل نفس و شیطان را که با دسیسه‌های خود انسان را به سوی گناه می‌کشانند ستوده است. استقامت و صبر بالاترین سرمایه و وسیع‌ترین نعمت پروردگارند.
ایشان ادامه دادند: علاج همه گناهان، آفت‌ها، مصیبت‌ها و مشکلات توبه و استغفار است، چنان‌که خداوند می‌فرماید: «فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ إِنَّهُ كَانَ غَفَّارًا» [نوح: 10]. گناهان را ترک کنید و پشیمان بشوید. الله پاک است و پاکان و توبه‌کنندگان را که خود را بر کوتاهی‌ها و گناهان ملامت می‌کند دوست دارد، «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ» [بقره: 222] «متطهّرین» پاکی از همه آلودگی‌های ظاهر و باطن را شامل می‌شود. انسان باید خود را از آلودگی کفر، شرک، نفاق، ریا و همه گناهان پاک کند.
مدیر دارالعلوم زاهدان افزودند: الله تعالی انسانی را که به خواهشات ناجایز، شیطان و به گناه و جرم و جنایت رجوع می‌کند دوست ندارد، و در مقابل، انسانی را که به اطاعت خدا رجوع می‌کند، حقوق همه انسان‌ها را مراعات می‌کند، به گناه جرأت نمی کند و از حرام اجتناب می‌کند دوست دارد.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با بیان اینکه «عدالت مایه امن و آرامش در زندگی است» خاطرنشان کردند: ظلم نکنید تا ظلم نبینید، در زندگی‌تان عدالت را اختیار کنید که عدالت نزد خدا بسیار ارزش دارد، عدالت مایه امن جهان است، امنیت فردی، امنیت خانواده، جامعه و همه در گرو اجرای «عدالت» است.
ایشان در ادامه والدین را به رعایت عدالت بین فرزندان توصیه کردند و خطاب به آنها گفتند: بین فرزندان‌تان عدالت کنید آنگاه راحت باشید که فرزندان‌تان با همدیگر محبت می‌کنند. پسران را بر دختران ترجیح ندهید. تمام اولاد جگرگوشه‌های پدر و مادر هستند، باید به همه نگاه یکسان داشته باشند، کسانی که دختران را از میراث محروم می‌کنند با دست‌های خود جهنم را می‌خرند.
مولانا عبدالحمید در پایان این بخش از سخنان‌شان خاطرنشان کردند: بعضی از والدین به برخی از فرزندان خود که برای‌شان بیشتر خدمت کرده و فایده‌ی بیشتری داشته‌اند مال بیشتری می‌دهند. اگر فرزند به شما خدمت نکرده، حقّ شما بر گردن او می‌ماند و روز قیامت عذابش را خودش تحمل می‌کند، اما شما وظیفه‌ی خودتان را انجام بدهید و عدالت را مراعات کنید.

 

ایجاد محدودیت برای مساجد و مدارس دینی مغایر با قانون اساسی و برخلاف وحدت است
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، با اشاره به محدودیت‌ها و مشکلاتی که اخیراً برای بعضی از مساجد و مدارس دینی اهل‌سنت پیش آمده است، این قبیل اقدامات را «مغایر با قانون اساسی» و «برخلاف وحدت» دانستند و گفتند: اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر سخت‌گیری‌ها و فشارهایی درخصوص بعضی از مساجد و مدارس و ایجاد محدودیت در اقامۀ نماز و امور مذهبی اهل‌سنت در برخی نقاط کشور دریافت کرده‌ایم.
مدیر دارالعلوم زاهدان تصریح کردند: ما از شنیدن چنین برخوردها و جریاناتی شرمنده شده و تعجب می‌کنیم. اینکه جلوی فعالیت یک مدرسه دینی گرفته شود و یا در امور داخلی یک مسجد دخالت شود؛ این‌ها مغایر با وحدت و همدلی است و مردم ما را به هم نزدیک نمی‌کند.
ایشان از این‌گونه اقدامات به‌‌عنوان «رفتارهای بچگانه» یاد کردند و گفتند: متأسفانه برخی افراد که خودشان را «مسئول» می‌دانند، رفتارهای بچگانه انجام می‌دهند. ایجاد محدودیت و ممانعت در امور مذهبی و آموزشی برخلاف قانون اساسی است، زیرا قانون اساسی در زمینۀ مساجد، اقامۀ نماز و تعلیم و آموزش به همه آزادی کامل داده است.
مولانا عبدالحمید خاطرنشان ساختند: اینکه در شرایط بحرانی کنونی که مردم با انواع مشکلات و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و غیره دست‌وپنجه نرم می‌کنند، افرادی بیایند و دست به چنین اقداماتی بزنند و فشارهای مذهبی وارد کنند این واقعاً نهایت بی‌تدبیری و مغایر با دوراندیشی است.

