- پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید - https://abdolhamid.net/persian -

انتقاد شدید مولانا عبدالحمید از کشتار غیرنظامیان در منطقه غوطه شرقی سوریه

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در واکنش به کشتار غیرنظامیان در منطقه غوطه شرقی سوریه، ضمن انتقاد شدید از «ناکامی» قدرت‌های جهانی در پایان‌دادن به کشتار مردم در سوریه، از عموم مردم خواستند برای «نجات مظلومان» دعا کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در مراسم امروز نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (4 اسفند 1396)، طی سخنانی اظهار داشتند: امروز انسان‌هایی در دنیا هستند که در صفت درنده‌خویی، حیوانات درنده را هم شرمندۀ خودشان کرده‌اند، زیرا هیچ حیوان درنده‌ای تا کنون این‌تعداد انسان را نکشته است. متاسفانه منطقه غوطه شرقی سوریه چند روزی‌ست که زیر بمباران شدید قرار دارد. از عموم مردم درخواست داریم برای نجات این مظلومان دعا بکنند.
ایشان در ادامه افزودند: منطقه غوطه شرقی ازجمله مناطقی‌ست که این روزها در آن جوی خون جاری‌ست و انسان‌های بی‌گناه اعم از زن و کودک و کهنسال قتل‌‌عام می‌شوند. کشورهایی مانند آمریکا و روسیه و بعضی از حکومت‌های محلی در کشتن و قتل‌عام انسان‌های بی‌گناه هیچ پروایی ندارند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با انتقاد شدید از ناکامی جامعۀ جهانی در توقف این کشتارها، خاطرنشان کردند: متاسفانه وجدان‌های بیدار در جهان بسیار کم هستند و کسی برای مظلومان جهان دلسوزی نمی‌کند. سازمان‌های حقوق بشری در توقف این کشتارها ناتوان‌اند، سازمان ملل و شورای امنیت نیز به سازمان‌ و نهادهایی بی‌خاصیت و بی‌تاثیر در جهان تبدیل شده‌اند.
ایشان گفتند: قدرت‌های جهانی نه‌تنها هیچ تلاشی برای تشکیل حکومت‌های فراگیر و پایان‌دادن به منازعات و درگیری‌ها انجام ندادند، بلکه به‌ بهانۀ «مبارزه با تروریسم» اهداف خودشان را که کشتن مسلمانان، ویرانی کشورهای اسلامی و نابودی تأسیسات و زیرساخت‌های این کشورهاست دنبال می‌کنند.

 

جمهوری اسلامی ایران در موضوع تجلیل از «شهدا» از دیگر کشورها جلوتر است
مولانا عبدالحمید در بخشی دیگر از سخنان‌شان به برگزاری «کنگره ملی شهدای سیستان‌وبلوچستان» که 24 بهمن‌ماه در زاهدان برگزار شد، اشاره کردند و گفتند: کنگر ملی شهدای سیستان‌وبلوچستان که یک کنگره بسیار بزرگ بود از طرف عزیزان سپاه برگزار شد. مقامات کشوری و لشکری ازجمله فرماندهی کل سپاه در این کنگره حضور داشتند.
ایشان در ادامه افزودند: جمهوری اسلامی واقعاً به موضوع تجلیل از شهدا و کسانی که برای دفاع از میهن اسلامی و تمامیت ارضی کشور و حفاظت از مرزها جانفدایی و فداکاری می‌کنند توجه ویژه‌ای دارد و در این زمینه از دیگر کشورها جلوتر است.

 

برگزاری همایش‌های علمی تحقیقی مذاهب اسلامی به گسترش فضای «وحدت» و «گفتمان» کمک می‌کند
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان همچنین به برگزاری «همایش علمی تحقیقی مذاهب اسلامی» در زاهدان اشاره کردند و گفتند: حاج‌آقای سلیمانی، امام‌جمعه محترم زاهدان و نماینده ولی فقیه در استان نیز همایشی علمی تحقیقی برگزار کردند که جمعی از علمای شیعه و سنی در این همایش شرکت داشتند.
ایشان برگزاری چنین همایش‌هایی را «مفید» دانستند و گفتند: در همایشی که برگزار شد علما و اندیشمندان شیعه و سنی پیرامون بعضی از مسائل روز با یکدیگر گفت‌وگو کردند. برگزاری چنین همایش‌هایی برای ایجاد فضای گفتمان و وحدت بسیار مفید و تاثیرگذار هستند.

 

خودتان را به مطالعۀ کتاب عادت بدهید و برای تهیه کتاب هزینه کنید
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخش پایانی سخنان‌شان با اشاره به برگزاری نوزدهمین نمایشگاه سراسری کتاب سیستان‌وبلوچستان در زاهدان، خاطرنشان کردند: این‌روزها در زاهدان نمایشگاه کتاب به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری‌ست و عزیزان ما در ادارۀ فرهنگ‌وارشاد در این زمینه تلاش‌های بسیار خوبی انجام داده‌اند.
مدیر دارالعلوم زاهدان برگزاری نمایشگاه‌های کتاب را از «پدیده‌های خوب» دانستند و گفتند: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب یکی از پدیده‌های خوب است که با هدف دسترسی بهتر و آسان‌تر مردم به کتاب انجام می‌گیرند.
ایشان در ادامه همگان را به «کتاب‌خوانی» تاکید و توصیه کردند و گفتند: برای خرید و تهیه کتاب هزینه کنید و در منازل‌تان کتابخانه‌‌های کوچک و بزرگ تشکیل بدهید. خودتان هم کتاب مطالعه کنید و فرزندان‌تان را نیز به کتاب‌خوانی توصیه و تشویق کنید.
مدیر دارالعلوم زاهدان افزودند: خودتان را به مطالعۀ کتاب عادت بدهید و به کثرت کتاب بخوانید. اگر ما توفیق ملاقات و دیدار با علما، صالحین و اندیشمندان را نداشته‌ایم، می‌توانیم کتاب‌های آنان را بخوانیم و استفاده کنیم.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید از وزارت فرهنگ و ارشاد به‌خاطر برگزاری نمایشگاه کتاب در زاهدان تشکر کردند و به تمام ناشران کشوری و استانی که در نوزدهمین نمایشگاه سراسری کتاب سیستان‌وبلوچستان شرکت کرده‌اند، نیز خوشامد گفتند و برای‌شان دعای خیر کردند.

 

با کسانی که در حادثۀ سقوط هواپیمای تهران- یاسوج عزیزان‌شان را از دست داده‌اند اظهار همدردی می‌کنیم
مولانا عبدالحمید همچنین در مراسم نماز ‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با اشاره به حادثۀ سقوط هواپیمای مسافربری تهران- یاسوج، آن را «حادثه‌ای بسیار دردناک» توصیف کردند.
ایشان ضمن تسلیت و اظهار همدردی با تمام کسانی که عزیزان‌شان را در این حادثه از دست داده‌اند، برای «شهدای» این حادثه مغفرت و رفع درجات و برای بازماندگان اجر و صبر را از بارگاه الهی مسئلت نمودند.