پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

مسئولین باید ملت را ببینند و صدای‌شان را بشنوند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم امروز نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، با اشاره به اعتراضات اخیر در نقاط مختلف کشور، بر لزوم توجه مسئولین به خواسته‌ها و رسیدگی به مشکلات مردم تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در این مراسم اظهار داشتند: مسئولین دنبال سیاست‌ها و کارهای کلان هستند، اما علما و ائمه جمعه به‌خاطر ارتباط نزدیکی که با مردم دارند بیشتر و بهتر از خواسته‌ها و مشکلات آنان آگاهی دارند. به‌همین دلیل ما بارها تاکید کرده‌ایم که مردم خواستار «تغییرات» هستند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند: بسیاری از سیاست‌ها و قوانین در شعبه‌ها و شئونات مختلف نیاز به تغییر دارند. بسیاری از قوانین تجربه‌ شده‌اند که پاسخگوی نیاز جامعه نیستند و نیاز به اصلاح دارند. هر قانونی که نتواند مشکلات مردم را حل کند و مانعی بر مسیر حل مشکلات ایجاد کند باید تغییر داده شود.
مولانا عبدالحمید «شنیدن خواسته‌های مردم» را مورد تاکید قرار دادند و گفتند: مهم این است که مردم دیده شوند و خواسته‌های آنان شنیده شوند. ملت ایران همان ملتی‌ست که در انقلاب 57 رژیم شاه را سرنگون کرد و انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند. لذا این ملت که با رهبری امام راحل در کشور تغییر ایجاد کرد، انقلاب اسلامی را برای ما به ارمغان آورد و به نظام جمهوری اسلامی رأی «آری» داد، بر همۀ ما احسان دارد و باید به خواسته‌های آن توجه شود. مقام معظم رهبری همواره از ملت ایران به‌عنوان «ولیّ نعمت» یاد می‌کنند، باید حرف ولیّ نعمت شنیده شود.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان به مشکلات اقتصادی مردم اشاره کردند و گفتند: مردم از یک طرف با مشکل کمبود درآمد و از طرف دیگر با فشارهای شدید اقتصادی و هزینه‌های سنگین زندگی مواجه هستند. بیکاری و فقر بسیار زیاد است. مسئولین امر باید این مشکلات را ببینند و در تمام شرایط با مردم همراه باشند و با آشنایی به رنج‌ها و مشکلات آنان، در صدد حل آنها برآیند.
مولانا عبدالحمید در ادامه با اشاره به «تجمعات» و «راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز» اخیر مردم در کشور، گفتند: مسئولین امر باید به تجمعات و راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیزی که این‌روزها در کشور در جریان است توجه کنند و حرف معترضین را بشنوند. باید تا جایی که دین اسلام و قانون اساسی آزادی داده است به مردم آزادی داده شود و فشارها برداشته شوند.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: باید یکسری تغییرات در سیاست‌ها و قوانین کشور ایجاد شود تا مشکلات مردم حل شوند و رضایت ملت حاصل شود.
ایشان مردم را نیز به «حفظ آرامش» توصیه کردند و گفتند: مردم عزیز مشکلات و خواسته‌های خودشان را مطرح کنند، اما به این نکته هم توجه داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران نیز دشمنانی دارد که برای اجرای سیاست‌های خود و رسیدن به منافع خودشان به میدان می‌آیند. لذا مردم باید آرامش خود را حفظ کنند و تلاش کنند تجمعات‌شان به خشونت کشیده نشود و به اموال عمومی آسیب وارد نکنند.

 