 

حرکت‌های قومی و مذهبی کشور و نظام را با چالش مواجه می‌کند
امام‌جمعه زاهدان در ادامه افزودند: حرکت‌های قومی و مذهبی به ضرر جامعه و کشور است و هر نظام و حکومتی را با چالش مواجه می‌کند. اقدامات و حرکات مدیران و مسئولان باید در مسیر عدالت و یکسان‌نگری باشند، زیرا تمام مردم به‌عنوان فرزندان حاکمیت محسوب می‌شوند که حاکمیت وظیفه دارد بین آنها عدالت و مساوات را برقرار کند و نسبت به آنها شفقت و مهربانی داشته باشد. نگاه‌های عادلانه و مساوی ضامن امنیت و آرامش در هر جامعه‌ای هستند.
مولانا عبدالحمید مسئولان امر را به «سعۀ ‌صدر»‌ توصیه کردند و گفتند: توصیۀ ما به مسئولین امر آن است که در تمام مسائل از خودشان سعۀ صدر نشان بدهند. مدیران گرامی و تمام مسئولان امر باید با مردم رفتار عادلانه داشته باشند و از اقدامات قومی و مذهبی اجتناب کنند و بین اقوام و مذاهب تفاوت قایل نباشند.
ایشان در ادامه تصریح کردند: متاسفانه در کشور و در استان ما (سیستان‌وبلوچستان)‌ مدیران و مسئولانی هستند که حرکت‌های قومی و مذهبی انجام می‌دهند؛ این افراد مدیران ضعیفی هستند. مدیر قوی کسی‌ست که دیدگاه وسیع و سعه ‌صدر داشته باشد و تمام اقوام و مذاهب و مشکلات آنها را ببیند و به آنها رسیدگی کند.

 

امیدواریم اسیران مرزی ما به سلامت به آغوش خانواده‌های‌شان برگردند
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان به ربوده‌شدن شماری از مرزبانان در هفتۀ جاری اشاره کردند و گفتند: در هفتۀ جاری تعدادی از مرزبانان ما به گروگان برده شدند که این اتفاق برای ما تکان‌دهنده و تلخ بود. امیدواریم این اسیران مرزی به سلامت به آغوش خانواده‌های‌شان برگردند.
ایشان بر «حفظ امنیت» و «پیگیری مطالبات از راه گفتمان» تاکید کردند و گفتند: حفظ امنیت در کشور به‌ویژه حفظ امنیت مرزها بسیار مهم و حیاتی‌ست. ما باید مسائل و مشکلات خود را از بهترین راه که مسیر «گفتمان» است مطالبه و پیگیری کنیم.

 

جمهوری اسلامی در بخش «بهداشت و سلامت» خدمات بسیار خوبی انجام داده است
خطیب جمعه زاهدان در فرازی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان که دکتر صفدری، مدیرکل بیمۀ سلامت استان سیستان‌وبلوچستان نیز در این مراسم حضور داشت، به خدمات جمهوری اسلامی در زمینۀ «بهداشت و سلامت» اشاره کردند و گفتند: «بیمه سلامت» یکی از خدمات خوبی‌ست که جمهوری اسلامی برای مردم درنظر گرفته است و بسیاری از ملت از آن استفاده می‌کنند.
ایشان در ادامه افزودند: الحمدلله جمهوری اسلامی ایران در بخش بهداشت و سلامت خدمات زیادی انجام داده و نسبت به بسیاری از کشورها از جایگاه خوب و مطلوبی برخوردار است.