- پایگاه اطلاع رسانی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید - https://abdolhamid.net/persian -
مولانا عبدالحمید در مراسم عید قربان اهل‌سنت زاهدان:

رفع تبعیض و برقراری عدالت، ضامن توسعه و امنیت کشورهای اسلامی است

مولانا عبدالحمید؛ امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در خطبه‌های نماز پرشکوه عید سعید قربان در زاهدان که با حضور ده‌ها هزار نمازگزار در عیدگاه این شهر برگزار شد گفتند: اگر دنیا می‌خواهد با افراط‌گرایی و تروریسم مبارزه کند راهی جز تن دادن به عدالت و رعایت حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی و دینی و توجه به خواسته‌های مردم وجود ندارد.
پیشوای مذهبی اهل‌تسنن ایران در ابتدای سخنانشان مساله میانمار را یک مساله دلخراش و بسیار تکان‌دهنده دانسته و بیان داشتند: دولت و حکومت میانمار چنان ظلم بسیار بزرگی نسبت به مسلمانان می‌کنند که در تاریخ کم‌سابقه است.
ایشان با سنگین خواندن جنایات صورت گرفته در میانمار علیه مسلمانان گفتند: رسانه‌ها خبرهایی را منتشر کردند که در طی سه روز بیش از سه هزار مسلمان میانماری کشته شده‌اند. روستاهای مسلمان‌نشین را محاصره کرده و از بچه‌های کوچک گرفته تا سالخوردگان و زنان به هیچ کسی رحم نمی‌کنند و مردم را به جرم مسلمان بودن قتل‌عام می‌کنند.
مولانا عبدالحمید با انتقاد از بی‌تفاوتی مجامع جهانی و بویژه سازمان ملل در قبال جنایات میانمار گفتند: قتل عام مردمی بی‌دفاع که با حکومت میانمار نیز سرجنگ ندارند نسل‌کشی و جنایت جنگی و جنایتی علیه بشریت است. جای تعجب است که چرا مجامع حقوق بشری و جهانی در برابر این جنایات سکوت کرده‌اند و حتی تشکیل جلسه نمی‌دهند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان گفتند: چرا شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای اسلامی به وظیفه خود عمل نمی‌کنند؟ چرا قدرت‌های بزرگ به کشورهایی که در آنها منافعی دارند به شیوه‌های مختلف و عناوین فریبنده حمله می‌کنند و مردم را می‌کشند اما در میانمار که منافعی ندارند هیچ دخالتی برای جلوگیری از نسل‌کشی نمی‌کنند؟
رئیس شورای هماهنگی مدارس علوم دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان با انتقاد از سکوت کشورهای قدرتمند در قبال کشتار مسلمانان میانمار بیان داشتند: روسیه و آمریکا که از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل هستند چرا درباره میانمار سکوت کرده‌اند؟ چرا این حکومت را تحریم نمی‌کنند و تحت فشار سازمان‌های بین‌المللی قرار نمی‌دهند؟ چرا احساس وظیفه و مسئولیت بگونه‌ای که بازدارنده باشد از سوی مسلمانان صورت نمی‌گیرد؟
ایشان افزودند: آنچه از کشته شدن مسلمانان میانماری بیشتر آزاردهنده است این است که هیچ کشوری حاضر نیست به آوارگان میانماری پناه بدهد و از مظلومیت آنان دفاع کند.
مولانا عبدالحمید با اشاره به اختلافات و درگیری‌ها میان مسلمانان در کشورهای مختلف گفتند: امروز شرایطی در دنیا حاکم است که در گذشته وجود نداشته و سراغ نداریم که اینچنین میان مسلمانان درگیری فرقه‌ای و قومی وجود داشته باشد.
ایشان با برشمردن چالش‌های موجود بر سر راه مسلمانان اظهار داشتند: متاسفانه دشمنان اسلام از این شرایط به نفع خود استفاده می‌کنند. افراط‌گرایی و تندروی و تکفیر در میان مسلمانان گسترش یافته است. عده ای از مسلمانانی که از قرآن و سنت و شریعت اسلامی اطلاع و آگاهی ندارند یکدیگر را تکفیر می‌کنند. کسانی که علما و شیعه و سنی را تکفیر می‌کنند و مردم را می‌کشند از خدا غافل هستند و آخرتشان را ویران می‌کنند. اینان تصور نکنند که در مسیر سنت هستند. این مسیر سنت و شریعت اسلامی نیست.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه خواستار آسیب‌شناسی مسائل و مشکلات موجود در جهان اسلام شده و گفتند: نشنیدن حرف مردم و عدم توجه به خواسته‌های ملت‌ها و اقلیت‌های قومی و مذهبی و دینی و سرکوب آنان و زندانی کردن و کشتن مخالفین در خاورمیانه و کشورهای اسلامی، آسیب‌هایی هستند که منجر به افراط‌گرایی و تندروی و باعث از هم‌پاشیدگی و بروز مشکلات مختلف در جهان اسلام شده‌اند.
مولانا عبدالحمید گفتند: در مساله فلسطین نیز زمانی که رژیم اسرائیل حاضر نیست تن به عدالت و منطق بدهد و کشورهای قدرتمند حاضر به آسیب‌شناسی مسائل موجود در فلسطین و تضییع حقوق فلسطینی‌ها نیستند، مردم وادار به حمله انتحاری و مقابله می‌شوند.
ایشان افزودند: یکی از دلایل گسترش خشونت‌ها حمایت بیجا و غیرهوشمندانه غرب از رژیم اسرائیل غاصب است که نه تنها در فلسطین بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا سبب بروز مشکلاتی شده است.
مدیر حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان گفتند: اگر دنیا می‌خواهد با افراط‌گرایی و تروریسم مبارزه کند، راهی جز تن‌دادن به عدالت و رعایت حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی و دینی و توجه به خواسته‌های برحق مردم وجود ندارد.
مولانا عبدالحمید در پایان سخنانشان گفتند: بهترین راه مبارزه با افراط گرایی و ناامنی و خشونت رفع تبعیض و اجرای عدالت در همه کشورهای اسلامی است. توجه به خواسته‌های قانونی ملتها و برقراری عدالت ضامن توسعه و امنیت کشورهای اسلامی است.