جامعه اهل‌سنت 40 سال است که خواستار «رفع تبعیض» است
پیشوای مذهبی اهل‌سنت در بخش دیگری از سخنان‌شان به بیان انتظارات جامعه اهل‌سنت کشور پرداختند و گفتند: جامعه اهل‌سنت که در تمام عرصه‌ها و صحنه‌ها حضور فعال داشته است، انتظاراتی دارد. جامعه اهل‌سنت 40 سال است که خواستار «رفع تبعیض» است.
ایشان ادامه دادند: شیعه و سنی با یکدیگر برادر هستند. ما خوشحالیم که امروز تعصبات مذهبی در بین ملت ایران کاهش پیدا کرده است و شیعه و سنی در کشور نسبت به یکدیگر آشنایی دارند. شاید در حاشیه و مرزها تا حدودی تعصبات وجود داشته باشند، اما در مرکز کشور و کلان‌شهرها این تعصبات در بین مردم بسیار کم است.
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: واقعا جای تأسف است که به پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌های مکرر در مورد یک نمازخانۀ کوچک در یک شهر بزرگ توجه نشد. متاسفانه در بعضی شهرها هنوز بر اهل‌سنت فشار است و نمازخانه‌ها را می‌بندند.
ایشان گفتند: در ایران اسلامی شهرهایی هستند که شیعه و سنی در آنها کنار یکدیگر زندگی می‌کنند،‌ اما تا کنون حاضر نشده‌اند یک بخشدار، فرماندار یا رئیس اداره از بین اهل‌سنت انتخاب کنند، درحالی‌که در بعضی از این شهرها اهل‌سنت در اکثریت قرار دارند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ضمن تاکید بر رسیدگی دولتمردان به خواسته‌های مردم، خاطرنشان کردند: مسئولین امر باید در زمینه رسیدگی به خواسته‌های مردم جدی باشند. ملت ایران اعم از شیعه و سنی با این انتظار که جناب آقای روحانی توانایی و انگیزۀ ایجاد تغییرات را دارد به ایشان رأی داد.
ایشان تاکید کردند: دولت تدبیر و امید باید در راستای تغییر، رفع تبعیض و اجرای عدالت جدی باشد و با تبعیض و فشارهای سلیقه‌ای در بعضی ارگان‌ها مقابله کند. در بعضی ارگان‌ها افرادی که صلاحیت لازم را هم ندارند می‌خواهند برای مساجد اهل‌سنت امام جماعت و جمعه تعیین کنند.
رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان اظهار داشتند: بنده بارها به علمای شیعه و سنی توصیه کرده‌ام که شرایط زمان را همواره مدنظر داشته باشند. شرایط حاضر نسبت به شرایط 5 سال و 10 سال گذشته متفاوت است. علما، مراجع و مفتیان و اندیشمندان شیعه و سنی نباید 40 سال از زمانه عقب باشند، بلکه باید مطابق با نیازها و شرایط زمان حرکت کنند، در غیر این‌صورت مردم ما را رها می‌کنند و ما متضرر می‌شویم.
ایشان ادامه دادند: فقط قوانین الهی و احادیث صحیح رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم غیرقابل تغییر هستند، اما اجتهاد عالم، فقیه، مفتی و مرجع تقلید با توجه به تغییر زمان قابل تغییر هستند، کما اینکه ائمه و فقهای برجسته اهل‌سنت در بعضی مسائل از فتوایی که داده‌اند رجوع کرده و فتوای دیگری را با توجه به شرایط زمان صادر کرده‌اند.

 

متاسفانه برخی ادارات استانی در حل مشکلات مردم ناتوان عمل کرده‌اند
امام‌جمعه زاهدان در فرازی دیگر از سخنان‌شان از «ناکارآمدی» بعضی ادارات در سیستان‌وبلوچستان در حل مشکلات مردم به شدت انتقاد کردند و گفتند: متاسفانه بعضی از ادارات در سیستان‌وبلوچستان علی‌رغم اطلاع از مشکلات مردم، دنبال حل آنها نیستند و در این زمینه ناکارآمد و ناتوان عمل کرده‌اند.
ایشان به مشکلات شناسنامه‌ای مردم در این استان اشاره کردند و گفتند: مدت مدیدی‌ست که مردم در این استان با مشکلات شناسنامه از قبیل مشکل «منع خدمات» مواجه هستند. متاسفانه باوجود پیگیری‌های زیاد و دستورات صریحی که از مرکز کشور برای حل این مشکل صادر شده است، بسیاری از مسئولین استانی در این زمینه از خودشان ناتوانی نشان داده‌اند.
مولانا عبدالحمید تصریح کردند: برخی دیگر از ادارات در استان هستند که بنده فعلا از گرفتن نام‌شان خودداری می‌کنم، اما این ادارات نه‌تنها در فکر رسیدگی به مشکلات مردم نیستند، بلکه بر مشکلات آنان افزوده‌اند، درحالی‌که نظام جمهوری اسلامی یک نظام مردمی‌ست و مسئولین باید خودشان را در کنار مردم ببینند و به مشکلات مردم رسیدگی کنند.

خروج از نسخه موبایل